Російські екологічні злочини є не менш тяжкими, ніж злочини проти людства та воєнні. Наразі відомо, що РФ уже завдала збитків екології України на суму понад 2 трильйони гривень – про це 10 березня заявив перший заступник міністра екології та природних ресурсів України Руслан Гречаник.
Величезної шкоди нанесено довкіллю Херсонщини, чималу територію якої складають заповідники та природні парки. Днями завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко повідомив, що майже вся острівна частина Національного природного парку «Нижньодніпровський» – до 80% її території – постраждала від пожеж.
«Основна причина загоряння – це військові дії на території плавнів. І пожеж у цьому році суттєво більше, ніж було, скажімо, минулого року. І це пов’язано, у першу чергу, з війною», – зазначив у ефірі медіаплатформи «Вгору» Іван Мойсієнко, який також є доктором біологічних наук, професором, членом правління Української природоохоронної групи, заслуженим діячем науки й техніки України.
За його словами, усі пожежі, що виникали на території плавнів до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, були пов’язані з антропогенним фактором: ненавмисний підпал через необережність або навмисний підпал браконьєрів. Однак такі пожежі були суттєво меншими й не такими численними, як зараз.
Плавні та острови дельти Дніпра на Херсонщині. Фото: Олег Марчук
Сьогодні ж через херсонські плавні фактично проходить зона бойових дій, тому пожежі там трапляються постійно. Шкода, нанесена природному середовищу, величезна, а наслідки цього буде дуже складно подолати після війни.
Часті й масштабні пожежі у плавнях знищують численні популяції флори й фауни. Адже в плавнях зимує велика кількість тварин. Окрім очерету, горять і навколишні ліси.
Зрозуміло, що сьогодні неможливо гасити пожежі на островах, у плавнях дельти Дніпра, які фактично є зоною бойових дій. Але й до війни приборкати вогонь у цій місцевості – то було складне завдання. Адже автотранспортом туди дістатися неможливо – потрібні пожежні катери. Однак у Херсоні такого спеціалізованого флоту немає. За мирних часів херсонські пожежники ставили мотопомпи на звичайні катери й так намагалися зарадити біді. Але й тоді таке пожежогасіння не було ефективним.
«Рятує лише те, що наші плавні – це мережа островів, розділена озерами, рукавами, єриками. Тож вогонь у плавнях доходить до води й сам гасне», – каже науковець.
ДОВІДКА. Національний природний парк «Нижньодніпровський» – природоохоронна територія в Херсонській області, створена 24 листопада 2015 року. Розташований у межах колишніх Бериславського, Білозерського, Голопристанського та Олешківського районів, міст Херсон та Нова Каховка. Дельта річки Дніпро є найціннішою частиною території природного парку «Нижньодніпровський».
Знімок на обкладинці: територія природного парку «Нижньодніпровський» поблизу Херсона. Фото: Facebook/Національний природний парк «Нижньодніпровський»
Тэги: