Дніпровський ринок у Херсоні: боротьба зі стихійною торгівлею чи гра на руку зацікавлених осіб?

Дніпровський ринок у Херсоні: боротьба зі стихійною торгівлею чи гра на руку зацікавлених осіб?

Автор: Іван Підлісний 28 Сентября 2023 18:15

Протягом цього тижня поліція разом із представниками Держспоживслужби проводять рейди по боротьбі зі стихійною торгівлею на Дніпровському ринку Херсона. Із понеділка правоохоронці змушують продавців піти з вулиці Миру та пропонують торгувати в спеціально відведених для цього місцях. Тобто на території, яка офіційно має статус ринку. 

Раніше такі рейди побороли більшу частину стихійної торгівлі в Таврійському мікрорайоні на проспекті 200-річчя Херсона, де комунальники навіть перекопали "зелену зону", на якій раніше розміщувалися столи торгівців овочами та іншими продуктами харчування. Сама історія викликала резонанс серед продавців та покупців, які щодня відвідували такі місця торгівлі. 

Зараз під прицілом опинилася вулиця Миру, яка в часи тимчасової окупації та після звільнення Херсона стала, мабуть, основним місцем для закупівель жителів усього міста. Однак зараз вулиця, яка колись була наповнена лотками з різними продуктами та іншими товарами, просто пуста. Тепер там чергують посилені наряди поліції, а кілька продавців перейшли на територію ринку. Більшість із тих, хто торгував просто посеред вулиці, взагалі перестали виходити на роботу. 

Видання "Мост" нещодавно випустило матеріал про боротьбу зі стихійною торгівлею, де міститься позиція правоохоронців щодо боротьби зі стихійниками. Журналісти наводять слова поліції, яка заявляє, що боротьба з такою торгівлею ведеться на виконання відповідного наказу Херсонської міської військової адміністрації, який видала колишня її очільниця Галина Лугова 19 грудня минулого року. А стан його виконання було аналізовано на засіданні Ради оборони Херсонщини.

"Поліційські зазначають, що зі “стихійниками” треба працювати, бо їх продукція може бути небезпечною. Небезпека полягає у невизначеному дотриманні санітарних умов та відсутності документів, яка б підтверджувала безпечність продукції", - пише видання. 

За словами самих продавців, з якими поспілкувалися журналісти видання "Гривна", під час рейду поліція справді запропонувала їм перейти на територію ринку. 

Чи безпечні ринки?

Продавцям, які торгували на дорозі по вулиці Миру, було запропоновано перейти на Дніпровський ринок, Комунальний ринок або ринок "Старт". Однак, за їхніми словами, виникає питання щодо безпеки в разі скупчення великої кількості людей в одному місці, зважаючи на посилення обстрілів Херсона, зокрема Дніпровського району, останніми тижнями. На думку продавців, це створює небезпеку для них самих та покупців. 

І тут варто додати, що 25 вересня ворог обстріляв частину Дніпровського ринку поблизу вулиці Університетської. Під обстрілом опинилися МАФи. Тоді поранення отримала 45-річна продавчиня, яку госпіталізували до лікарні в стані середньої тяжкості. Щоправда, ворожий обстріл відбувся, коли на ринку майже не було людей. Однак продавці кажуть, що подібні випадки можуть повторитися, але вже коли ринки наповняться покупцями. Тоді жертв може бути більше. 

"Вулиця Миру досить довга, де в людей є на випадок обстрілу місця, де можна заховатися. Ті ж самі укриття на зупинках, серед багатоповерхівок, де є ті ж підвали. Просто можна перебігти у двори тощо. Ті ж "Старт", Дніпровський ринок та Комунальний ринок оточені заборами, ларьками. Під час скупчення людей там немає де сховатися. А в паніці - то взагалі! Тобто збільшується ризик", - каже наш співрозмовник. 

Але, на думку продавців, боротьба зі стихійною торгівлею є не єдиною причиною рейдів від правоохоронців. 

Кому може бути вигідно?

Як кажуть наші співрозмовники, у вигоді після розгону торговців опинилися керівники офіційних ринків. Зокрема, власники "Старту", Дніпровського ринку та Комунального ринку. 

"Справа в тому, що основний потік людей йшов саме вулицею Миру. Лотки на ринках, куди нас хочуть загнати, були пусті. А МАФи та кіоски, які здають в оренду їхні власники, або пусті, або не відкриваються, через те що просто не вигідно там торгувати через відсутність потоку людей. Тому ніхто не платить так званий ринковий збір, плату за місце", - каже на умовах анонімності один із продавців. 

Плату за місце брав лише Комунальний ринок, чиї лотки розташовані по вулиці Миру від вулиці Університетської. Однак там була неповна заповненість торгових місць, а ціни через сплату оренди були вищі, ніж у продавців вздовж проїзної частини. Саме із зацікавленністю власників ринків торговці пов'язують рейди правоохоронців. 

Варто зазначити, що обслуговуючий кооператив "Комунальний ринок", якому належать торгові точки по вулиці Миру, є підприємством колаборанта та давнього соратника гауляйтера області Володимира Сальдо. Ідеться про колишнього депутата Херсонської міськради Дмитра Больбота, який наразі прислуговує окупантам на лівобережжі Херсонщини. За даними відкритих реєстрів, він і зараз офіційно є одним із керівників ОК "Комунальний ринок" разом з Інною Тріус. Однак чи отримує він прибуток від діяльності цього кооперативу, невідомо. 

Той самий Дніпровський ринок (офіційно - "Підприємство Дніпровський ринок Херсонської обласної спілки споживчих товариств"), за даними реєстрів, знаходиться під керівництвом Олександра Устинова - члена виконкому міськради та батька одіозного депутата Херсонської обласної ради від забороненої нині політичної партії "ОПЗЖ", колишнього директора КП "Херсонелектротранс" Єгора Устинова. Більше того, за інформацією херсонського видання "Український південь", під час окупації міста саме підлеглі Олександра Устинова, з дозволу рашистів, збирали "данину" з продавців на Дніпровському ринку. 

Варто додати, що наразі адміністрація Дніпровського ринку пропонує в оренду "бутіки" по вулиці Миру, попит на які зріс під час останнього рейду правоохоронців проти стихійної торгівлі. 

Однак це не перший подібний рейд в історії вулиці Миру, яку більше асоціюють з великим ринком. Зазвичай боротьба зі стихійною торгівлею тут завершувалася нічим. Чи буде так цього разу, покаже час. Але виникає логічне питання: чи на часі наразі такі рейди правоохоронців у фронтовому місті, де для багатьох людей ринок лишається чи не єдиним джерелом заробітку для життя? Та чи це єдина проблема в Херсоні, яка потребує негайного рішення?

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів