Жителі окупованої Херсонщини: «Нам не можна хворіти, інакше – смерть»

Жителі окупованої Херсонщини: «Нам не можна хворіти, інакше – смерть»
Автор: Марина Поліщук 28 Февр. 2023 15:49

«Як у вас справи, не хворієте?» – як завжди, у першу чергу запитує жителька Херсона Світлана, додзвонившись до родичів на окупованій частині області. Під час останньої такої розмови у відповідь жінка почула жахливі слова: «Нам не можна хворіти, бо як захворів – одна дорога: на кладовище»...

Що відбувається з медициною на лівому березі Херсонщини, захопленому російськими військами? Спробуємо розібратися, використовуючи свідчення жителів декількох населених пунктів тимчасово окупованого лівобережжя.

ЛІКАРНІ – ЗАКРИТИ, ПЕРСОНАЛ – ЗВІЛЬНИТИ

Ситуація з медичним обслуговуванням населення на території окупованої Херсонщини ускладнюється все більше. Переважна більшість людей, особливо жителів сіл, взагалі позбавлені доступу до лікарень.

На початку січня цього року колаборант Вадим Ільмієв, який виконує обов’язки так званого «міністра охорони здоров’я» Херсонської області при окупаційній владі, підписав наказ про припинення роботи 7 медичних закладів на лівобережжі. Йшлося, зокрема, про лікарні в Каховці, Олешках, Голій Пристані, Новій Каховці, Верхньому Рогачику, Горностаївці та Великій Лепетисі.

Пацієнтів виписати, госпіталізацію припинити, лікарню «евакуювати», а персонал, який відмовляється від «евакуації», звільнити – так коротко можна передати суть цього «документа» окупантів.

У результаті лікарні закриті для цивільного населення, більшість із них перепрофільовані на військові госпіталі для лікування окупантів, а із частини медзакладів російські військові вивезли обладнання. І цей процес триває в багатьох громадах окупованої Херсонщини. Такі висновки робимо з коротких офіційних повідомлень від представників української влади та військових.

Ось, зокрема, інформація від Генерального штабу ЗСУ за 19 лютого:

«У населеному пункті Каланчак Херсонської області російські окупанти облаштували ще один військовий шпиталь у центральній лікарні. Відомо, що громадянам України, які там проживають, у наданні медичної допомоги в зазначеному закладі відмовляють. Лікарня стала таким собі «хабом» для поранених та загиблих окупантів».

А ось що пише перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський у своєму телеграм-каналі: 

«Окупаційна влада продовжує вивозити медичне обладнання з лікарень лівобережної Херсонщини до Новотроїцького. І така складна гуманітарна ситуація ускладнюється обмеженням доступу до медичних послуг».

«ДУЖЕ БОЮСЯ ЗАХВОРІТИ»

Що залишається робити місцевим жителям? «Нам не можна хворіти», – кажуть люди на окупованій Херсонщині. Але ж хіба це можна передбачити чи проконтролювати, особливо якщо йдеться про літніх людей?

Про зростання смертності серед населення окупованих територій області через відсутність медичної допомоги українська влада говорить, але, звісно, без конкретики. Масштаби її ми дізнаємося лише після повної деокупації Херсонщини. А наразі можемо лише робити висновки з того, що розповідають місцеві жителі.

Зокрема, про ситуацію в Асканійській територіальній громаді «Гривні» розповіла херсонка Світлана, яка тримає зв’язок з родичами, що залишаються там. Жінка каже, що, за словами її рідних, найближча лікарня – у Генічеську, за 70 кілометрів. Але не всі мають змогу туди поїхати, а пенсіонери – і поготів.

«Люди масово помирають. Не дай Бог захворів серйозно – вилікуватися неможливо, бо нема до кого звернутися за допомогою. Дядько розповів, що нещодавно поховали ще молоду жінку – перед цим у неї довго «щось боліло». А щодо пенсіонерів, особливо самотніх, – то взагалі жах. Окупанти, які живуть на території громади, постійно шукають домівки без господарів, щоб заселитися туди. Так от, відкривають начебто пустий будинок – а там тіло бабці. Відкривають квартиру – ще один труп. І таких випадків у громаді – чимало...» – розповіла Світлана й додала слова свого родича: «Нам сьогодні не можна хворіти, інакше – смерть».

«Гривна» також зв’язалася з жителями невеличкого села в Каховському районі – назву не вказуємо з метою безпеки людей. Ось що нам розповіла місцева жителька пенсійного віку:

«Дуже боюся захворіти. Ось п’ю якісь противірусні – купила, почувши назву в рекламі. Зі своїми старими болячками, високим тиском, наприклад, знаю як справлятися – пігулками запаслася. А от підхопити якусь заразу страшно, бо поставити діагноз та назначити лікування немає кому».

Жінка додала, що в разі хвороби доведеться винаймати машину та їхати в Генічеськ.

«І це ще добре, що в мене там живе сестра – я можу зупинитися в неї, поки ходитиму в лікарню. Але ж не в усіх там є родичі чи знайомі. Ось сусідка моя, Люба, поїхала в Генічеськ, бо спину прихопило, а їй у лікарні кажуть – у нас немає місць, шукайте де можете зупинитися на час лікування. То вона й повернулася додому ні з чим», – розповіла нам жителька Каховського району.

ОКУПАНТИ ЗАВОЗЯТЬ СВОЇХ ЛІКАРІВ

Із громад тимчасово окупованої Херсонської області останнім часом надходять повідомлення, що окупанти завозять лікарів з РФ. Про це свідчить і інформація від Генштабу ЗСУ зі зведень за лютий цього року:

«У центральній лікарні населеного пункту Нижні Сірогози на Херсонщині замінено всіх лікарів, там тепер лікують лише особовий склад російських окупаційних військ».

«У Каланчаку місцевих лікарів звільнили, а на їхнє місце привезли медичний персонал із Криму. Приходити до лікарні місцевим жителям заборонено».

Російські лікарі-гастролери опікуються здебільшого пораненими окупантами, яких повно в закритих для населення лікарнях Херсонщини. Іноді окупаційна влада влаштовує в селах виїзні прийоми медиків з РФ чи Криму. Принаймні про такі наміри загарбників розповідають місцеві жителі.

«У нашому селі місцева колаборантка-гауляйтерша повідомила людям, що скоро приїдуть «вузькі руські спеціалісти» й проведуть прийом. Ось, думаю, сходимо з дружиною, бо більше варіантів немає – найближча лікарня аж у Генічеську, для нас це дуже далеко», – розповів «Гривні» житель села колишнього Каланчацького району.

Люди також розповідають, що в селах одне одному дуже допомагають місцеві жителі, які хоч трохи знаються на медицині: медики-пенсіонери, медсестри, фельдшери. Подекуди така взаємодопомога навіть рятує комусь життя.

Позбавлення жителів окупованих територій доступу до основних потреб, серед яких один із найголовніших – доступ до медицини, є ознакою геноциду РФ проти українського народу.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Приєднуйтеся до нас:

Проблеми з кадрами та зруйновані лікарні. Як працюють медичні заклади на деокупованій Херсонщині

Повністю знищена школа та п’ятеро травмованих унаслідок вибуху мін за добу. Огляд основних подій на Херсонщині

Жителям звільнених територій уже виплачено понад 323 мільйони гривень грошової допомоги