Жителів прифронтових територій планують безкоштовно забезпечити дровами. Відповідну ініціативу Мінреінтеграції 27 вересня підтримав Уряд. Ідеться про території, прилеглі до зон проведення бойових дій, у Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Дніпропетровській та Чернігівській областях.
Обласні військові адміністрації зазначених регіонів отримають можливість забезпечити населення цих територій деревиною на період опалювального сезону. Витрати на її закупівлю та доставку місцевій владі компенсують шляхом перерозподілу субвенції з держбюджету.
У Миколаєві вже складають списки людей, яким потрібна така допомога. Про це зранку 28 вересня розповів голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
«Учора уряд проголосував ухвалу щодо забезпечення дровами територій, що знаходяться на лінії фронту, деокупованих. Часу мало. Нині ми готуємо списки, готуємо відповідальних осіб – працюємо. В інтернеті вже просять контакти – ще зарано: доопрацьовується порядок, щоб я знав, коли будуть терміни», – розповів очільник Миколаївщини.
За його словами, не всіх охочих можуть забезпечити дровами. Насамперед їх отримають жителі населених пунктів на першій лінії фронту, у чиїх будинках немає електропостачання, а також відсутня можливість відновити його. Проте, каже Кім, якщо закон дозволятиме і будуть залишки деревини, то влада буде намагатися забезпечити якомога більше людей.
До речі, в самому Миколаєві з відновленням системи опалення обіцяє допомогти Данія, яка раніше зголосилася взяти участь у відбудові міста. В одному зі своїх міст данці створили унікальну систему центрального опалення, і нині видобувають тепло для своїх квартир буквально з повітря. Як їм це вдалося, розповідає ТСН.
Місто без вугілля, газу й нафти
Невеличке місто Сьонеборг данці називають своєю столицею зеленої енергетики або Project zero – тобто 0 шкідливих викидів.
Місто на півдні Данії із населенням 70 тисяч свою трансформацію розпочало майже 15 років тому – 2008 року, коли світ ще не так гучно говорив про зміни клімату, вуглецевий слід і газову зброю Росії. Тут вирішили досягти амбітної мети: до 2029 року стати першим енергоефективним містом без шкідливих вугілля, газу й нафти.
У місті дуже тихо, бо більшість машин – це електрокари. Навіть на будівництвах працюють електричні, а не дизельні екскаватори. А між данськими островами тихо курсує електропором, що за одну поїздку здатен перевезти 34 машини та сотні пасажирів. Аргументів «це дорого» данці не розуміють, бо звикли планувати на десятиліття вперед.
«Спочатку електроопором дорожчий за дизельний, але за 5 років ви повернете вкладені в нього гроші на 100%. Якщо говорити про батарейку, що живить цей паром, то цикл її життя близько 10 років», – пояснює представниця муніципальної паромної компанії Сесилія Ларсон.
Та коли справа дійшла до перебудови системи опалення років 10 тому, найскладніше в успіху «зеленого» експерименту було переконати сьонеборжців. «А мені з того що?» – знайоме всім українцям запитання лунало звідусіль. Утім, об’єднавшись, бізнес, місцева влада й мешканці міста створили справжнє диво та зменшили платіжки за комуналку вполовину.
Данський супермаркет, на перший погляд, нічим не відрізняється від тих, що є в Україні. Але данці його дуже люблять, бо він здатен дарувати людям тепло в буквальному сенсі. Парадокс в тому, що тепло дають холодильники. Річ у тім, що задні стінки холодильників завжди нагріваються. І якщо зазвичай тепло просто розчиняється в повітрі, то тут його забирають у тепломережі… і використовують повторно.
«От удома колись доторкніться до задньої стінки – вона гаряча. У супермаркеті дуже багато холодильників, а відповідно, і тепла. Спеціальна система відбирає його до компресорної кімнати. І там догріває під тиском до потрібних температур. Взимку ми використовуємо його для обігріву. І на кухні гаряча вода в нас теж від цієї системи. Це тепло не виходить з мережі, а постійно курсує і догрівається», – пояснює систему маркетинг менеджер Генрі Стефенсен.
Тобто цей супермаркет забезпечує себе теплом взимку, а в тепліші місяці навіть продає для обігріву сусідніх будинків.
Данці – великі прихильники центрального опалення, але їхні ТЕЦ працюють на біомасі – наприклад, із відсортованого сміття чи на відпрацьованому теплі від дата-центру або фабрики.
На одному із виробництв інженерного приладдя запровадили нововведення, воно стало вуглецево нейтральним. Приміщення герметичне, але завдяки системі рекуперації, тобто очищення повітря від вуглекислого газу, зайвої вологості та пилу, тут легко дихається. А все надлишкове тепло, що продукують ці машини, надходить у таку собі ТЕЦ, розташовану просто на території заводу.
«Люди, що отримують тепло з наших фабрик, побачили, що суми в платіжках зменшилися вдвічі. Це головний аргумент», – каже працівник.
Ця система дозволила данцям знизити температуру в трубах зі 145 градусів до 57. Труби гарно ізольовані, тепловтрат дорогою від ТЕЦ до будинків стає в рази менше. А якщо будинок правильно побудований і утеплений – то 57 градусів цілком достатньо, аби нагріти квартиру.
«Є будинки, яким потрібно 80 градусів у батареях, бо там весь час відкриті вікна, це ніяк не допоможе вам. Але якщо ви перебудовуєте будинки чи зводите їх з нуля, то робіть уже з правильною інсоляцією та вентиляцією. Тоді ви можете доставляти 50-60 градусів і того буде достатньо, щоб обігрівати квартири. Ну, звичайно не тоді, коли -20 за вікном. У такому разі теплові насоси догрівають уже в самому будинку», – кажуть у тепломережі.
Що Данія пропонує Миколаєву
Подібну систему можуть запровадити і в нас – данці вже заявили, що беруться відбудовувати наш Миколаїв. Гроші вкладатимуть в енергоінфраструктуру, розповів міністр енергетики Данії.
«Ми допомагатимемо Україні настільки сильно, наскільки буде змога. У найбільш різноманітних сферах. І, звичайно, у заходах з енергоефективності – це входитиме до пакету допомоги. Енергонезалежність та ощадність важлива. От нам Росія зупинила постачання газу, але для нас це не стало ударом», – заявив міністр енергетики Данії Дан Йоргенсен.
На проєкт з енергоефективності Миколаєва Данія вже пообіцяла 13,5 млн євро. І до початку зими планують почати перебудову енергомереж.