Як вибрати нового постачальника газу за нижчою ціною

Автор: Алёна ГРЕБЕНЮК 06 Грудня 2020 14:03

Отже, з 1 серпня 2020 року в Україні почав працювати газовий ринок, і споживачі можуть вибрати, в кого купувати блакитне паливо

Причому стати клієнтом газопостачальної компанії можна, не виходячи з дому, документи оформляються через інтернет-сайт підприємства чи його банк-партнер. Тобто мешканці Херсонської області можуть купувати блакитне паливо в будь-якого зареєстрованого постачальника, будь він у Львові, Вінниці, Миколаєві чи в будь-якому іншому регіоні. Більш того, сьогодні в Херсонській області газ населенню продає не тільки «Херсонрегіонгаз». І абоненти, точніше їх тепер правильно називати клієнтами, можуть хоч кожного місяця міняти постачальника. Дозволила б система переходу даного постачальника. В цьому ми й будемо розбиратися.

Згідно з даними НКРЕКП, до 2020 року загальна кількість постачальників газу для промислових споживачів зросла до 249, тоді як для населення їх було всього 37, і велика частина з яких – так звані колишні та теперішні газзбути. Але на сьогодні кількість постачальників газу зросла майже вдвічі. На сайті gasoteka.ua їх по Україні – 65. У всіх свої ціни, умови оплати та сервіс.

ДЕ ШУКАТИ СПИСОК?

У списку нових гравців ринку газу – не тільки «Нафтогаз», у якого закуповують блакитне паливо ті ж облгази. А тепер це можуть робити безпосередньо й фізособи, але й постачальники електроенергії. Є в переліку постачальників газу й підприємства з іноземними назвами. Наприклад, ETG.UA й TAS Energy та інші. Ось тільки не у всіх вказано юридичну адресу, а просто контактцентри в різних регіонах.

Таким чином, у населення сьогодні є вибір: залишитись у свого колишнього газзбуту чи піти до іншого. Вирішальними в цьому виборі виступають нижча ціна та зручний сервіс.

Пропозиції постачальників і умови оплати за газ споживач може моніторити, наприклад, не тільки на вищевказаному сайті «Газотека», а й у мобільному додатку «Енергетика онлайн» (в App Store та Google Play), на сайті консультаційного центру «Газправда».

За допомогою нових інтернет-платформ споживач також може скаржитися на недобросовісного постачальника енергетичному регулятору – Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, й отримати консультацію, як боротися з їх махінаціями та порушеннями прав споживача. Так, пропонують, але пере-вірити, як це працює, можна тільки методом особистого досвіду.

ЦІНИ РІЗНІ, АЛЕ НЕ МАЛЕНЬКІ

Зараз постачальники газу нас заспокоюють: традиційно в опалювальний сезон ціна на газ зростає через підвищений попит. Але вже влітку, коли попит згасає – ціни знову відкочуються назад. Мовляв, за таким принципом працює газовий ринок Європи, й Україна не виняток.

Поживемо – побачимо. Але поки ціни на газ із кожним місяцем все вищі й вищі та вже перегнали торішні.

За правилами ринку, газопостачальні компанії повинні розкривати ціни на газ для споживачів за п’ять календарних днів до місяця постачання. Це дає право клієнтові вивчити пропозиції, порівняти ціни та, за бажанням, перейти до іншого постачальника.

Зокрема в листопаді, в залежності від постачальника, вартість газу для домогосподарств була від 6 (у Paliv Energy) до 8,96 грн. за кубометр «Запоріжгаззбут»). Це можна відстежити на вищевказаних інтернет-ресурсах.

Узагалі найдешевші пропозиції мали компанії Megawatt і «Нафтогаз», найдорожче – у газзбутів Запоріжжя, Миколаєва та в «Поліссягаз».

ЯК ВИБРАТИ ПОСТАЧАЛЬНИКА І ЯК ПЕРЕЙТИ?

Вибрати постачальника й якість послуги тепер, як кажуть самі постачальники, – просто, як ніби ви міняєте тарифний пакет мобільного зв’язку. Адже в разі газового ринку – однією трубою «користуються» всі постачальники – прокладати нові комунікації не потрібно, навіть якщо на поверсі в під’їзді знаходиться чотири квартири, власники кожної з них можуть мати різних постачальників. У Херсонській області за розподіл газу по трубах ми оплачуємо окремо єдиному незмінному підприємству «Херсонгазу».

Чи можна перейти до нового постачальника, якщо у вас прямий договір із «Херсонгазом», якому ми платимо за розподіл? Кожен побутовий споживач газу має два договори: на поставку та розподіл. (Нагадаємо, що постачання та розподіл – дві різні послуги). Постачанням або продажем газу займається газопостачальна компанія – в нашій області це «Херсонрегіонгаз». Розподілом або ж доставкою, як уже сказано – «Херсонгаз». Обидва ці договори є типовими, затвердженими регулятором ринку – НКРЕКП. Щоб змінити постачальника газу, потрібно розірвати договір із поточним постачальником і укласти з новим.

Що ж стосується договору на розподіл, то споживач не може поміняти «Херсонгаз», оскільки в регіоні тільки одна компанія має право обслуговувати розподільчі мережі – труби. Дія договору з цим підприємством припиняється в разі, якщо клієнт повністю відмовляється від споживання газу й офіційно «відрізається» від труби.

ПОКРОКОВИЙ ПЕРЕХІД ДО НОВОГО ПОСТАЧАЛЬНИКА

  1. На сайті обраного підприємства споживач заповнює заяву на приєднання. Відправляє копії документів: паспорт, ідентифікаційний код і документи на право власності квартири. Заповнену заявку пропонують підписати за допомогою електронного цифроного підпису (деякі пропонують поставити підпис від руки та відсканувати його). Завантажити пакет документів можна так: зробити їх фото чи відсканувати.
  2. Новий постачальник повідомляє про рішення клієнта діючого («старого») постачальника через інформаційну платформу протягом 3 днів від отримання заяву на приєднання.
  3. Новий постачальник розгляне подані споживачем документи. Він має право анулювати подану споживачем заяву на приєднання, якщо вважатиме його ненадійним (наявність боргів у старого постачальника). Тобто при зміні постачальника газу в абонента не повинно бути боргів! Для цього обов’язково доведеться побувати в «Херсонрегіонгазі»: написати заяву про припинення договору, зробити звірку платежів.
  4. Новий постачальник надсилає споживачеві повідомлення про дату початку поставок газу, протягом 3 днів після завершення процедури зміни постачальника.
  5. Новий постачальник реєструє споживача у власному Реєстрі споживачів.

На ринку газу є компанії, які використовують центри обслуговування клієнтів для оформлення заяви й подання документів, але багато хто воліє більш економічного методу обслуговування споживачів – через банки. Тобто на сайтах банків-партнерів постачальника газу є розділи для переходу до конкретного постачальника. Кудись бігти не треба.

ХТО ТЕПЕР ВІДПОВІДАЄ ЗА ЯКІСТЬ ГАЗУ?

За якість газу, як і за його доставку (розподіл) відповідальність несуть оператори газорозподільних мереж (у нашій області «Херсонгаз»). Це передбачено чинним законодавством.

НОВИЙ ПОСТАЧАЛЬНИК ГАЗУ НА ХЕРСОНЩИНІ

Одним з нових постачальників газу в нашій області стала «Херсонська обласна енергопостачальна компанія». Товариство постачатиме споживачам не тільки електроенергію, але й газ. Такий досвід у компанії вже є і є нові клієнти. Перевагою ХОЕК є створений єдиний кабінет споживача, який має розділ електропостачання та газопостачання. Тож якщо споживач виявить бажання користуватися послугами одного постачальника, то проблем з приєднанням не буде. Наразі Херсонська обласна енергопостачальна компанія удосконалює програмні комплекси для зручності приєднання та обслуговування споживачів.

«Для максимального забезпечення доступності послуг наша компанія має розширену мережу з обслуговування клієнтів – в кожному районі області працюють Центри обслуговування споживачів, – говорить директор Херсонської обласної енергопостачальної компанії Світлана Макаренко. – В режимі робочого дня працює колцентр. Також абоненти можуть надсилати заявки на електронну адресу: info@khoek.ks.ua. Для зручності споживачів як електроенергії, так і газу інформація на сайті Товариства поступово поповнюється. У всіх абонентів є персональні кабінети за послугою електропостачання, наразі ми працюємо по включенню до особистих кабінетів інформації з газопостачання, щоб платежі та нарахування знаходилися в одному кабінеті. На нашому сайті можна знайти відповіді на питання, які хвилюють наших клієнтів».

За словами Світлани Анатоліївни, ціни на газ у ХОЕК також будуть цікаві новим клієнтам. Наприклад, ціна на природний газ для побутових споживачів із 1.12.2020 року по 31.12.2020-го (включно) з урахуванням торгової націнки постачальника та вартості послуг транспортування становить 8,055 грн за 1 м3 (з ПДВ). Як і у всіх постачальників газу, дана ціна не включає тариф на послуги розподілу газу, вартість яких необхідно платити безпосередньо оператору ГРМ («Херсонгазу»).

Для прикладу, ціни на газ у листопаді та жовтні також були прийнятними – 7,50 грн і 6,15 грн за 1 м3 відповідно.

Перехід до нового постачальника – ХОЕК – дуже простий. Все, що споживач повинен буде зробити – це подати заявку на зміну постачальника та надати всі необхідні документи: паспорт, ідентифікаційний код і документи на право власності на приміщення – поштою або особисто в ХОЕК, а також у районні відділення ХОЕК. У разі необхідності з клієнтом зв’яжуться для отримання додаткової інформації.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів