Ядерний терор Росії: що наразі відбувається на Запорізькій АЕС і чим це загрожує Україні та світу

Ядерний терор Росії: що наразі відбувається на Запорізькій АЕС і чим це загрожує Україні та світу

Автор: Марина Поліщук 07 Серпня 2022 17:28

Увага всієї України та Європи наразі прикута до загрозливої ситуації, яку російські окупанти створили навколо Запорізької атомної електростанції. Нагадаємо, напередодні українська розвідка підтвердила інформацію про те, що російські війська замінували територію енергоблоків. Ми зібрали всю важливу інформацію стосовно подій на ЗАЕС.

Найголовніше, що на цей час радіаційний фон перебуває в межах норми, а ядерна частина станції наразі неушкоджена. Про це 7 серпня повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух. За його словами, наразі продовжують свою роботу та подають енергію пʼятий та шостий енергоблоки. Третій вивели з роботи ще після березневих обстрілів, перший - перебуває на плановому ремонті, а другий та четвертий наразі від’єднані від мережі.

Що відомо про ЗАЕС та коли її захопили окупанти

Запорізька атомна електростанція знаходиться на березі Каховського водосховища, поруч із містом Енергодар. Це найбільша в Європі АЕС. Вона складається із 6 атомних енергоблоків, кожний потужністю по 1 млн кВт. Загальна потужність ЗАЕС становить не менше 6 тис. МВт (6 ГВт). Крім того, там є велике сховище відпрацьованого ядерного палива, пишуть fakty.com.ua.

Російські війська захопили територію електростанції 4 березня. На підступах до ЗАЕС були запеклі бої. Тоді ж рашисти вчинили перший акт тероризму проти ЗАЕС. Третього березня колона важкої техніки РФ прорвала блокпост на в’їзді до Енергодара, увірвалася в місто, після чого загарбники почали обстрілювати територію атомної станції, прилеглу інфраструктуру та тренувальний центр, який загорівся.

Було зафіксовано попадання в перший енергоблок станції. Окупанти тривалий час не допускали рятувальників для гасіння пожежі.

Попадання в учбово-тренувальний центр ЗАЕС. 3 березня 2022. Фото: «Енергоатом».

Згодом російські загарбники зібрали персонал Запорізької АЕС та оголосили, що станція тепер начебто знаходиться у «власності Росатому». На ЗАЕС одразу ж розмістилися близько 500 окупантів.

У середині березня російські агресори підірвали боєприпаси (здійснили так звану «утилізацію») просто на території станції, чим знову порушили радіаційну безпеку АЕС.

Ситуація на ЗАЕС зараз і терор персоналу

Як розповів голова «Енергоатому» Петро Котін, рашисти фактично створили на Запорізькій АЕС військову базу та прикриваються станцією як «атомним щитом». За його словами, окупанти ховають зброю навіть поміж енергоблоками (наприклад, ракетні системи залпового вогню).

На станції працюють українці, яким рашисти влаштували справжній терор. Відомо, що росіяни вже викрали близько 100 працівників Запорізької АЕС, застосовують до них катування і знущання. Один із працівників, водолаз Андрій Гончарук, був закатований до смерті. А ремонтника ЗАЕС Сергія Швеця окупанти розстріляли автоматною чергою просто в квартирі чоловіка. На щастя, він вижив.

«А взагалі є близько 100 працівників ЗАЕС, яких вони захопили, катують і знущаються над ними. Деякі люди виходять через 2−3 дні, але вже з поламаною психікою. Від них фактично вимагають, щоб вони визнали “русский мир”, на камеру сказали щось для російської пропаганди», – наголосив Петро Котін.

Рашисти повністю контролюють доступ персоналу до робочих місць, прохід та вихід на АЕС. Вони намагаються змусити українців визнати окупацію та взяти участь у псевдореферендумі.

На майданчику АЕС є персонал російської компанії Росатом. Вони поки що не втручаються в роботу станції і «вивчають обстановку». Загарбники не полишають намірів обійти технічні перепони та приєднати Запорізьку АЕС до мереж РФ. За словами Котіна, на це потрібно чимало часу та грошей.

«Зараз вони намагаються поновити роботу ліній, які було пошкоджено в 2014-2015 роках, і які з’єднували Крим з територіальною Україною… Але тут також є питання. Зараз ми під’єднані до європейської енергосистеми (ENTSO-E). Росія ж працює в іншій енергосистемі, у них інші технічні параметри, їх неможливо синхронізувати. Якщо росіяни підключать свої лінії до нашої енергосистеми, то вони не зможуть працювати, тому що між нами різний тиск напруги і струму», – розповів керівник «Енергоатому».

Що відомо про обстріли 5 і 6 серпня та їхні наслідки

5 серпня російські війська в Енергодарі двічі відкривали вогонь по Запорізькій АЕС. Під час першого обстрілу о 14.30 було зафіксовано три «прильоти» поблизу промислового майданчику ЗАЕС. Рашисти влучили у високовольтну лінію зв’язку.

Ввечері 5 серпня окупанти вдруге обстріляли АЕС із реактивних систем залпового вогню. Було зафіксовано три влучання безпосередньо на майданчик станції – прямо біля одного з енергоблоків, де знаходиться ядерний реактор. Пошкоджень зазнала азотно-киснева станція, виникли ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин.

Ввечері 6 серпня окупанти знову обстріляли ЗАЕС та влучили поруч майданчиком зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива, повідомляє «Енергоатом».

«Вочевидь, цілили саме по контейнерах відпрацьованого ядерного палива, які просто неба зберігаються поруч із місцями обстрілу. 174 контейнери, в кожному з яких по 24 збірки відпрацьованого ядерного палива», - йдеться в повідомленні.

Через обстріл один працівник станції поранений осколками. Від вибуху на близько 800 кв. м станції вибиті шибки. Внаслідок удару пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика.

«Відтак вчасне виявлення та реагування у разі погіршення радіаційної обстановки або витоку радіації із контейнерів відпрацьованого ядерного палива наразі неможливе», - додали в «Енергоатомі».

Незадовго до ударів російські військові на ЗАЕС та працівники Росатома спускалися в бункерні приміщення.

Реакція Києва та Брюсселя на обстріли ЗАЕС

Президент Володимир Зеленський закликав світову спільноту негайно запровадити санкції проти атомної галузі РФ після обстрілу ЗАЕС.

«Це найбільша атомна станція на нашому континенті. І будь-які обстріли цього обʼєкта – це відвертий зухвалий злочин, акт терору. Росія повинна відповідати вже за сам факт створення загрози для АЕС. І це не тільки ще один аргумент на користь визнання Росії державою-спонсором тероризму. Це аргумент і на користь того, щоб застосувати жорсткі санкції проти всієї російської атомної галузі – від Росатому до всіх пов’язаних компаній і осіб», – наголосив глава держави.

Радник голови ОПУ Михайло Подоляк висловив думку, що 5 серпня дивом не сталося нової ядерної катастрофи.

«Цей суботній ранок у багатьох містах Європи став можливим тому, що вчора Запорізька АЕС дивом не злетіла в повітря. Росія захопила станцію та влаштовує небезпечні провокації», – зазначив Подоляк.

В українському МЗС закликали світову спільноту невідкладно примусити Росію звільнити ЗАЕС та передати станцію під контроль України.

«Можливі наслідки влучання в діючий реактор рівноцінні застосуванню атомної бомби», – заявили в міністерстві.

Очільник Запорізької ОВА Олександр Старух стверджує, що ворог свідомо загострює ситуацію довкола ЗАЕС, намагаючись створити пропагандистські картинки.

«Відбулася підготовлена, на наш погляд, провокація. Спочатку були заяви на міжнародному рівні від МАГАТЕ, поширені в західних виданнях, про втрату контролю та проблеми на АЕС. Разом з тим, цитували сторону окупантів, що нас здивувало. Вони говорили, що все гаразд, і звинувачували наші Збройні сили, що вони обстрілювали станцію, що саме по собі абсурдно. Для того, щоб провокації підтвердити, було завдано обстрілів по ЗАЕС», – пояснив Старух.

Є вже реакція і Європейського Союзу. Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель засудив дії РФ.

«ЄС засуджує військові дії Росії навколо Запорізької АЕС. Це серйозне і безвідповідальне порушення правил ядерної безпеки і ще один приклад нехтування Росією міжнародними нормами. МАГАТЕ має отримати доступ», – написав Боррель у своєму Twitter-акаунті.

Реакція західних ЗМІ на обстріли ЗАЕС

В іноземних ЗМІ досить стримано відреагували на обстріл Росією Запорізької АЕС 5 серпня і не дають власної оцінки, пишуть fakty.com.ua.

Зокрема, у CNN написали, що не змогли перевірити заяви про пошкодження АЕС, що займає велику територію.

«Більшість нещодавніх російських пожеж у цьому районі виникла поблизу станції, і неясно, чи були випадково вражені частини ядерної установки», – йдеться у повідомленні.

Проте заголовок видання «Побоювання за ядерну безпеку після обстрілу української АЕС» говорить про стурбованість ситуацією.

У BBC News опублікували матеріал, в якому ядерний спостерігач ООН Маріано Гроссі застерігає світ щодо ризику катастрофи та закликає до негайного припинення будь-яких військових дій біля ЗАЕС.

Про подію не мовчать і такі видання як Reuters, The Guardian, RFE/RL, AP. Однак усі вони зберігають деякий нейтралітет, повідомляючи сухі факти про обстріл ЗАЕС.

Чому окупанти обстрілюють ЗАЕС: думка військового експерта

У коментарі Фактам ICTV військовий експерт, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко наголосив, що до ракетного терору РФ ще додався ядерний.

«РФ сьогодні використовує елементи ядерного терору проти України та всього цивілізованого світу. Чого вони добиваються? Вочевидь, коли вони захоплювали цю АЕС, то, крім військових, мали плани здійснювати крадіжку української електроенергії та розподіляти її на окуповані території. Це зробити не так просто – відімкнути АЕС від забезпечення неокупованих територій України, щоб виникли проблеми з енергетикою. Це їм не вдалося. Тепер вони продовжують розробляти ці плани, а додатково використовують АЕС як шантаж, спосіб тиску на Україну, на світ, вимагаючи поступок», – розповів експерт.

Мусієнко не виключає, що рашисти, обстрілюючи ЗАЕС, можуть до кінця не усвідомлювати рівень радіаційної загрози не лише для України, а й для всього світу. Він нагадав, як під час окупації Чорнобильської АЕС путінські солдати копали окопи в радіактивному Рудому лісі, через що отримали значну дозу радіації.

За словами Мусієнка, не можна виключати й того, що рашисти спеціально хочуть спровокувати катастрофу на ЗАЕС.

«По-перше, вочевидь, не розуміють і не усвідомлюють цієї небезпеки… Або в них є бажання дійсно спричинити якусь масштабну катастрофу з метою ескалації. Цього також не можна виключати», – заявив він.

Ризик аварії: які загрози створюють обстріли ЗАЕС

Керівник «Енергоатому» Петро Котін в інтерв’ю НВ поінформував, що на Запорізькій АЕС є «дуже багато ядерного матеріалу». Зокрема, 6 реакторів, повністю завантажених ядерним паливом. Окрім цього, на території станції є 6 приреакторних басейнів, майже заповнених відпрацьованим ядерним паливом, та сховище відпрацьованого палива (174 бетонні контейнери), розташоване просто неба.

Котін пояснив, що наслідки обстрілів ЗАЕС залежать від того, куди саме поцілить російська ракета. Він уточнив, що реактор не так просто пробити.

«Якщо ракета поцілить у реакторне відділення, проб’є бар’єри і потрапить у реактор чи в басейн ядерного палива, тоді… порушиться цілісність і ядерний матеріал буде виходити, розповсюджуватися. Але не так просто пробити реакторне відділення. Одна ракета не проб’є, але 2−3 проб’ють. Якщо порівняти з Чорнобилем, то там весь матеріал був в одній компактній зоні. І після цього паровим вибухом все це розкидало. Якщо в Запорізьку АЕС прилітає ракета, то все залежить від того, куди вона поцілить. Якщо в реактор, проб’є кришку і вдарить по цьому матеріалу в центр, то його також розкидає, як і в Чорнобилі», – зазначив Котін.

За його словами, якщо ракета, наприклад, вдарить по місцю зберігання відпрацьованого ядерного палива, розіб’є бетонні контейнери, то відбудеться витік, що спричинить радіаційну аварію.

Керівник «Енергоатому» додав, що на території ЗАЕС є ще й радіоактивні відходи від роботи ядерної установки. І якщо ці баки пошкодити, то радіоактивна речовина потрапить назовні.

Водночас експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев переконує: попри російські провокації на ЗАЕС, ризик ядерного інциденту мінімальний.

«Такі ситуації передбачені технологічними регламентами. Будь-яка атомна електростанція є найбільш безпечним з технологічної точки зору об’єктом на території України. І всі системи, які відповідають за безпеку, дубльовані, передбачають можливість виходу з ладу. Тому в мене немає жодних сумнівів, що ядерна безпека Запорізької АЕС залишається на такому ж високому рівні, який був до війни», – заявив він в ефірі Радіо НВ.

За словами Рябцева, на АЕС дуже жорсткі стандарти безпеки. А тому навіть у разі влучання ракети в ядерний реактор, катастрофи не виникне.

«Навіть пряме влучання ракети в ядерний реактор, наприклад, з "Іскандера", жодним чином не зможе спричинити ядерну аварію чи ядерну катастрофу», – запевняє експерт.

Він підтвердив, що ризик порушення норм радіаційної безпеки на ЗАЕС «завжди існує», але є заходи, які повинні нейтралізувати чи зменшити ймовірність надзвичайної ситуації. І персонал станції реалізує їх у повному обсязі.

Що кажуть екологи

Факти ICTV поцікавилися в екологині, директорки Центру екологічного консалтингу та аудиту Оксани Волоско-Демків, якими можуть бути наслідки гіпотетичної аварії на ЗАЕС, спровокованої російськими обстрілами.

Вона нагадала, що Чорнобильська аварія – величезна техногенна катастрофа, виникла внаслідок вибуху одного реактора, а на Запорізькій АЕС таких шість.

«Запорізька АЕС є третьою за розміром у світі, оскільки експлуатуються шість атомних реакторів. Якщо ми говоримо про наслідки, які були в Чорнобилі, під час вибуху одного реактора, то можемо оцінити, наскільки потенційно зростає загроза від руйнування ЗАЕС», – зазначила експертка.

За її словами, у разі, якщо російські окупанти таки спровокують аварію на Запорізькій АЕС, наслідки залежатимуть від метеорологічних (погодних умов), напрямку вітру тощо. Вона наголосила, що наслідки однозначно відчує не лише Україна, а й країни Європи та Азії. Територія, на яку гіпотетично може поширитися радіація, буде величезною.

Волоско-Демків нагадала, що сховище відпрацьованого ядерного палива становить додаткову загрозу. Наприклад, у випадку витоку радіоактивних речовин у Дніпро, забруднення може поширитися вниз течією річки. Внаслідок цього постраждають південні регіони України, тимчасово окупований Крим та Чорне море. У зв’язку з цим вона заявила, що на Запорізькій АЕС мали б бути присутні представники МАГАТЕ, щоб контролювати та моніторити ситуацію.

Про катастрофу світового масштабу попереджала ще в березні, під час захоплення ЗАЕС окупантами, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. За її словами, в разі вибуху на Запорізькій АЕС радіація пошириться Європою та накриє увесь басейн Чорного моря, забрудниться річка Дніпро.

«З огляду на місце, де знаходиться АЕС, – це забруднення може торкнутися великої території України, Росії, а також Грузії, Туреччини, Болгарії і так далі. Вітри можуть понести радіацію в Європу. Це злочин міжнародного характеру. Може бути планетарна катастрофа», – наголошувала екологиня в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

У Запорізькій районній держадміністрації напрацювали план дій на випадок радіаційної аварії на ЗАЕС. У разі виникнення надзвичайної ситуації бажано провести обов’язкову загальну евакуацію населення із зон радіоактивного забруднення навколо АЕС у радіусі 50 км. Зона небезпечного радіоактивного забруднення – це смуга території завширшки 40 км. Далі вже йде зона можливого сильного радіоактивного забруднення (смуга території завширшки 100 км).

Якщо голова МАГАТЕ приїде на ЗАЕС, то фактично легалізує її окупацію

На цьому наголошує політичний експерт Тарас Загородний.

«Росіяни добиваються свого. Обстріли ЗАЕС — це реакція на атаки Херсонської області. Вони намагаються таким чином зупинити наступ української армії. Стосовно заяви пана Жозепа Борреля — я вважаю, вона не дуже адекватна. Він "засуджує воєнні злочини російських армійців, які вони здійснюють поблизу ЗАЕС". Що значить поблизу? Вони стріляють по ЗАЕС. Вони ставлять усю Європу та Україну під загрозу ядерної катастрофи. Ситуація значно гірша, ніж говорить пан Боррель», - розповів Загородний в ефірі «Громадського радіо».

За словами експерта, візит МАГАТЕ — це те, чого добивається Росія. Тому що вона має великий вплив на МАГАТЕ.

«МАГАТЕ мовчить, як воно мовчало стосовно ЧАЕС і ЗАЕС. Тому що там взагалі заступник голови МАГАТЕ — росіянин. А чому так відбувається? Тому що Росія є одним з провідних гравців на ринку ядерних матеріалів. Вони експортують уран, вони мають свою левову частку на світовому ринку, виготовляють ТВЕЛи (Тепловидільний елемент — головний конструктивний елемент активної зони ядерного реактора, в якому знаходиться ядерне паливо — прим. ред.). У них є технології будівництва АЕС. І тому, відповідно, вони контролюють МАГАТЕ. Якщо приїде глава МАГАТЕ, він фактично легалізує окупацію Запорізької АЕС», - підкреслив Загородний.

Чому катастрофа на Запорізькій АЕС вигідна Путіну

Путінський режим цілком може спровокувати катастрофу на ЗАЕС. На думку російського опозиційного політика, колишнього заступника голови уряду РФ Альфреда Коха, є дві причини, чому катастрофа на Запорізькій АЕС може бути вигідною російському диктатору Путіну. Як пише Кох на своїй сторінці в соцмережі, техногенна катастрофа чорнобильського масштабу могла б допомогти режиму Путіна добитися замороження війни в Україні.

«З приводу обстрілів Запорізької АЕС я можу сказати, що техногенна катастрофа чорнобильського масштабу була б дуже вигідною Росії, оскільки тоді буде високий шанс різко змінити позицію Заходу і замість підтримки ним України у війні до переможного кінця, отримати від нього, нарешті, підтримку ідеї негайного миру та заморожування на невизначений період ситуації в тому вигляді, в якому вона є на сьогодні. Справді, яка до біса собача війна, якщо тут треба ліквідувати наслідки аварії, яка несе загрозу всьому континенту! Тут уже не до війни», – зазначив він.

На думку Коха, є ще одна причина, з якої Путіну була б вигідна катастрофа на ЗАЕС – це відключення електростанції від енергосистеми України.

«Це як максимум. А як мінімум, пославшись на загрозу обстрілів, відключити станцію від єдиної енергосистеми України і тим самим фактично цю енергосистему зруйнувати», – пише він.

Кох наголосив, що вирішення цих двох завдань дуже вигідне Росії і зовсім не потрібне Україні.

«І це для мене є найпереконливішим доказом того, що обстріл ЗАЕС вела Росія, а не Україна. Я не можу, чесно кажучи, вигадати жодної причини для чого це могла б зробити Україна», – написав він.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів