У Херсоні поки не будуть викошувати амброзію

Автор: Алёна ШНАБСКАЯ 30 Червня 2021 09:30

Наближається літній період, коли життя багатьох мешканців Херсона та області перетворюється на суцільну муку. Ні, причина – не спека, а алергенний бур’ян

Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, які, підіймаючись із повітрям, переносяться вітром на велику відстань і, потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, викликають сльозотечу, підвищення температури тіла. А в найбільш чутливих виникають приступи астми.

Повірте, читачі, я знаю, що воно таке не з розповідей знайомих – на алергію від амброзії страждають мій чоловік і сестра. Алергія просто не давала їм жити ні вдень, ні вночі (в останні роки, щоб пережити літо, вони медикаментозно готуються). Починалися страждання чоловіка десь у першій декаді липня (а разом і мої переживання). Чоловік починав чхати: не просто «чих» і все, а приступами – не менше 20 разів за «підхід». (Воно спочатку смішно, але розумію, як йому...) Вночі він не міг дихати взагалі – ніс закладений, «тече», змінюємо рушники. Очі червоні, набряклі, сверблять. Щоб попередити такі муки, в останні роки ми завчасно починаємо його лікувати за рекомендацією лікаря, щоб зменшити вплив пилку. Сестра взагалі в період амброзії йшла на лікарняний, тому що в неї така течія «води» з носа та очей, що звичайної хусточки не вистачало, лише рушник. Рятується вона тепер завчасними крапельницями на стаціонарі.

І таких прикладів, я впевнена, багато, з кожним роком алергіків тільки більшає, як і амброзії серед населених пунктів. Якщо колись давно звичайними місцями зростання амброзії були пустища, відкоси залізничних колій, занедбані сільськогосподарські угіддя, узбіччя автомагістралей тощо, то тепер вона активно росте повсюди, витісняючи всі рослини на своєму шляху.

Маючи такий технічний розвиток, ми досі не навчилися знищувати якусь рослину! А точніше – дехто навчився, але це не про Херсон. У нас до проблеми звикли підходити мляво, хаотично й безконтрольно. Покосили, коли є гроші, і «підстрижена» амброзія вдячно росте, пускаючи бокові пагони. Тільки даремно витягають гроші з міського бюджету!

Можливо, хтось із наших постійних читачів пам’ятає, в 2019 році «Гривна» розповідала про полтавського виробника засобу боротьби з амброзією полинолистою – безпечного та нетоксичного з природного мінералу бішофіт. Досвід його використання вже кілька років мають Миколаїв, Полтава, Київ, Бориспіль, Одеса, Луцьк, Скадовськ тощо. А колишня херсонська влада чомусь не пускала в місто цього виробника з його препаратом.

Так от, цього року є прогрес. У Херсоні нарешті вирішили боротися з амброзією не тільки за допомогою покосу, але й хімпрепарату, на придбання якого з бюджету міста виділили 1 мільйон гривень. Відповідне рішення про покупку препарату підтримали депутати Херсонської міськради 18 червня. Вартість обробки 1 гектара цим препаратом – 66210 гривень. Усього планують обробити 15,1 га, передає пресслужба мерії.

Як у соцмережі повідомила депутат міськради Євгенія Бєлая, група депутатів міськради днями зустрілася зі своїми колегами та керівництвом Миколаєва. Там відбувся круглий стіл «Миколаїв без амброзії». Сусідній обласний центр третій рік серйозно займається знищенням карантинного бур’яну за допомогою препарату, який ефективно протидіє амброзії та дозволений до використання в населених пунктах. На зустрічі був присутній і виробник засобу з Полтави. Тобто це той самий підприємець, який намагався пробити свідомість херсонських чиновників ще три роки тому.

Нагадаємо, створений цей засіб і виготовляється в Полтаві на основі природного мінералу бішофіт, поклади якого знаходяться неподалік виробництва. Засіб не є хімічним препаратом, не містить неприродних гербіцидів і не здійснює негативний вплив на навколишнє середовище, в тому числі на фауну, людину й культурні рослини, запевняли науковці підприємства.

До слова, цю діючу речовину використовують у препаратах, які застосовують при проблемах із суглобами та продають у аптеках.

Як раніше повідомляв виробник, цей засіб не відноситься до гербіцидів, його можнавикористовувати в межах населених пунктів. Є відповідні лабораторні висновки. Він не утворює токсичних сполук у повітряному середовищі та стічних водах. Також покращує та відновлює ґрунт. Як пояснили тоді фахівці, обприскувати шкідливі рослини безпечно навіть без використання засобів захисту. Потрапляючи на шкіру, він не викликає жодних подразнень. Випаровування не наносять шкоди дихальним шляхам. Це підтверджується відповідними дослід-женнями та аналізами, запевняв виробник.

Застосовують цей препарат для боротьби з амброзією переважно з травня по серпень, коли рослина сходить і перебуває у фазі активного росту. Обробку ділянки проводять за допомогою обприскувача або спеціальної техніки шляхом розпилення. До речі, аналогічно він діє ще на одиншкідливий і небезпечний бур’ян – борщівник, поширений в Україні та Європі.

Отже, нарешті з місця зрушили.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів