
Уряд розширив перелік осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації. Відтепер скористатися цим правом можуть не лише біологічні батьки трьох і більше неповнолітніх дітей, а й вітчими. Є зміни й для тих, хто доглядає за хворими родичами.
Відповідні зміни нещодавно були затверджені постановою Кабміну від 6 травня 2025 р. № 519.
Зокрема, постановою було внесено зміни до переліку документів, що підтверджують право на відстрочку для жінок та чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Виняток – люди, що мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за 3 місяці.
Основна зміна – відтепер відстрочку зможе оформити не тільки біологічний батько дитини, а й вітчим. Які документи необхідно пред’явити біологічному батьку та вітчиму, щоб отримати відстрочку, пояснюють юристи Безоплатної правничої допомоги.
Документи, які повинен надати біологічний батько:
- свідоцтво про народження дитини, в якому він зазначений батьком;
- свідоцтво про шлюб;
- або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
- письмовий договір між батьками про проживання дітей та участь у вихованні»
- довідку з Реєстру боржників про відсутність аліментів, сформовану не пізніше ніж за 5 днів до подання заяви про відстрочку.
Документи, які повинен надати вітчим:
- свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дитини;
- документи, що підтверджують відсутність у дитини близьких родичів (матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів і сестер) або неможливість надання ними належного утримання (свідоцтво про смерть, витяг з реєстру зниклих безвісти, судові рішення, вирок суду, медичні висновки, рішення про позбавлення батьківських прав тощо);
- рішення суду про утримання дитини (дітей) військовозобов’язаним (за наявності);
- документи, що підтверджують обов’язок утримувати пасинка/падчерку до 18 років (за наявності).
Документи для доглядачів
Крім того, постановою розширено перелік документів для осіб, які здійснюють постійний догляд за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю.
Для отримання відстрочки від мобілізації доглядачі, які зайняті постійним доглядом за хворими родичами, крім документів, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), потрібно також надати документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Ілюстративне фото: stock.adobe.com