Працювали в окупацію – звільнені заднім числом: історія працівників херсонського інтернату

Багатостраждальний колектив обласного комунального закладу «Херсонський психоневрологічний будинок-інтернат» знову опинився у центрі уваги. На цей раз через заборгованість із виплати заробітної плати його працівникам за період окупації правого берега Херсонщини

Цей соціальний заклад, в якому утримуються люди похилого віку, хворі та одинокі громадяни, завжди був у центрі уваги медіа та суспільства. Здебільшого через одіозного керівника Бориса Шутікова, який беззмінно понад 20 років очолював заклад, а з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну та окупацією Херсонщини перейшов на бік ворога та вже має підозри від правоохоронних органів.

Ми повідомляли, що у липні 2022 року він добровільно пішов на співпрацю та погодився очолити незаконно створений окупантами «Херсонский психоневрологический дом-интернат».

Шутіков також закликав підлеглих переходити на бік ворога, обіцяючи високу зарплату в російських рублях. А також у вересні 2022 року він організував проведення в стінах закладу незаконного референдуму про «приєднання» Херсонської області до РФ.

А вже 21 жовтня 2022 року Шутіков організував незаконне вивезення 54 жінок-підопічних інтернату, 8 з яких були недієздатними, до окупованого Криму. Жінок вивозили двома автобусами в супроводі озброєних російських військових.

За скоєні злочини Шутікову заочно повідомили підозру в пособництві державі-агресору і порушенні законів та звичаїв війни. Йому загрожує від 10 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Працювали в окупацію, а виявилося, що їх звільнили

Зараз колектив відчуває наслідки зради керівника та окупації взагалі. А ще, ймовірно, некомпетентності нинішнього керівництва чи то закладу, чи то облради. З грудня 2022 року виконання обов’язків керівника покладено на заступника – Сергія Шульгу.

Про ситуацію, в якій опинилися співробітники закладу, на своїй сторінці у фейсбук розповіла голова Херсонської обласної організації профспілки працівників державних установ України Людмила Татаринова.

херсонський будинок-інтернат

Представники профспілки та працівники будинку-інтернату. Фото зі сторінки Людмили Татаринової

Вона оприлюднила відповідь на звернення до Південного міжрегіонального регіонального управління Державної служби з питань праці. Служба визнала порушення прав працівників, які сумлінно під час окупації Херсона виконували свою роботу, натомість виявилися звільненими заднім числом.


Виявляється, що призначений у грудні 2022 року Шульга видав наказ про призупинення трудових договорів зі 196 співробітниками інтернату з 7 липня 2022 року. Тоді, коли він ще не мав на це повноважень.

«Коли ми говоримо про заборгованість, важливо розуміти: є не лише та, що фіксується, а й та, що взагалі не була нарахована – попри те, що люди фактично працювали. У час війни, коли звичні механізми не завжди працюють, такі випадки – непоодинокі. У 2022 році 196 працівників Херсонського психоневрологічного будинку-інтернату героїчно працювали під час окупації – ні на одну добу не залишили своїх фізично неспроможних підопічних, виживали разом з ними, ділилися їжею та ліками. Але їм заднім числом без попередження було припинено дію трудових договорів особою без належних повноважень. Заробітна плата за чотири місяці – не нарахована і не виплачена. За результатами здійснення громадського контролю Профспілка ініціювала перевірку цього факту управлінням Держпраці. За підсумками проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що наказ про призупинення дії трудових договорів був незаконним. Незважаючи на те, що за результатами перевірки було складено акт позапланового заходу та підготовлено проєкт припису про скасування відповідного наказу, жодної реакції на виявлене порушення не відбулося. Та досі наказ не скасовано, заробітна плата працівникам не нарахована і не виплачена», – розповіла у фейсбук Людмила Татаринова.

Ба більше, ця історія мала своє продовження.

Сергій Шульга подав до суду позов на представників профспілки психоневрологічного будинку-інтернату.

Цю інформацію теж оприлюднила Людмила Татаринова у фейсбук:

«Ми добиваємося виплати зарплати людям, які не покинули підопічних під час окупації. Не втекли, не самоусунулись, а лишились, виживали, годували, лікували. І от що робить заступник директора цього закладу (який, до речі, підписав заднім числом наказ про призупинення дії трудових договорів без повноважень). Він подає до суду. На кого? На голову первинки і ще двох членкинь профкому. За що? За відео в TikTok, де волонтер зафіксував реальні свідчення працівників про те, як усе відбувалося в інтернаті під час окупації… Суд відкрив провадження. Але після ознайомлення – залишив позов без розгляду».

Схоже, справа Шутікова живе та процвітає вже й після того, як був призначений новий керівник.

Що відомо про діяльність Шутікова до 2022 року

Борису Шутікову зараз вже 70 років. Понад 20 років він керував будинком-інтернатом, перетворивши комунальний заклад у майже приватну власність. Члени родини, друзі або працювали, або були постачальниками продуктів та послуг до інтернату.

«Його постійно критикували за хронічну відсутність на робочому місці. Шутіков без кінця «пропадав» то в численних відпустках, то на нескінченних лікарняних. Через це він не являвся на засідання профільної депутатської комісії Херсонської облради, коли там розглядали питання діяльності будинку-інтернату. Не реагував Борис Шутіков і на виявлені факти порушення вимог протипожежної безпеки в установі», – писав Центр журналістських розслідувань

Сам Шутіков, крім інтернату, за даними YouControl, займав посаду керівника у підприємствах: «УКРМЕДІМПЕКС» ЛТД, «ІННОВАЦІЙНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ПРОЕКТ», ФІРМА «БРІЗ». Цікаво, що за даними реєстру, він й досі вважається директором обласного соціального закладу, адже він досі НЕ звільнений.

До великої війни перевірки, які ініціювала обласна рада як власник закладу, або Держаудитслужба регулярно виявляли порушення на значні суми або такі, що мали небезпечні наслідки для підопічних інтернату. Боротись з Шутіковим намагався голова облради Андрій Путілов. Потім естафету підхопив Владислав Мангер, але крапку у трудових відносинах зі скандальним керівником поставити нікому не вдалося.

У квітні 2019 року депутати Херсонської обласної ради на черговому засіданні сесії мали розглянути питання звільнення Бориса Шутікова. Як тоді розповідала «Гривна» у документі зазначено, що підставою для розгляду даного питання стали догани та виговори, які Шутіков отримав будучи на цій посаді. Але до сесійного розгляду так й не дійшло – питання у порядок денний так і не потрапило.

Про звільнення скандального керівника в облраді згадували декілька разів й пізніше, але марно. У 2020 році Борис Шутіков йшов 11-м номером в списку ВО «Батьківщина», де першим номером був тодішній голова обласної організації партії Юлії Тимошенко Юрій Одарченко. Депутатом Шутіков не став, але на тлі передвиборчої гонки вміло використовував ситуацію з нібито політичним тиском на нього з боку конкурентів. Під тиском він розумів результати перевірок та обурення деяких депутатів облради ситуацією з харчуванням та умовами проживання в інтернаті старих людей. Він навіть пресконференцію організовував, щоб розповісти про політичний контекст перевірок.

Здається, лише велика війна змогла розставити правильно акценти.

Залишається сподіватись, що принципова позиція профспілки, співробітників та розголос будуть результативними. І люди отримають зарплату за 4 місяці роботи в окупації.

Головне фото: wikimapia.org

Асоціація Незалежні регіональні видавці України


Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”
та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.

Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Пов'язані записи

Ворожий плацдарм на Херсонщині – це порохова бочка: точка зору

Час від часу в інформаційному просторі з’являються новини-жахалки, мовляв, російські окупанти готуються до форсування Дніпра, зібрали 300 човнів для наступу на Херсон тощо. А яким насправді є плацдарм окупантів на…

Подробиці
Зарахування страхового стажу, отриманого за кордоном: що змінилося

Українцям, які офіційно працювали за кордоном, стане легше отримати пенсію. Уряд ухвалив постанову, яка дозволяє враховувати страховий стаж, набутий за межами України, при призначенні пенсії за віком. Це стосується тих,…

Подробиці