Перейменування Нововоронцовки: шалений спротив людей і проблема пошуку нової назви
Фото з відкритих джерел

Перейменування Нововоронцовки: шалений спротив людей і проблема пошуку нової назви

Автор: Марина Поліщук 16 Июня 2024 11:10

На Херсонщині перейменування потребують назви майже 50 населених пунктів, серед них – селище Нововоронцовка. Місцева влада навесні цього року вирішила дізнатися думку місцевих жителів щодо перейменування і… зіштовхнулася із шаленим спротивом.

Нововоронцовка та село Ленінське, що належить до громади, а також назви ще 41 населеного пункту області мають бути перейменовані, бо не відповідають лексичним нормам української мови чи стосуються російської колоніальної політики

Половину з них майже перейменували – справа дійшла до голосування в парламенті, проте, як писала «Гривна», законопроєкт заблокували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Законопроєкт про перейменування у Верховній Раді заблокували через Порт-Анненталь: кого не влаштовує назва?

У перспективі може забуксувати й перейменування Нововоронцовки. По-перше, на сьогодні немає відповідного варіанта нової назви. По-друге, місцеві жителі висловилися вкрай негативно щодо самої ідеї зміни назви. Про це розповів начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький «Центру журналістських розслідувань».

Він каже, що позиція населення громади скопійована з радянського мультика про Бабу Ягу, в якому є коронна фраза: «А Баба-Яга проти!». Це показало й опитування про перейменування Нововоронцовки та Ленінського, що завершилося 31 травня.

«Піднявся такий шалений резонанс, такий величезний спротив! Дійшло до того, що один із лідерів суспільної думки опублікував у соцмережі петицію, у першому реченні якої написав таке: «Що на даний час гірше: обстріли з лівого берега чи місцева влада, яка колотить людей?» Усі, хто висловлюються в коментарях, категорично проти перейменування», – розповів Селецький.

Однак, згідно із законодавством, Нововоронцовка має бути перейменована, як і Ленінське, хоча в цьому селі давно ніхто не проживає. Варіанти нової назви є, проте й з ними не все так просто, каже очільник громади, який має освіту історика.

«Щодо назви селища, то для мене це болюче питання. Бо Нововоронцовка дуже рідна мені назва, хоча я й розумію, що вона дуже імперська. Історично ж ми маємо півтори попередні назви селища. Чому півтори? Бо одна з цих назв достеменно відома, а інша – ні», – розповів Селецький.

За його словами, попередня назва Нововоронцовки – Миколаївка. Так селище назвали на честь Миколи Архарова, оберполіцмейстера Москви, улюбленця російської імператриці Катерини ІІ, від прізвища якого з’явився термін «архаровці».

Найперша ж назва Нововоронцовки точно не доведена. На давніх мапах є поселення Тернова, можливо, це був козацький зимівник. Але точно не відомо.

«Отже: перейменовувати Нововоронцовку на Миколаївку – погана ідея. На Тернівку? Але подібних назв в Україні – сотні. Яку назву тоді обрати? Назвати селище Незламне – дурниця. Хоча ми єдиний центр громади в усій Херсонській області, який не був окупований росіянами. Однак хотілося б, щоб назва не була «шароварною». Я б не хотів, щоб Нововоронцовка стала черговою «Незламною-Нескореною», бо назва має приваблювати й примусити проїжджих зупинитися, щоб зрозуміти, якого біса вона є саме такою, а не якоюсь іншою. Сам я маю декілька ідей, але на 101% люди їх не підтримають», – зазначає Селецький.

Нинішню назву селища, Нововоронцовка, на честь російського графа Михайла Воронцова, теж варто розглядати в контексті, додає начальник СВА. Він пояснює, що хоча Воронцов на Кавказі був деспотом і тираном, але на півдні України в першу чергу – будівничим.

«Якби не Воронцов, який невідомо яким чином отримав Миколаївку, Осокорівку і Фирсівку, у нас не було би торгівельного містечка, конезаводу, не було би другого після одеського за розміром парку, не було би водогону, виноградників і багато чого іншого. Тож питання лишається відкритим», – резюмує Андрій Селецький.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Нововоронцовській громаді перейменовано понад 20 вулиць і провулків, а також парк

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів