
До одеських берегів Чорного моря дісталася мазутна загроза, що є наслідком затоплення російських танкерів у Керченській протоці у грудні 2024 року.
Як пише еколог Іван Русєв, мазут штормом винесло на піщаний пересип поблизу рекреаційної зони «Катранка», Дунайського біосферного заповідника і Національного природного парку «Тузлівські лимани».
«Я писав, що наслідки таких екологічних катастроф не мають меж і що тисячі тонн мазуту, що потрапили в море, спричинять велику біду для природних екосистем Чорного моря і його біорізноманіття», – зазначає Русєв.
Нагадаємо, декілька тижнів тому інший одеський еколог Владислав Балінський прогнозував, що до Одещини мазут може дістатися приблизно у середині січня. Як, власне, і сталося.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мазут рухається до Одеси: еколог – про наслідки затоплення російських танкерів у Чорному морі
Українські екологи з початку затоплення танкерів б’ють на сполох щодо масштабів трагедії для Чорного моря. Адже мазут осідає в товщі води, а підвищення температури весною може призвести до його масового спливання на поверхню. Це створить ще більшу загрозу для морських екосистем і узбережжя Чорного моря.
Мазут, виявлений на березі Одещини. Фото: фейсбук-сторінка Івана Русєва
Як писала «Гривна», 9 січня на Одещині виявили перших обмазаних мазутом птахів. Ще тоді, оцінючи попередню шкоду, завдану Чорному морю, Іван Русєв писав:
«Внаслідок аварії загинули десятки тисяч птахів і це ще не кінець жахливих наслідків для природи. Кожного дня знаходять мертвих китоподібних, переважно азовок і їх вже біля сотні знайдених. А, як відомо, під час таких аварій з нафтопродуктами, море або океан, викидають лише 5 % від всіх загиблих і тому реально загиблих від цієї аварії – тисячі».

Фото: фейсбук-сторінка Івана Русєва
У російських джерелах тоді зазначали, що вже зафіксовано щонайменше три десятки випадків загибелі дельфінів у Чорному морі.

Фото з російських медіа
Іван Русєв пише, що на фоні катастрофи від підриву греблі Каховської ГЕС, ця екокатастрофа у Чорному морі стане черговим негативним і суттєвим вагомими додатком до поступової загибелі життя у Чорному морі.
Еколог також ставить питання: «Чи готова влада Одеської області до дієвої реакції на жахливі виклики РФ у Чорному морі?».
Водночас, за словами, Івана Русєва команда нацпарку «Тузлівські лимани» вже проводить обстеження різних ділянок пересипу, аби інформувати про масштаби забруднення.
Головне фото: Іван Русєв / фейсбук