
Опубліковано звіт американських експертів про викрадення Росією картин та інших культурних цінностей із Херсонського художнього музею під час окупації. Аналітики спростовують один із наративів Кремля – нібито це була «рятувальна операція».
На початку січня аналітики американської організації Conflict Observatory разом із командою з питань культурної спадщини CURIA оприлюднили новий звіт про викрадені Росією культурні цінності з Херсонського художнього музею. Звіт має назву «Документування привласнення культурних цінностей з Херсонського художнього музею».
ДОВІДКА. Conflict Observatory – американська неурядова організація, яка з травня 2022 року документує, перевіряє та звітує про військові злочини, що росіяни вчиняють в Україні. Організація вже задокументувала та проаналізувала вчинені Росією військові злочини стосовно знищення критичної інфраструктури, примусової депортації, примусової паспортизації, знищення об’єктів культурної спадщини тощо. Conflict Observatory є частиною низки дій уряду США, спрямованих на забезпечення майбутньої відповідальності Росії за її жахливі дії.
Експерти організації називають Херсонський обласний художній музей імені Олексія Шовкуненка найвідомішою з постраждалих установ правобережної Херсонщини, з якої під час окупації були примусово вивезені культурні цінності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українське вивезли, а от Леніна – залишили: як росіяни грабували музей у Херсоні та скільки експонатів вже ідентифіковано
«Використовуючи інформацію з відкритих джерел, аналітики Conflict Observatory разом з командою з питань культурної спадщини CURIA (Лабораторія інформатики та аналізу культурної стійкості) задокументували евакуацію Херсонського художнього музею, а також те, хто був причетний до цього, і куди, ймовірно, були вивезені предмети колекції після того, як вони були вилучені з музею», – зазначено в документі.

Ілюстрація зі звіту Conflict Observatory: на верхньому зображенні – Херсонський обласний художній музей. Унизу ліворуч і по центру – зображення, опубліковані в телеграм-каналі «Херсон: без фейків» 1 листопада 2022 року, демонструють одну з підозрілих вантажівок поблизу музею. Нижнє фото праворуч підтверджує місце зйомки. Кольорові рамки вказують на відповідні деталі розташування на різних зображеннях. Фото: conflictobservatory.org
Аналітики зазначають, що звіт містить нову інформацію про логістику операції. Зокрема, розслідувачі підтвердили, що місцем призначення «евакуйованих» картин та інших цінностей був Центральний музей Тавриди в Сімферополі. Було визначено геолокацію вивезення та розміщення експонатів і підтверджено, що вони рухалися з Херсона до Сімферополя.
Операція вивезення експонатів з Херсонського музею відбувалася з 31 жовтня по 3 листопада 2022 року. У ній були задіяні недержавні вантажівки та шкільні автобуси.
«Наші висновки спростовують кілька складових наративів РФ про цю операцію – як «рятувальну місію», нібито виправдану інструкцією Гаазької конвенції про вивезення творів мистецтва із зони конфлікту, де їм загрожує небезпека.
Як підтверджують фотографії, розміщені на багатьох платформах, твори мистецтва Херсонського музею були упаковані, перевезені, доставлені та зберігалися без дотримання технічних специфікацій, необхідних для професійної консервації. На транспортних засобах немає жодних ознак того, що вони були обладнані приладами для контролю температури та вологості, що наражало твори мистецтва на додатковий ризик пошкодження», – зазначено у звіті.

Ілюстрація зі звіту Conflict Observatory: на верхньому фото – парадний вхід до Центрального музею Тавриди в Сімферополі. Унизу ліворуч і праворуч – зображення, які опублікувала Тетяна Худякова на Tverezo.Info 4 листопада 2022 року, ймовірно, показують вивантаження творів мистецтва з однієї з підозрілих вантажівок. Кольорові рамки вказують на відповідні деталі розташування на різних зображеннях. Фото: conflictobservatory.org
Також за допомогою незалежних джерел аналітики Conflict Observatory підтверджують факти ідентифікації співробітниками музею викрадених творів мистецтва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Живі картини Херсонського музею: хто з українських зірок може стати наступним героєм проєкту «Викрадене мистецтво…»
Зазначається, що це розслідування може допомогти українським правоохоронцям у їхніх зусиллях, спрямованих на пред’явлення звинувачень за злочини проти культурної спадщини та розкрадання майна.
Головне фото: elle.ua