Що не так в історії з поверненням херсонських дітей з «оздоровлення» в Криму?

Що не так в історії з поверненням херсонських дітей з «оздоровлення» в Криму?

Автор: Євген Веселов 31 Мар. 2023 12:00

На сторінці Херсонської обласної військової адміністрації в соцмережі днями були викладені фото, на яких біля в’їзної стели в Херсоні стоять діти та їхні батьки разом із начальником ХОВА Олександром Прокудіним.

Із повідомлення стало зрозуміло, що йдеться про повернення батькам дітей, яких у жовтні 2022 року було вивезено в тимчасово окупований Крим начебто на оздоровлення. Позитивні фото та новина, але в коментарях під постом – декілька сотень обурливих зауважень херсонців. І це лише під цим повідомленням, а ще є чимало перепостів. У чому ж річ?

«Майже пів року семеро діток із Херсонщини перебували на так званому «оздоровленні» в тимчасово окупованій Євпаторії в Криму. Ще в жовтні минулого року загарбники примусово розлучили маленьких українців із рідними.

Наразі дітей вдалося повернути завдяки зусиллям волонтерів Благодійного фонду Save Ukraine. Усі, кого досі насильно утримує Росія, обов’язково повернуться додому та міцно обіймуть близьких!» – ідеться в повідомленні, яке викликало обурення серед херсонців.

Користувачі Facebook розглядали фото та впізнали земляків, які співпрацювали з окупантами й агітували за «руський мір». Більшість дописувачів вдячні волонтерам за їхню роботу, але впевнені, що батьки добровільно дозволили вивезти дітей до Криму. А після деокупації правого берега Дніпра вони вчасно перевзулися і почали вимагати в української влади робити якісь дії для повернення їхніх дітей.

«Їх батьки добровільно віддали на відпочинок, бо вони сепаратисти, як добровільно віддали і в окупаційну школу. Гидко все це. Але фото збережу, як приклад зради своєї країни. Запорожченко, батько 3 дітей, в інтерв'ю сказав, що спочатку віддав у школу рф, а ще й грошей заплатили за це, а в жовтні у школі запропонували відпочинок в Криму, то й зрадів, мабуть. То чого б не відправити. На халяву вивезли, на халяву привезли», – пише Лідія.

***

«Ліпше б ви пояснили, що буде тим батькам, які повідправляли своїх дітей на "відпочинок" до боліт під час окупації, а зараз позують для цих щасливих світлин. Бо з родин ніхто примусово дітей на "відпочинок" не вилучав, відправляли батьки. А якщо батьки таке роблять, то значить, вони підтримують Росію та вірять їй. І на фоні цього злочину ще й роблять злочин проти власних дітей. А тепер що? Усміхнені світлини для ЗМІ – і все?!» – звертається до влади Олена.

***

«Примусово – це вивезли інтернати, геріатричні центри та будинки престарілих. А тут батьки самі відправляли своїх дітей. Ще й іншим пропонували. А тепер пишуть, що дітей примусово вивезли. Може, батьки й вивезли примусово. А діти цього не хотіли. Тільки хто в них питав?» – обурюється Алла.

***

Її підтримує Галина:

«Ніхто нікого силою на "оздоровлення " не забирав. Усі батьки добровільно віддавали дітей  раділи бо "Украина детей на море бесплатно не возила". А тепер "Украина спаси"».

***

«Багато запитань і перевірок повинно бути до батьків. А людям, хто організовував повернення дітей, – повага!» – вважає Ліза.

Що каже влада

Маємо вдячність волонтерам, які допомогли повернути дітей в Україну, і тотальне нерозуміння позиції батьків, які добровільно (бо дійсно примусу не було) погодилися відправити своїх дітей на відпочинок. Звичайно, у такій ситуації постає низка запитань:

- Чи є алгоритм взаємодії влади з херсонськими родинами, які зараз зустріли своїх дітей після багатомісячної розлуки?

- Чи будуть обстежені діти медично, психологічно?

- Яка відповідальність передбачена для батьків, що наразили своїх дітей на небезпеку? Бо інтернет-простір зараз просто розривають розповіді та навіть відеосвідчення дітей, які перебували на «відпочинку».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Погрози, підвал, побиття… Хто та як знущається над українськими дітьми, вивезеними до Криму «на відпочинок»

«Гривна» отримала ексклюзивний коментар начальника служби у справах дітей Херсонської міської ради Вікторії Зубенко:

«24 березня 2023 року семеро дітей за сприянням волонтерів повернулися до свого рідного міста-героя Херсона. Батьки добровільно віддали їх на оздоровлення в тимчасово окуповану АР Крим.

Наступного дня, за дорученням Херсонської міської військової адміністрації, начальник служби у справах дітей ХМР спільно з начальником сектору ювенальної превенції відділу ювенальної превенції Херсонського РУП ГУНП в області відвідали 4 дітей за місцем проживання.

Обстежили умови проживання дітей, провели бесіди з батьками та дітьми, наголосили на негайному медичному огляді дітей, роботі психолога, необхідності навчання.

Надали консультаційну допомогу щодо подальших дій. Встановлено, що одна дівчинка на сьогодні перебуває на обліку служби в справах дітей районної в місті ради, залишилася без піклування батьків (одинока мати під вартою), проживає з бабусею, яка збирає документи для оформлення опіки.

Троє дітей проживають з батьками. Заплановано обстеження ще однієї дитини, яка проживає з батьками. Двоє дітей наразі знаходяться з батьками за межами міста.

Чинним законодавством не передбачена відповідальність батьків за такі дії», – ідеться в офіційному коментарі.

Отже, влада начебто опікується ситуацією. Але сам факт того, що майже пів року діти не навчалися за українською програмою, утримувалися в невідомих умовах, до того ж, судячи зі свідчень самих дітей, зазнавали насилля та тиску, означає, що увага представників держави мала би бути посилена.

У приватній розмові з одним із посадовців міської ради вдалося дізнатися, що дітей відправляли на «оздоровлення» за умови надання оригіналу свідоцтва про народження дитини. Це велике щастя, що потроху, завдяки волонтерам, дітей повертають батькам чи опікунам. Але наразі в тимчасово окупованому Криму та в Росії перебувають декілька сотень херсонських дітей. Навіть називають страшну цифру в 600 дітей лише з Херсона, а з областю може бути понад 1000 випадків депортації дітей. Були випадки, коли в автобус у супроводі озброєних російських військових сідали діти майже в повному складі певного класу міської школи, якою керували колаборанти. А батьки їх радісно проводжали, отримуючи від росіян ще й гроші, начебто на оздоровлення дітей. Що це – як не безвідповідальність чи навіть продаж власних дітей, обурюється співрозмовник.

Страшенно шкода дітей, яких наразили на небезпеку й вони тривалий час провели в некомфортному для них середовищі.

Не відпускайте дітей на жодні «відпочинки» до Росії!

Про підступну тактику росіян уже багато місяців розповідає віцепрем’єрка Ірина Верещук. Як тільки почала з’являтися інформація про перші випадки вивезення дітей на оздоровлення, у ЗМІ було багато публікацій на цю тему.

«Ворог вдається в тому числі до грубого обману довірливих людей. Окупанти пропонують дітям «відпочинок» або «санаторне лікування» в РФ. Деякі довірливі батьки навіть дають письмову згоду. А потім мають проблеми. Деякі з них не можуть знайти своїх дітей. Деякі змушені їхати до Росії за дітьми, але не можуть звідти виїхати», – каже Ірина Верещук.

«От уявіть собі, що під час Другої світової війни в українську хату заходить фашист і пропонує віддати ваших дітей на відпочинок або лікування в Німеччину. Ситуація абсурдна й неможлива, скажете ви. Але саме так діють росіяни. Тому закликаю наших громадян на ТОТ не бути довірливими. Не відпускайте дітей на жодні «відпочинки» до Росії!» – закликала віцепрем’єрка.

І ця тема досі залишається актуальною, бо частина півдня та сходу досі перебувають у тимчасовій окупації, а заклики окупантів про необхідність вивезти дітей на небезпечну територію (звісно ж, до Росії) тривають.

Усі фото: Херсонська ОВА

Приєднуйтеся до нас:
Більше матеріалів

Тэги:

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»