Зима тепла, а від цін на газ аж морозно

Автор: Алёна ШНАБСКАЯ 06 Січня 2021 15:44

Ціна на газ в Україні продовжує зростати з кожним новим місяцем

Хоча, коли приймали закон про вільний ринок газу в 2015 році, то запевняли народ у зниженні тарифів завдяки конкуренції та торгам. Однак те, що зараз відбувається в Україні з газом, – це не ринок і не конкуренція, скільки б нас у цьому не переконували. Основою ціноутворення на газ, причому видобутий у нашій же країні, служить прив’язка до «імпортного паритету», європейських цін. Чітко відслідковується й монополіст, у якого закуповують блакитне паливо майже всі облгази та які один за одним відсіваються з ринку, як це сталося з «Херсонрегіонгазом».

Причому зверніть увагу на дивну тенденцію – за логікою ринкова ціна на газ повинна зростати, якщо зростає попит на обсяги блакитного палива, а попит зростає, якщо населення починає споживати газу все більше та більше, а це в свою чергу відбувається, коли на вулиці холоднішає. Але в Україні ще не бачили справжньої зими, а погода відповідає жовтню – це дані синоптиків. І якщо на вулиці немає морозу, то населення з початку опалювального сезону не споживає більше блакитного палива, а навіть навпаки, завдяки теплій зимі та «плюсам» економить. Наприклад, у жовтні 2020 року тариф «Місячний» у «Нафтогазі» становив 4,7 грн за кубометр, але без урахування вартості доставки. То чому зараз більше 7-ми? В нашого ринку газу якась дивна реакція на попит, можна сказати – спекулятивна.

У минулому опалювальному сезоні, коли ще діяв державний контроль над цінами на газ, але його вартість також змінювалася щомісяця, куб блакитного палива в січні 2020 року коштував у Херсонській області 5,87 грн.

І «Нафтогаз», який продавав блакитне паливо облгазам за такою ціною, відчував себе непогано. Але гнув своє – тиснув на уряд, щоб відмінити спеціальний режим постачання газу для побутових споживачів, щоб на повну котушку запрацював закон 2015 року, який нібито дасть змогу створити конкурентну модель газо-вого ринку, орієнтовану на споживача.

ГАЗ ДО 11 ГРИВЕНЬ ЗА КУБ!

Так, до січня 2021 року компанії, які пропонують газ населенню, виставили тарифи від 6,99 грн за кубометр до 10,8 грн. Найнижчу ціну в 6,99 грн за куб українцям у січні запропонувало підприємство «Газ АП». Найбільшу вартість у січні виставив «Львівенергозбут» – 10,8 грн/куб. м, що на 19% більше грудневої ціни в 9,05 грн. «Нафтогаз» має не найнижчу ціну, хоча про це говорять в уряді. Компанія встановила тариф «Місячний» в 7,22 грн за кубометр. Ось ще приклад підприємств, які мають тариф нижче 8 гривень за куб: ТОВ «Галнафтогаз» – 7,5 грн, ТОВ «ЕРУ Трейдинг» – 7,11 грн, ТОВ «ПКФ Теплобуд» – 7,22 грн, ТОВ «ТАС Енергія» – 7,8 грн, ТОВ «Мегаватт Енерго» – 7,05 грн, ТОВ «Асканія Енерджі» – 7,2 грн.

ЦІНОУТВОРЕННЯ ВСЕ Ж ПЕРЕВІРЯТЬ

Деякі учасники ринку газу в регіонах установлюють ціну на газ на 30–40% вище, ніж у «Нафтогазі», проаналізували в уряді. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив т. в. о. міністра енергетики Юрію Вітренко разом із Антимонопольним комітетом перевірити обґрунтованість цін на газ.

«Необхідно провести аудит формування тарифів і розглянути можливість зниження тих складових тарифу, які є несправедливими й невиправданими з точки зору ринку. Це стосується й питання тарифу на транспортування газу, і газових коефіцієнтів. У вас є всі важелі, щоб урегулювати це питання», – зазначив глава уряду.

Почекаємо...

КОМУ ПЛАТИТИ ЗА ГРУДЕНЬ?

Прийшов січень, і наші читачі стали запитувати, куди їм платити за газ за грудень і за якою ціною.

Із 1 грудня газ в оселі жителів Херсонщини авансом надавав «Нафтогаз», а не «Херсонрегіонгаз». І в січні за грудень усі споживачі мають заплатити за блакитне паливо саме «Нафтогазу».

Нагадаємо, все так змінилося, коли «Херсонрегіонгаз» не знайшов кошти, щоб закупити необхідний об’єм газу на грудень на відкритому ринку, який працює за законами України з 1 серпня. Коли з 1 грудня «Херсонрегіонгаз» не знайшов можливості здійснювати постачання газу побутовим споживачам, жителі області, які до 1 грудня самостійно не обрали постачальника, автоматично стали споживачами «Нафтогазу» як постачальника «останньої надії». Як повідомляла «Гривна», оператор телефонної лінії «Нафтогазу» запевнила, що абоненти отримають платіжки в січні (але в це мало віриться). Крім того, свої нарахування можна подивитися на сайті «Нафтогазу» в розділі «Постачальник останньої надії». Але з’являться вони після 15 січня. Щоб побачити нарахування, необхідно на сайті ввести особистий ЕІС-код, який можна дізнатися в особистому кабінеті на офіційному сайті ТОВ «Херсонрегіонгаз» або безпосередньо звернувшись на підприємство.

Банківський рахунок «Нафтогазу» буде вказано в платіжці від компанії або його можна подивитися на сайті компанії.

Показники лічильника, як і раніше, надалі всі абоненти Херсонщини продовжують нада-вати оператору газорозподільної системи – «Херсонгазу». Це підприємство працює та обслуговує мережу в області. Тариф «Нафтогазу» за грудень як постачальника останньої надії складає 6,77 грн за куб.

НА ХЕРСОНЩИНІ Є СВІЙ ПОСТАЧАЛЬНИК ГАЗУ

Якщо ви ще не визначилися з постачальником газу, з яким хотіли б укласти договір, або не зробили це через відсутність Інтернету вдома, можете укласти договір на постачання газу вже з відомою для вас місцевою компанією – Херсонською обласною енергопостачальною компанією. Вона постачає мешканцям області й електроенергію, й газ. Тому споживачі, які хочуть отримувати газ у регіонального підприємства, можуть звернутися до абонслужби (в центр обслуговування ХОЕК) у своєму населеному пункті. Також укласти договір на постачання газу можна в головному офісі підприємства за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, 178.

На сайті ХОЕК працює розділ «Постачання природного газу», де зібрана інформація щодо вказаного виду діяльності. Для реєстрації щодо послуги газу можна особисто відвідати Центр обслуговування споживачів ХОЕК або відправити пакет документів – заявку на зміну постачальника, копії паспорту, ідентифікаційного коду та документів на право власності на приміщення на електронну пошту за адресою: gaz@khoek.ks.ua.

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів