Частину викрадених окупантами малюків із Херсона виявили в кримському дитбудинку, який називають «дитячим концтабором»

Частину викрадених окупантами малюків із Херсона виявили в кримському дитбудинку, який називають «дитячим концтабором»

Автор: Марина Поліщук 28 Янв. 2023 09:30

У кримському дитячому будинку «Ялинка», який у 2020 році місцеві ЗМІ назвали «дитячим концтабором» через умови, в яких жили малюки, перебувають щонайменше 14 херсонських дітей-сиріт віком від 2 до 5 років.

21 жовтня тодішній голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич повідомив, що російські окупанти машинами швидкої допомоги вивезли до окупованого Сімферополя 46 вихованців Херсонського обласного будинку дитини. За інформацією Янушевича, це діти віком до 5 років. Херсонська ОВА тоді скерувала відповідне звернення до обласної прокуратури.

Про сьогоднішнє місцеперебування цих малюків дізналися журналісти російського видання «Верстка», дослідивши фотографії, опубліковані на сайті «Усиновлення в Московській області».

Мінсоцрозвитку регіону підбивало підсумки акції «Стань Дідом Морозом» для сиріт з окупованих територій та опублікувало понад 700 знімків дітей із подарунками. Фотографії супроводжувалися листами Діду Морозу, де діти коротко розповідали про себе.

Журналісти видання «Вёрстка» звернули увагу, що 14 листівок від дітей молодшого віку написані одним почерком, і в кожній згадувалося, що дитина із Херсона. У 10 з 14 листівок поточне місцеперебування сиріт не було вказане або спеціально замазане білим полем. У двох листах говорилося, що дитина приїхала з Херсона до Сімферополя, і ще у двох була вказана також назва дитячого будинку. Однак усі 14 дітей були сфотографовані в одних і тих же інтер’єрах дитячого будинку «Ялинка».

«Добрий Дідусь Мороз! Наш Андрій дуже маленький, тож пише тобі його вихователь. Андрій приїхав із Херсона (далі замазано білим кольором, – прим. «Верстки»). Він знає, що ти чарівник і можеш виконати будь-які бажання. Подаруй йому, будь ласка, ребристу доріжку, кеглі, спортивний інвентар», – сказано в одному з листів.


Фото: verstka.media із сайту «Усиновлення в Московській області»

Дитячий будинок «Ялинка» спеціалізується на роботі з дітьми з ураженнями центральної нервової системи, порушеннями психіки та поведінки, слуху, зору та з ВІЛ. Заклад підпорядковується кримському МОЗ.

Відповідно до «Робочої програми» дитячого будинку на 2021-2025 роки, установа має виховувати в дітях «вищі моральні почуття», зокрема «патріотизм та громадянськість», а також формувати у вихованців уявлення про те, що «Крим знаходиться на півдні Росії» та «усвідомлення себе як громадянина багатонаціональної Росії».

Два роки тому кілька прийомних родин розповіли, що забирали дітей з цього дитбудинку з крайнім ступенем виснаження. Тоді в ЗМІ цей дитбудинок назвали концтабором, а умови утримання дітей порівнювали з умовами в Освенцимі.

Фото: verstka.media із сайту «Усиновлення в Московській області»

Видання пише, що представники українського проекту «Лабораторія журналістики суспільного інтересу», які займаються зокрема питаннями насильницького переміщення дітей з окупованих територій на територію РФ, повідомили, що їм відомо про вивезення сиріт з Херсонського будинку малюка «Дзвіночок», в якому утримувалися діти молодше 5 років. Однак інформації про «Ялинку» українські правозахисники не мали.

Будинок дитини «Ялинка» в тимчасово окупованому Криму

Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк каже, що єдина законна підстава для переміщення дітей – евакуація, зумовлена невідкладними причинами, пов’язаними зі станом здоров’я чи лікуванням.

«Пріоритетним напрямком для такої евакуації, навіть за наявності таких невідкладних причин, є держава громадянства й територія, підконтрольна їй», – каже експертка.

Така евакуація має бути тимчасова, і держава повинна робити все можливе для спрощення повернення цих дітей. Про їхнє переміщення держава Україна повинна бути повідомлена, а також отримати вичерпну інформацію про кожну дитину, включно з місцем її переміщення. Крім того, обов’язковою є згода від опікунів дитини. Але всі ці умови стосуються випадку, коли наявні законні підстави для такого переміщення. Якщо ж ця підстава відсутня, як у цьому випадку, таке переміщення заборонене навіть за наявності дозволу відповідальних осіб. 

«Такі дії можуть бути кваліфіковані як примусове переміщення і мають ознаки злочину геноциду», – каже Онисія. 

Також вона зауважила, що виникають питання до «навчальної програми». Тобто держави зобов’язані забезпечувати право дитини на збереження індивідуальності, будь-який догляд за дитиною повинен враховувати її етнічне походження, релігійну й культурну належність і рідну мову. Освіту дітей до 15 років, які осиротіли чи були розлучені зі своїми сім’ями внаслідок війни, потрібно доручати особам з такими самими культурними традиціями, за можливістю особами їхньої національності, мови та релігії.

«Навчання, передбачене даним закладом, очевидно, має на меті зруйнувати зв’язки дітей з їхньою національною групою та унеможливити їхнє повернення в Україну», – каже експертка.

Нагадаємо, нещодавно Асоціація реінтеграції Криму повідомила про зникнення з Євпаторії примусово вивезених із Херсонщини дітей. У вересні окупанти сконцентрували там до 2 тисяч «евакуйованих» дітей, їх розмістили на базі захоплених у 2014 році українських відомчих дитячих санаторіїв. У кінці грудня цих «евакуйованих» дітей раптово вивезли з окупованої Євпаторії. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів