Співробітниця «Асканії-Нової»: «Такої масштабної загибелі копитних не було з часів Другої світової війни»

До повномасштабного вторгнення та окупації біосферного заповідника «Асканія-Нова» у зоопарку утримували понад 3 500 тварин, серед яких – близько 1700 копитних. І це без урахування тварин, які мешкали у степу, адже точної кількості там ніхто не може назвати.

«Гривна» поспілкувалася зі заступницею директора з наукової роботи та кураторкою групи копитних тварин Наталею Корінець про те, що нині відбувається з тваринами в окупованій «Асканії-Новій», як змінився заповідник за роки окупації та яких втрат уже зазнала унікальна колекція.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупований заповідник «Асканія-Нова»: що криється за гучними заявами загарбників про туризм, наукову роботу та гранти

Тварини гинуть через відсутність належного догляду та ветеринарної допомоги, поширення інфекцій, страждають через бойові дії. До того ж рідкісні види окупанти вивозять до окупованого Криму. Про деякі з цих випадків «Гривна» уже неодноразово писала у своїх матеріалах.

Загибель тварин і відсутність ветеринарної допомоги

Одним із найгучніших випадків стала загибель стада буйволів восени 2023 року. Тварини перебували у загонах Великого Чапельського поду.

За словами Наталі Корінець, окупаційна адміністрація не змогла вчасно загнати буйволів у зимові приміщення, через що вони загинули від холоду:

«Їх утримували з 60-х років, і раніше ми завжди справлялися із загоном тварин на зимівлю. Я, як куратор групи копитних тварин, запевняю вас, що загнати їх бувало не просто кожного року, проте ми завжди з цим справлялися. А тут тварини померли від холоду і від того, що неправильно заганяли. Це вид, який в Україні був тільки в нас. Загинуло все стадо, що було в степу», – розповіла вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Загибель і вивезення тварин, пожежі: що відбувається у захопленому заповіднику «Асканія-Нова»

Вижили лише ті буйволи, які перебували на екскурсійному маршруті.

Суттєво постраждала й популяція сайгаків – рідкісних антилоп. До окупації у заповіднику налічувалося близько 600 особин. Зараз, за оцінками працівників, залишилося трохи більше як половина дорослих тварин. Зокрема, у 2023 році у степу знайшли від 100 до 150 мертвих сайгаків.

Працівники допускають, що причиною могла стати інфекція, поширенню якої сприяло порушення карантинних норм.

«Я особисто була в окупації і бачила оці відкриті ворота, коли в зоопарку, просто в зоопарку, поряд, скажімо, із будівлями, де утримували птахів, і біля ставків стояли російські військові автомобілі. Тобто, вони могли заїжджати і виїжджати. Таким чином вони маскували свої автомобілі. Так от, тоді це був просто прохідний двір. І, відповідно, будь-яка інфекція, ніяких ж карантинних заходів не дотримувалася, могла потрапити. І були в нас такі випадки поширення інфекційних захворювань», – згадує Наталя Корінець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вивозив червонокнижних тварин до рф: окупаційному директору заповідника «Асканія-Нова» загрожує 12 років за ґратами

Однак, за її словами, точну причину загибелі копитних встановити неможна, оскільки не було відібрано зразки.

Після цього у заповіднику почали хворіти страуси, ему, частина птахів загинула.

Наталя Корінець наголошує, що точну кількість встрат серед тварин наразі визначити неможливо, через об’єктивні причини – відсутність доступу до заповідника. Однак, вже зараз йдеться про значні втрати, яких не було з початку Другої світової війни:

«Коли буде деокупація, ми тоді проведемо перерахунок і встановимо. Зрозуміло, що кожного року тварини гинуть, наприклад, від старості чи ще щось. Але все одно масштаби такої загибелі, раптової, вони перевищують все, що було в заповіднику від Другої світової війни. Такої масштабної загибелі копитних у нас точно не було», – зазначила кураторка групи копитних тварин.

Заповідник «Асканія-Нова» 2019 та 2021 роках, фото з архіву «Гривни»

Працівники також попереджають ще про одну небезпеку – руйнування огорож через дії російських загарбників. Улітку 2022 року російська військова техніка вже пошкоджувала огорожу, що прилягала до дендрологічного парку, через що тварини вибігали назовні. Тоді працівникам вдалося повернути їх назад.

«Якщо тварини вийдуть, то за відсутності водопою вони помруть від спраги, або ж самі російські військові їх розстріляються», – говорить Наталя Корінець.

Ветеринарів немає

Окремою проблемою стала відсутність ветеринарної допомоги. За словами працівниці заповідника, нині в окупації фактично немає ветеринарних лікарів. Формально працює лише ветеринарний фельдшер, який раніше був санітаром. Через це були випадки коли тварини помирали навіть тоді, коли їх можна було врятувати.

«Деяких тварин просто не лікували. Ситуація з ветеринарним облуговування – його там немає. Оцей Мещеряков створив такі умови, що там не хочуть працювати ветеринарні лікарі і їх уже дуже довгий час немає. Тобто є номінально один ветеринарний фельдшер, але він колишній санітар. Були випадки, коли тварин просто не лікували, навіть якщо така можливість була. І вони від цього помирали», – зазначає заступниця директора заповідника.

Крім того, декілька років підряд були посухи. Тварини не те, щоб аж зовсім голодували, але вони були не найкращому раціоні.

Всі ці фактори негативно вливають на стан тварин.

Заповідник «Асканія-Нова» 2021 році, фото з архіву «Гривни»

Крім того, у захопленому заповіднику не вистачає не лише ветеринарів, а й наукових співробітників та персоналу. Також заповідник має проблеми з фінансуаання, через що працівникам по чотири місяці не виплачували зарплатню, про це «Гривна» писала ще восени 2025 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На ТОТ Херсонщини не виплачують зарплати і змушують людей звільнятися

Вивезення рідкісних видів до Росії та Криму

Ще одне болюче питання для працівників українського заповідника – вивезення тварин. За словами Наталі Корінець, у 2023–2024 роках із «Асканії-Нової» незаконно вивезли понад 20 копитних тварин.

Серед них – двоє коней Пржевальського, двоє бізонів та двоє рідкісних оленів Давида. Один із оленів загинув під час транспортування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти вивозять тварини із заповідника на Херсонщині: збитки колосальні

Також навесні 2024 року до кримського парку левів «Тайган» та зоопарку «Сказка», які належать Олегу Зубкову, вивезли трьох тварин сірої української породи великої рогатої худоби та десяток зебр.

Також відомо й про викрадення і менших тварин, зокрема, єнота та павичів тощо.

Самі ж окупанти відкрито не говорять про своє мародерство. А викрадення тварин видають за обміни. Російська адміністрація неодноразово заявляла про нібито поповнення колекції заповідника. Про яких саме тварин йдеться і чи становлять вони цінність? Чи це тільки замилювання очей та гра на камеру?

«Вони завозили верблюдів, кіз свійських. Із цінних видів – дрохви, бо вони доволі рідкісні. А так були звичайні тварини. То й же свійський як чи верблюд – вони не є рідкісними, і завезення їх в зоопарк не вирішувало кардинально проблему біорізноманіття. Натомість від нас вивозили дуже цінних зебр, коней Пржевальського, оленей Давида. Це ті види, що зникли у дикій природі і збереглися лише в зоопарках. Це дійсно були цінні тварини», — говорить Наталія Корінець.

Це лише підтверджує вищезгадану тезу про те, що ці так звані обміни це лише гра на камеру і прикриття окупантами власних злочинів.

Сьогодні «Асканія-Нова» залишається прикладом того, як війна та окупація руйнують екосистеми й знищують рідкісні види тварин. Працівники заповідника наголошують: справжні масштаби втрат можна буде оцінити лише після деокупації території та повного обстеження. Водночас уже зараз зрозуміло, що йдеться про найбільшу кризу для «Асканії-Нова» за всі роки її існування.

Головному знімку- заповідник «Асканія-Нова», фото з архіву «Гривни»

Пов'язані записи

На площі біля зруйнованої будівлі Херсонської ОДА квітнуть сотні троянд (фото)

У самому серці Херсона, поруч із понівеченою будівлею облдержадміністрації, нині квітнуть сотні троянд. Яскраві червоні, ніжно-рожеві та золотисті квіти вкрили клумби біля площі Свободи. Минув рік з моменту руйнації будівлі…

Подробиці
Скільки пляжів в Одесі пройшли перевірку та готові до літнього сезону

В Одесі триває підготовка до літнього курортного сезону. Вже понад 10 пляжних локацій отримали офіційні акти готовності. Перелік перевірених пляжів опублікували на сторінці Одеської міської ради. Так наразі акти готовності мають…

Подробиці