Цьогоріч на карті Херсона з’явився провулок Поліни Райко. Він знаходиться в Дніпровському районі Херсона і до 2024 року мав назву – Левітана.
Детальніше про це розповіли у відеопроєкті «Вулиці Херсона. Ідентифікація».
Поліна (Пелагея) Райко – художниця-самоук, одна з найяскравіших представниць українського наївного мистецтва. Жила художниця в Олешках, які з 2022 року перебувають під російською окупацією.
«Я щаслива тільки, коли я малюю», – говорила Поліна Райко.
Поліна (Пелагея) Райко. Фото зі сторінки Благодійного фонду її імені Поліни Райко
Вона не мала художньої освіти. Фарби та пензлі взяла до рук у 69 років. Жінка розмалювала свій будинок в Олешках, де зобразила фантастичних істот, міфологічних тварин та квіти.
Будинок Поліни Райко в Олешках після затоплення. Фото: Facebook/ Благодійний фонд ім. Поліни Райко
Будинок Поліни Райко, який став справжнім витвором мистецтва, постраждав внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС у 2023 році. Відомо, що збереглося лише близько третини робіт, а внутрішні стіни оселі – обвалилися.
До великої війни будинок був оцифрований – над цим працювали декілька культурних інституцій.
«Він не раз був представлений на виставках, і є дуже хороший його каталог. Суто теоретично його можна відновити сучасними методами в музейному просторі. Чи потрібно ставити питання про його фізичне відновлення – сказати складно», – розповідав спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Нємцев.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Затоплений будинок Поліни Райко: чому не вберегли пам’ятку культури та чи вдасться відновити?
Нагадаємо, у Херсонській громаді перейменовано 164 топоніми та один район обласного центру. Нові назви замінили старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку
Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатися історію нових назв вулиць. Освітній серіал розповідає про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.
Головна світлина: wikipedia.org
Відео: фейсбук/ХМВА