Навесні на Херсонщині розпочнуться зйомки фільму про екоцид (фото, відео)

Навесні на Херсонщині розпочнуться зйомки фільму про екоцид (фото, відео)
Автор: Марина Поліщук 26 Февр. 2023 10:30

У березні на деокупованій частині Херсонської області планує працювати знімальна група документального фільму «Дівія» ‒ про вплив війни на природу. Документалісти вже провели зйомки на Миколаївщині та поділилися вражаючими кадрами.

ПРО ФІЛЬМ ТА ЙОГО НАЗВУ

На сторінці майбутнього фільму в соцмережі Facebook про концепцію документальної стрічки, її назву та структуру зазначено наступне:

«З початком військової агресії в 2014 році та повномасштабного вторгнення росії в 2021 році, екологічний стан природи в Україні погіршився катастрофічно. Тисячі кілометрів випаленої та понівеченої землі, отруєні річки, заміновані поля та ліси… і тварини, які опинились на межі виживання. Масштаб трагедії, який важко осягнути.

Документальний фільм відображає вплив військових дій на природу та її наслідки для суспільства. Назва фільму “Дівія” походить від назви слов’янської богині природи, яка уособлює в собі матір всього живого. Головним концептуальним персонажем фільму є природа України, флора та фауна. В основі фільму лежить конфлікт між природою та руйнівною силою війни.

Фільм складається з трьох актів. У першому акті ми бачимо природу як первинну систему співбуття всіх її елементів ‒ флори та фауни. Природні заповідники постають перед нами як архетип гармонійного співбуття, де всі є частиною великого циклу буття життя. Природа перебуває в балансі, допоки там не з’являється війна.

Другий акт відображає початок втручання війни на природу та її наслідки. Тисячі гектарів лісів, полів та водойм знищено, забруднено снарядами чи заміновано. Тисячі нерозірваних снарядів, безмежна кількість кратерів від вибухів, спалена військова техніка, розкидані міни… територія, яка на десятиліття непридатна для проживання.

У третьому акті ми бачимо природу, що починає шукати шляхи свого відновлення і, незважаючи на війну та руйнування, продовжує відновлюватися та розвиватися. Згоріла покинута техніка та кратери від вибухів починають заростати бур'яном, починають повертатися дикі тварини.

Звісно, екологічна тематика не є першочерговою та актуальною проблемою зараз для українців. Ніхто не відміняв нагальні проблеми в суспільстві: повномасштабна війна з росією, енергетична криза внаслідок бомбардувань, переселенці та безробіття на фоні війни. Але це не означає, що треба нехтувати важливими екологічними проблемами, адже це може нести більшу загрозу для нашого життя, ніж ми можемо уявити».

Автором ідеї та режисером стрічки є закарпатський режисер Дмитро Грешко, продюсерка ‒ Поліна Герман.

У стрічці не заплановано закадрового голосу. За задумом режисера, він просто показує документальні кадри, і глядач сам повинен усе зрозуміти й осягнути. «Дівія» запланована як повнометражний, тривалістю 70 хвилин, фільм про екоцид під час війни. Зйомки вже пройшли на деокупованій території Київщини, Харківщини, Донеччини, Миколаївщини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи будуть безпечними херсонські кавуни та коли дітям знову можна буде купатися в Дніпрі?

ЗЙОМКИ НА МИКОЛАЇВЩИНІ

Минулого тижня знімальна група документального фільму працювала в Миколаївській області – на територіях, які постраждали внаслідок перебування тут російських окупантів та значних обстрілів. Зокрема, документалісти знімали роботу розмінувальників та працівників екоінспекції.

Наступним етапом роботи над фільмом є зйомки на звільненій частині Херсонщини.

«Робота над фільмом триває, у березні планується поїздка в Херсонську область. Якщо ви знаєте цікаві локації для фільму, то пишіть в коментарі»,зазначено на сторінці стрічки в соцмережі.

Документалісти також поділилися вражаючими кадрами зі зйомок у Миколаївській області:

КАДРИ ДЛЯ СУДОВОГО ПРОЦЕСУ

Стрічка «Дівія» документує екологічні злочини Росії і в майбутньому може бути використана в суді.

«Фільм має зафіксувати екоцид, який чинить Росія на території України під час повномасштабного вторгнення. Оскільки зйомки документальні, ці відеоматеріали згодом, під час судового процесу, можуть бути і, маю сподівання, будуть використані, аби довести вину Росії та вимагати репарацій», ‒ пояснює Дмитро Грешко в коментарі «Укрінформу».

Режисер співпрацює з ДСНС та Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів, а також із Генштабом ЗСУ – вони забезпечують логістику та допомагають зі зйомками. А знімає Дмитро сам, переважно за допомогою дрону.


Дмитро Грешко на зйомках у Миколаївській області. Фото: Facebook/Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу

Причому відзнятого матеріалу так багато, що цілком можна створити не один фільм. Адже в деокупованих населених пунктах знімальна група спілкується з місцевими жителями, які діляться пережитим жахіттям.

«Після кожного відрядження мене накриває депресія. Масштаб трагедії, яку я бачу та знімаю, важко навіть осмислити. Те, що я побачив на Харківщині та Донеччині... там просто знищені ліси, поля, цілі села – до фундаменту. Ще гірше, коли випадає спілкуватися з людьми, які залишилися в цих селах. Наприклад, Кам’янка на Харківщині. Мені розповідав місцевий дядько, як його кума переїхали танком, а тіло забрати не дали, і він бачив, як собаки їли рештки... Жінки розказували, як по цих селах росіяни крали все, аж до жіночих трусів... Згадували, як плакали, коли наші гнали ворога й заходили в села під час контрнаступу. Я це все теж знімаю, але поки не маю морального ресурсу зробити таку документалку», – каже Дмитро Грешко.

Режисер додає, що навесні та влітку планує знімати не тільки, як страждає головна героїня фільму – богиня природи Дівія. Ці зйомки будуть скоріше про те, як вона оживає, відновлюється – ржаві танки, які заростають верболозами та травою, вирви, де проростає зелень…

Отже, саме з Херсонщини знімальна група почне зйомки відновлення понівеченого війною довкілля.

Офіційний тизер документального фільму «Дівія»

Усі фото зі сторінки фільму у Facebook, головне фото – ukrinform.ua з архіву Дмитра Грешка

Приєднуйтеся до нас:

День 395. 25 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах

З листопада 2022 року близько 17 тисяч жителів Херсонщини скористались безплатною евакуацією

Перетворили на військовий об’єкт. В якому стані сьогодні Каховська ГЕС (фото)

Армія відновлення. Громади Бериславського району запрошують на роботу

«Евакуйовані» херсонці хочуть жити ближче до дому, Москва ж намагається виселити їх якнайдалі