Зв’язували ременями та давали протерміновані ліки: в дитячих закладах Миколаївщини виявили низку порушень

Низку грубих порушень у дитячих закладах Миколаївщини виявили моніторингова група Офісу Омбудсмана та представники громадськості під час нещодавньої перевірки. Зокрема, ревізори зафіксували випадки жорстокого поводження, неналежні умови перебування та проблеми з медичним забезпеченням.

Відсутність доступу до медичної допомоги та освіти, протерміновані рецептурні ліки, розділення дітей за принципом «свій-чужий» та порушення права дитини на виховання в сімейному оточенні. Це лише частина порушень, які виявила моніторингова група Офісу Омбудсмана із залученням представників громадських організацій, відвідавши дитячі заклади у Миколаївській області. Про це повідомив у своєму Телеграм-каналі Омбудсман України Дмитро Лубінець.

Зв’язували руки немовляті

У деяких закладах зафіксували випадки жорстокого поводження з дітьми. Так, у Центрі медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям застосовувалися методи примусової фіксації. Дітей, які потребують посиленої турботи, фактично «зв’язували» ременями, фіксували у стільцях для годування та дитячих візочках, аби ті не вимагали багато уваги.

«Адміністрація пояснює це “недопущенням травмування”, однак такі методи не можуть застосовуватися в сучасному світі, де права дитини не порожній звук. Моніторингова група була шокована, що такі методи застосовуються і до 6-місячного немовляти. Руки дитини після перевʼязування були набряклими та зі слідами від фіксації.

Європейський комітет з питань запобігання катуванням у рекомендаціях неодноразово наголошував на недопущенні застосування методів фіксації щодо неповнолітніх. Натомість працівники Центру здійснювали фіксацію дітей на власний розсуд, без будь-якого обґрунтування, а також занесення вказаних відомостей до медичної документації дітей, що може бути розцінене як прояв жорстокого поводження із дитиною у розумінні статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», – йдеться у повідомленні на сайті Омбудсмана України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Смерть малюка в Одесі: Лубінець заявив про бездіяльність місцевих соцслужб

Там також зазначили, що догляд за 8 дітьми, 5 з яких немовлята, а 3 потребують паліативної допомоги, здійснювали лише 2 працівники. В той час, як за наданими списками, кількість працівників Філії на день візиту становила 89 осіб.

Крім цього у підсобних приміщеннях закладу ревізори виявили алкогольні напої…

Протерміновані ліки й короста у дітей

Також під час візиту до Миколаївської області моніторингова група Офісу Омбудсмана відвідала й інші дитячі заклади:

  • Лисогірську спеціальну школу, на базі якої також розміщуються евакуйовані діти з Широколанівської спеціальної школи;
  • Антонівський мистецький ліцей, до якого також евакуйовано дітей з Миколаївського центру соціально-психологічної реабілітації;
  • Вознесенську спеціальна школа Миколаївської обласної ради.

Серед евакуйованих є діти з інвалідністю, діти, які перебувають в складних життєвих обставинах, діти-сироти і позбавлені батьківського піклування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині вихователі дитсадка принижували дворічну дівчинку та погрожували їй побиттям

На сайті Омбудсмана України детально розповіли про виявлені порушення.

Право на освіту

В одному з релокованих закладів діти навчаються дистанційно через месенджери, без доступу до обладнаних класів і спортивних приміщень, які насправді наявні у закладах, які прийняли евакуйованих. У Лисогірській спецшколі продовжують ділити дітей на «своїх» та «чужих» — тобто евакуйованих, обмежуючи їм доступ до послуг.

Неналежні умови перебування

Діти понад два роки розміщені у занедбаних будівлях, а також переповнених кімнатах (до 10 дітей), ліжка стоять впритул один до одного. Речі зберігаються у коробках з-під продуктів або в класі для онлайн-занять. Не кожна дитина має навіть власну тумбочку. Температура в житлових кімнатах дітей з Миколаївського центру соціально-психологічної реабілітації дітей не перевищувала 15°C.

Право на охорону здоров’я не дотримане

У ході моніторингу стало відомо, що дитині видавали протерміновані психотропні препарати. В іншому закладі зафіксовано випадок захворювання дітей на коросту, однак діти 9 днів перебували в ізоляторі навчального закладу без огляду лікаря. Ще одна дитина тривалий час не відвідувала школу через висипи на шкірі тіла та обличчя. Представники Офісу Омбудсмана були вимушені викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Незадовільні санітарні умови

Учні Широколанівської спецшколи два роки були змушені користуватися вуличним туалетом, у зв’язку із забороною приймаючого закладу використовувати вбиральню, яка розміщена в корпусі. Попри те, що вказана вбиральня все ж стала доступною для дітей нещодавно, вона має несправну каналізацію, сморід та плісняву.

Безпека в умовах воєнного стану

Укриття для евакуйованих дітей Широколанівської спецшколи замикається адміністрацією приймаючого закладу через побоювання, що «діти там палитимуть». Вільного доступу до укриття немає, що є критичним для регіону, наближеного до зони бойових дій. Натомість діти з Миколаївського центру соціально-психологічної реабілітації дітей замість укриття використовують актовий зал — захисні споруди, облаштовані   в   Антонівському мистецькому ліцеї, використовуються виключно учнями закладу.

Реакція

Інформацію щодо виявлених порушень Офіс омбудсмана передав до місцевої влади та правоохоронних органів.

Так, до Офісу Генпрокурора направлено заяву про вчинення злочину, передбаченого частиною 2 статті 127 Кримінального кодексу України (Катування).

Омбудсман зазначив, що акти реагування спрямовані до Миколаївської обласної військової адміністрації, Міністерства соціальної політики України та інших компетентних органів для усунення порушень прав дитини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дитяча злочинність на Херсонщині: які правопорушення фіксують та як працюють з проблемними родинами

Фото: Омбудсман України.

Пов'язані записи

День 1119. 18 березня. Що обговорюють херсонці у соцмережах

Шуменський мікрорайон у Херсоні після російського артобстрілу: вибито 130 вікон. Армія рф з тимчасово окупованого лівобережжя вдарила по житлових кварталах Корабельного району. *** Ворог продовжує підступно мінувати деокуповані території, зокрема…

Подробиці
Постраждали сотні дерев та червонокнижних рослин: наслідки пожежі на Миколаївщині

Фахівці підрахували збитки, заподіяні пожежею, що сталася 10 лютого на околиці урочища «Порожки» Регіонального ландшафтного парку «Приінгульський», що на Миколаївщині. Загальний розмір шкоди сягнув 2,6 млн гривень. Про це повідомили у Державній…

Подробиці
Компенсація ветеранам за оренду житла: хто може отримати та як подати заяву

Ветерани війни, які вимушені орендувати житло, можуть отримати компенсацію від держави. Відповідна програма має стартувати вже найближчими днями. «Багато наших Захисників і Захисниць втратили свої домівки через війну або змушені…

Подробиці
Одеські катакомби: створено 3D-модель фрагмента підземних тунелів

Науково-дослідна лабораторія «Архаїка» спільно з археологічним музеєм створили 3D-модель фрагмента катакомб, що простягаються під Одесою. Про це написали на сторінці «Архаїки» в інстаграм: «Ці катакомби приховують підземні озера, карстові печери та розгалужену мережу…

Подробиці
Аграрії засіяли першу тисячу гектарів: на Херсонщині розпочалася весняна посівна кампанія

Цьогоріч на правобережжі Херсонщини планують засіяти близько 220 тисяч гектарів земель, що у півтора раза більше, ніж торік. Про це повідомляють на сторінці Херсонської ОВА, акцентуючи на початку весняної посівної…

Подробиці
Врятував п’ятьох побратимів: історія бійця, який героїчно загинув під час операції на лівобережжі Херсонщини

Президент України присвоїв військовослужбовцю 39-ї окремої бригади берегової оборони 30 корпусу морської піхоти Денису Кучеренку звання Героя України (посмертно) з удостоєнням ордена «Золота Зірка». 33-річний український захисник героїчно загинув, виконуючи…

Подробиці
На лівобережжі Херсонщини окупанти посилюють незаконну мобілізацію

Окупаційна адміністрація на ТОТ Херсонщини незадоволена темпами призову місцевих жителів до ворожої армії. Охочих долучитися до лав загарбників немає, кількість диверсій на лівобережжі області зростає, а так звана «влада» не…

Подробиці
Окупаційному «чиновнику» з Берислава загрожує до 10 років ув’язнення з конфіскацією

Заочну підозру у колабораційній діяльності від Нацполіції України днями отримав 54-річний житель Берислава Ігор Ятчук. Під час російської окупації Берислава чоловік зайняв посаду так званого «заступника голови ВЦА Бериславського адміністративного…

Подробиці
«Кліматичні зміни диктують нові правила»: Прокудін – про перспективи вирощування оливок на Херсонщині

Спека і посуха не є чимось новим для півдня України, однак з роками вони лише посилюються. Такі кліматичні зміни диктують нові правила у сільському господарстві й спонукають аграріїв до експериментів…

Подробиці
На Одещині розпочалась підготовка до цьогорічного купального сезону

На Одещині розпочалась підготовка до цьогорічного курортного сезону-2025. Відповідне розпорядження нещодавно підписав начальник Одеської ОВА Олег Кіпер. Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» повідомив перший заступник голови Одеської ОДА…

Подробиці