Ядерний шантаж РФ, новий етап російської агресії – що кажуть експерти про підрив греблі Каховської ГЕС
Фото з відкритих джерел

Ядерний шантаж РФ, новий етап російської агресії – що кажуть експерти про підрив греблі Каховської ГЕС

Автор: Марина Поліщук 06 Июня 2023 12:50

Що кажуть аналітики, політики та військові про підрив російськими окупантами Каховської ГЕС? Чи вплине це на військову ситуацію? Чого взагалі добивається Кремль? Ми зібрали коментарі експертів.

«Принципово новий етап російської агресії»

За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, підрив росіянами Каховської ГЕС – це принципово новий етап російської агресії. Відбувся повний та остаточний демонтаж усієї фальшивої ідеологічної кремлівської конструкції: «звільнення України», «боротьба з нацистами», «ураження виключно військових об’єктів» та решти суто пропагандистських та брехливих тез.

«Росія ввійшла в етап повного відкидання будь-яких солов’їно-симоньянівських «фігових листків» і відкритого декларування своєї справжньої мети – знищення України, вбивства українців, руйнації економіки і структур життєзабезпечення населення. У передчутті неминучості зникнення Росії та Путіна з історії фальшиві маски більше не потрібні», - зазначив секретар РНБО.

Він також додав коротко про результати сьогоднішнього екстреного засідання РНБО у зв’язку з підривом ГЕС:

«Ніщо і ніхто, жоден росіянин не зупинить звільнення України, час якого настав».

«Військовий сенс у підриві дамби – мінімальний»

Підривом Каховської ГЕС, окупанти намагаються затримати дії ЗСУ. Таку думку висловив директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець в ефірі телеканалу «Еспресо».

«Такі споруди, як АЕС та ГЕС захищаються Женевською конвенцією, яка не дозволяє використовувати підрив цих об'єктів з метою досягнення військових цілей. Окупанти ігнорують будь-які правові норми. Довжина дамби Каховської ГЕС близько 3,5 км. Вся ця ділянка підірвана, що спричиняє затоплення. Військовий сенс у підриві дамби є мінімальний», - розповів Згурець.

За його словами, підривом Каховської ГЕС окупанти сподіваються, що утвориться так звана «смуга безпеки», яку українським військовим нібито буде важко перетнути.

«Буде затоплений населений пункт Олешки, частина Кінбурнської коси, де ворог намагався утримувати свої підрозділи. Окупанти намагаються мінімізувати будь-які ризики можливих дій української сторони з перетинанням річки. Окупанти сподіваються, що утвориться смуга безпеки, яку перетнути українській стороні буде важко. Але це не вплине на дії української армії. Наступальні дії ЗСУ матимуть успіх на інших напрямках», - додав Згурець.

«На окупованій території буде жах»

Військовий експерт Олег Жданов вважає, що на окупованій території люди залишаться сам на сам з катастрофою.

«У нас зараз головне завдання – це врятувати цивільне населення, яке підпадає в зону підтоплення. Причому ми можемо це здійснити тільки на підконтрольній нам території. На окупованій території там буде жах. Тому що люди будуть сам на сам з цією катастрофою», – зазначив Жданов у коментарі ТСН.ua.

«Воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби»

Підрив Каховської ГЕС призведе до страшних екологічних, економічних, та техногенних наслідків. А сам воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби, чи АЕС. Таку думку висловив голова ради з урбаністики Києва Віталій Селик.

За його словами, моделювання найгіршого випадку руйнування Росією дамби показує, що найбільше затоплення відбудеться на лівому (південно-східному) березі річки.

«За інформацією гауляйтера Нової Каховки, зруйновано 11 із 28 прольотів дамби. Тобто орієнтовно ширина пробою - 177 метрів. Хвиля висотою 4-5 м вдарить по Антонівському мосту на схід від Херсона після 19 годин. Після цього почнеться підйом води вгору по річці Інгулець, а через 4-5 днів - підйом води вгору по річці Буг до Миколаєва», - каже він.

Також Селик додає, що кілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені, і коли хвиля дійде до них, це може бути дуже небезпечно і призвести до людських жертв.

«Перешийок в кінці затоки за межами дельти Дніпра (Кінбурнська коса) буде сильно затоплений і майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно через 50 годин після прориву дамби. За інформацією «Укргідроенерго», за 4 дні водосховище буде спрацьоване - тобто витече вся акумульована вода і залишиться тільки природнє русло Дніпра», - зазначає експерт.

Віталій Селик наголошує, що знесення греблі Каховської ГЕС є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. Утім, Росія вже систематично порушує Женевську конвенцію під час своєї незаконної війни в Україні. Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення і воєнним злочином невибіркової дії, згідно  зі ст. 56 Додаткового протоколу I 1977 року.

Підрив Каховської ГЕС як аргумент для ядерного шантажу та "заморозки" війни

Ігар Тишкевич, політичний аналітик Українського інституту майбутнього, нагадує подібний випадок в історії.

«1941 рік - щоб не допустити прориву Вермахту, була підірвана ДніпроГЕС. Результат – десятки тисяч жертв серед мирного населення. А Вермахт? А вони стояли на правому, високому березі Дніпра. Тобто логіка Кремля – убити своїх, щоб затримати ворога. Декількома місяцями пізніше, у листопаді 1941 року, зробили те саме - підірвали греблю Істринського водосховища, затопивши значну частину Підмосков'я. І знову начхати на мирних жителів.

Сьогодні – гребля Каховської ГЕС. На тлі розмов про наступ України. І знову маємо ситуацію, коли ЗСУ перебувають на правому, високому, березі Дніпра», - пише він у виданні «Уніан».

За його словами, затоплення частини Херсона все ж таки буде. На лівому березі ситуація набагато гірша – затоплені будуть значні території.

«Люди? Українська сторона підняла по тривозі МВС та ДСНС - евакуація вже йде. Росіяни? Вдадуть, що таку запускають ближче до обіду. Нічого нового. У традиціях Кремля множити трупи», - пише експерт.

Тишкевич звертає увагу на відмінності, які є сьогодні:

«Логіка Кремля, серед іншого, буде у вимозі (фактично підходить саме це слово) перемир'я. Наприклад, для "порятунку людей" на лівобережжі. А також (але цей трек виявиться ближче до вечора) на тлі ядерного шантажу. Підрив греблі означає падіння води у Каховському водосховищі. І, отже, падіння рівня води в охолоджувачах Запорізької АЕС. Ось на це Москва тиснутиме, повторюючи свій ядерний шантаж.

Для Путіна зараз дуже важлива "заморозка" під будь-яким соусом. На жаль, варто очікувати, що частина партнерів України принаймні розглядатиме таку можливість і намагатиметься натиснути на Київ».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів