Цієї ночі Запорізька АЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії, – президент «Енергоатома»

Цієї ночі Запорізька АЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії, – президент «Енергоатома»

Автор: Марина Поліщук 02 Декабря 2023 12:45

У ніч на 2 грудня на окупованій російськими військовими Запорізькій АЕС відбувся повний блекаут. Причиною став обрив напередодні ввечері двох ліній електропередачі, через які атомна станція отримувала живлення від української енергосистеми. За словами президента «Енергоатома» Петра Котіна, цієї ночі ЗАЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії. І хоча ситуацію виправили, суттєвий ризик ще залишається.

«Цієї ночі окупанти майже догралися. Дві лінії електропередач «Запорізька АЕС – Дніпровська» і «Запорізька ТЕС – Феросплавна», які живили станцію від української енергосистеми, були обірвані та знеструмлені. У звʼязку із повним блекаутом атомна електростанція перейшла на живлення власних потреб від 20 дизель-генераторів», - повідомив Котін в офіційному телеграм-каналі «Енергоатома».

За його словами, найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4-му енергоблоці – викликана вона тим, що окупанти використовують його з порушенням умов ліцензії на експлуатацію реакторних установок АЕС українського регулятора і тримають у гарячому стані. Аварія з блекаутом АЕС призводить до знеструмлення головних циркуляційних насосів, що охолоджують активну зону реактора. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, і він може призвести до відмови основного обладнання енергоблока. Блок потребує термінового переведення до холодного стану.

Зусиллями українських фахівців 2 грудня о 7 годині  ранку поновлено звʼязок з українською енергосистемою – відновлено роботу лінії електропередачі напругою 750 кВ.

За словами Петра Котіна, цієї ночі ЗАЕС була на межі ядерної та радіаційної аварії. При цьому суттєвий ризик ще залишається. На ЗАЕС необхідно терміново виконати низку технічних заходів щодо забезпечення відновлення штатного електроживлення власних потреб станції.

«Ми розуміємо, що окупанти не зацікавлені в безпеці на ЗАЕС. За майже 2 роки окупації вони не спромоглися побудувати звичайну пуско-резервну котельню для виробітку пари, які існують на будь-якій іншій атомній станції. Замість цього  всупереч нормам і правилам ядерної і радіаційної безпеки вони продовжують тримати  енергоблок № 4 ЗАЕС у гарячому стані, експлуатуючи реакторну установку та складний енергетичний обʼєкт  в непроєктному режимі звичайного бойлера для виробітку пари. Ми розуміємо, що вони й надалі будуть створювати небезпечні ситуації, шантажуючи весь світ ядерною та радіаційною аварією», – повідомив президент «Енергоатома».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шкода від підриву Каховської дамби така, як від атомної бомби, - євродепутатка

 

 

 

 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів