На вулиці – зима, холоди та висока вологість, вітер, притаманні нашому південному регіону, які не відступлять і в березні. А супутниками такої погоди є віруси та простудні сезонні захворювання. Та хай йому грець – коронавірус!
Щоб навіть не допустити й близько до себе хвороби, треба тримати на високому рівні та постійно зміцнювати свій імунітет.
Хто вживає мед і продукти бджільництва, тому не страшні ні грип, ні застуда, ні інші хвороби, запевняють пасічники Херсонщини. Саме не лікування, а покращення якості життя можливе завдяки вживанню меду та бджолопродуктів.
Що цікаво, навколо цього природного продукту ходять чимало міфів: хтось вважає його чи не панацеєю від усіх хвороб, дехто замінює ним цукор, а деякі бояться мед кидати в чай, бо вірять, що за високих температур він стає токсичним.
Розв’язати питання щодо цього солодкого продукту допоможуть експерти, думки яких ми зібрали в Інтернеті.
ЧИ НАСПРАВДІ МЕД КОРИСНИЙ?
Загалом у світі є понад 300 видів меду. Вони різняться за своїми смаковими якостями та поживною цінністю. В ньому, дійсно, є такі поживні речовини як цинк, калій і залізо. Проте в дуже маленькій кількості. Наприклад, в одній столовій ложці меду заліза всього піввідсотка від денної норми.
Мед містить незначну кількість антиоксидантів і має доволі сильну бактеріальну дію. Антиоксиданти захищають клітини нашого організму від вільних радикалів, які виробляються, коли наш організм перетравлює їжу або ви були під впливом тютюну чи радіації. Антиоксиданти можуть зменшити ризик інфаркту. Тому мед, безумовно, корисніший за цукор, передає слова лікаря сайт life.pravda.com.ua.
ЧИ КРАЩЕ БУДЕ ЗАМІНИТИ ЦУКОР МЕДОМ?
Як вважають дієтологи: ви можете це зробити. Це буде корисніше, ніж їсти звичайний столовий цукор, якщо говорити про вміст поживних речовин. Важливо розуміти, що як і з цукром, так і з медом, який ви додаєте до чаю або страв, головне – це міра.
«Основна частина меду – це цукри. Залежно від сорту, якості та ступеня зрілості мед містить 21,7% – 53,9% фруктози та 0,4% – 44,4% глюкози, – пояснює дієтолог Юліанна Ергешова, передає life.pravda.com.ua. – Також в його склад входить певна кількість мінералів, ферментів, які виділяються підглотковою залозою бджоли, трохи вітамінів і вода. Столовий цукор теж складається зі фруктози та глюкози. Калорійність меду та цукру приблизно однакова – це 3,5 – 4 ккал на 1 грам продукту. В деякому розумінні, мед може бути кориснішим за звичайний цукор лише за рахунок незначної кількості вітамінів і мінералів у його складі».
Також дієтолог додає, що мед на рівні з цукром при надмірному вживанні може призвести до розвитку надлишкової ваги, ожиріння, цукрового діабету та інших захворювань.
ЧИ МОЖНА КЛАСТИ МЕД У ЧАЙ АБО ДО ВИПІЧКИ?
Чи правда, що він стає небезпечним під дією високої температури? Міф про небезпечність нагрівання меду спростував для «Української правди. Життя» кандидат біологічних наук Олексій Коваленко.
«Є теорія, що під дією високих температур відбувається процес карамелізації меду, утворюється 5-гідроксиметилфурфурол – органічна сполука, яку отримують зневодненням деяких цукрів. 5-гідроксиметилфурфурол вважався потенційно канцерогенним для людини й був предметом масштабних досліджень. Однак поки генотоксичність in vivo (всередині організму. – Прим. автора) не була підтверджена. Немає підтверджень канцерогенних і генотоксичних ефектів на людину», – заспокоює Коваленко.
Також він додає, що ця речовина не є ексклюзивом для меду. «Підсмажте собі тост, і створите собі гріночку з 5-гідроксиметилфурфуролом. Утворення 5-гідроксиметилфурфуролу залежить від концентрації меду та температури. У водному розчині, яким є чай, через розведення ця реакція буде суттєво гальмуватися. Так само з медовою карамеллю. Якщо вживати ці страви в нормальних концентраціях, то магічні та загадкові продукти в меді вам не зашкодять. А якщо ваша дієта – це лише чай із медом і бекон, карамелізований медом, то й тоді 5-гідроксиметилфурфурол теж не встигне вам нашкодити, адже незбалансований і калорійний раціон зруйнує ваш організм значно швидше», – пояснює науковець.
Отож кидайте мед у чай, печіть «Медовики» й будьте здорові!
ДЕ КУПУВАТИ СПРАВЖНІЙ МЕД?
В якісному меду має бути більше фруктози, а не глюкози, каже дієтолог Юліанна Ергешова. Щоб не помилитися з вибором, дуже важливо мати перевіреного бджоляра. І такі в нас на Херсонщині є! Це пасічники, які об’єдналися в громадську організацію «Херсонські бджолярі». Їх постійні покупці та шанувальники смачного меду та бджолопродуктів знають, де в Херсоні купити продукцію пасічників. Покупців запрошують на торговельний майданчик біля Палацу молоді та студентів, цього разу – з 9 по 16 лютого.
Завітайте – не пожалкуєте!