Білозерська громада оговтується від окупації
11 листопада 2022 року соціальні мережі облетіла довгоочікувана звістка про звільнення правобережної Херсонщини. Оскільки в населених пунктах Білозерської громади на той час не було електроенергії, люди дізнавалися про деокупацію просто на вулицях. Беззаперечним доказом визволення стала поява в населених пунктах українських військових та встановлення державного прапору.
Майже два місяці Білозерська громада оговтується від окупації. У населених пунктах відновлюється інфраструктура, поступово налагоджують роботу державні служби, відкриваються магазини, завозиться гуманітарна допомога. Про поточні справи у громаді нам розповів начальник Білозерської селищної військової адміністрації Ігор Острівний:
– Під час окупації нашої громади найбільше постраждав Правдинський старостинський округ, тож сьогодні ми приділяємо цим населеним пунктам основну увагу. Першочерговим завданням для нас стало відновлення мосту через зрошувальний канал, який став причиною ізоляції населеного пункту. Завдяки державному фінансуванню, згуртуванню зусиль представників влади, місцевих активістів та волонтерів, сьогодні це питання вирішено. Міст поблизу Правдиного відновлено і люди ним вже користуються.
Наступне завдання селищної військової адміністрації у цьому старостинському окрузі – відновлення електро-, газо- та водопостачання. Наразі бригади енергетиків завершили роботу по підвідній лінії електропередачі та взялися за ремонт електромережі у самому Правдиному. Після того як з’явиться електрика, можна буде запустити водонапірні башти. А поки що ми надали правдинцям генератори для приватних свердловин, завдяки яким місцеві можуть зробити запаси води.
Так само проблема з водопостачанням вирішена і в Кізомиському старостинському окрузі. Мешканцям Дніпровського округу воду поки що доводиться підвозити. На жаль, жителі обох округів потерпають від постійних ворожих обстрілів… У Білозерці, населених пунктах Томинобалківського, Надеждівського та Миролюбівського старостинських округів ситуація більш-менш стабільна – є світло, газ та вода. Щоправда, через ворожі обстріли періодично виникають перебої з електропостачанням, інтернетом та мобільним зв’язком. Що стосується фіксації руйнувань у громаді, сьогодні важко дати конкретну цифру, адже військова адміністрація поки що не отримала повноважень селищної ради, зокрема, щодо формування штату працівників та створення профільної комісії, яка займатиметься збором інформації щодо пошкоджень. Сьогодні, щоб зафіксувати факт руйнації майна та отримати допомогу від влади, люди звертаються до поліції, а потім вже до ЦНАПу. Наразі ми видали мешканцям громади 60 ремкомлектів. Крім того, ми роздали людям 230 буржуйок, які нам доставили благодійники. В першу чергу їх розподіляли між мешканцям Правдиного, Дніпровського та Кізомису. Також ми отримали 6,5 тисяч OSB-плит, які видаємо в адміністрації та доставляємо до старостинських округів.
В основному перелік потреб місцевого населення формують старости та активісти громад. Переважна більшість питань, які надходять від населення громади, стосується надання гуманітарної допомоги, особливо там, де зруйноване житло та тривають активні бойові дії.
Наразі у громаді відновлено роботу осередку Пенсійного фонду, відділення поліції, працюють заклади первинної та вторинної медицини, підрозділ ДСНС, станція швидкої допомоги, комунальні служби, відділення «Нової пошти» та «Укрпошти». Проблемним залишається питання розширення мережі аптечних закладів, відновлення роботи міграційної служби та банківських установ. На даний час ми ведемо перемовини з фінустановами щодо відновлення роботи банкоматів.
На жаль, через закриті державні реєстри, сьогодні перелік адмінпослуг, які може надавати Білозерський ЦНАП, обмежений. Зараз тут можна отримати такі адміністративні послуги, як видача довідки про склад сім’ї, акт обстеження про фактичне місце проживання для ПФУ, допомогу в оформленні державних допомог та субсидій, підтвердження факту спільного проживання на дату смерті, прийняття заяв про руйнування або пошкодження майна внаслідок обстрілу російською окупаційною армією.
Триває робота по відновлюванню адміністративних послуг Білозерського ЦНАПу в рамках реалізації спільного проєкту з ГО “Білозерський центр регіонального розвитку. Частину необхідного обладнання ми вже отримали. Сьогодні у громаді створені Пункти незламності – у Білозерці, Правдинському, Миролюбівському, Томинобалківському, Надеждівському та Кізомиському старостинських округах. Тут є усе необхідне на випадок надзвичайних ситуацій. Триває робота по підготовці та укомплектуванню додаткових укриттів.
Нещодавно організовано автобусний рейс Херсон-Миролюбівка. Поки що він працює раз на тиждень, але зараз ведуться перемовини про збільшення кількості рейсів з урахуванням сполучення з Правдиним. Автобусні маршрути працюють у Білозерському, Надеждівському та Томинобалківському напрямках.
Щодня ми отримуємо гуманітарну допомогу від українських та міжнародних благодійних організацій, яку розподіляємо між мешканцями громади. Двічі на тиждень нам завозять 13 тисяч буханок хліба з Миколаєва. Люди отримують його безкоштовно. Крім того, минулого тижня почалися виплати мешканцям громади від Товариства Червоного Хреста.
З початком окупації населення Білозерської громади скоротилося на третину. До більш безпечних регіонів країни виїхало майже сім тисяч осіб. Переважна більшість тих, хто евакуювався – молоді сім’ї з дітьми. Сподіваємося, що після перемоги України і стабілізації життя у громаді, всі повернуться додому.
Джерело: bilozerka.info