Розмови про виведення на території тимчасово окупованої Херсонщини з обігу гривні окупанти ведуть з травня. Навіть якийсь указ зістряпали про запровадження бівалютної зони та взяли на себе функції національного банку невідомо якої країни, встановивши курс 1:1,5 рубля до гривні. Місцеві підприємці та жителі скільки могли упиралися вимогам загарбників, продовжуючи, перш за все, на ринках користуватись гривнею. У магазинах вже давно з’явилися подвійні цінники.
Гривну виводили поступово
30 травня на території поневоленої Херсонщини повністю зник український мобільний зв'язок. Люди втратили доступ до своїх банківських карток. Згодом банки пішли на зустріч мешканцям окупованих територій та дозволили отримувати підтвердження операцій через інтернет.
Поступово з області пішли всі банківські установи, через які ще навіть у червні-липні можна було зняти з карток українські гривні, вистоявши довжелезну чергу. З серпня отримати гривні можливо було лише у обнальщиків під відсоток. Але й їм почали закручувати гайки, влаштовувати облави та арешти.
Свою діяльність на окупованих територіях призупинила й Укрпошта, через яку отримували пенсії та соціальні виплати майже 200 тисяч жителів області.
Мотузка затягувалася все міцніше…
На цьому фоні окупанти організували систему видачі пенсіонерам 10 тисяч рублів, почали у рублях виплачувати заробітні плати на захоплених ними підприємствах, закладах, установах. «Сервіс» по доставці рублів став настільки поширеним, що жителям багатоповерхівок розносять руську пенсію прямо по квартирам. За оформлення дітей до шкіл з російськими програмами навчання теж пропонують 10 тисяч рублів одноразово та 4 тисячі щомісячно за дитину.
Але люди все одно користувалися гривнею, знаходили варіанти, як обналічити карткові зарплати та пенсії, допомогу родичів.
Від попереджень до погроз
Відчуваючи, що триває системний саботаж грошової «реформи», окупанти у перших числах вересня оголосили, що будуть припиняти діяльність підприємців, які торгують чи надають послуги у гривні. На своїх пропагандистських ресурсах вони навіть рекламують чат-бота у телеграм, якому можна «зливати» інформацію про підприємців, які беруть гривню. Одночасно бізнес продовжують примушувати робити російську реєстрацію, а для цього потрібно отримати російський паспорт.
Триває видача російських пенсій, за якими вишукуються величезні черги, бо людям треба на щось жити, зняти гривню практично неможливо.
Терор триває…
Ціни на продукти зростають, а на житло падають
Заблокована зі всіх боків Херсонщина, де вже нема нормальної можливості навіть переїхати з одного берега Дніпра на інший, занурюється у гуманітарну катастрофу. У соціальних мережах пропаганда розганяє наратив, що Україна знищила усі мости та відмовилася від своїх громадян на Херсонщині. Але при цьому забуває додати, що всі біди та страждання українців пов’язані саме з нападом росії, що ми не просили нас «звільняти», тож тепер Збройні Сили України мають вибити ворога з нашої землі, а для цього треба знищити їх ланцюги постачання зброї. І ось саме з цим наші військові впоралися на відмінно – всі мости непроїзні, а переправи під вогневим контролем.
На тлі того, що дістатися Олешок з Херсона та у зворотному напрямку можна тільки поромом або катером (якщо без машини), зменшились об’єми завезення продуктів харчування до обласного центру. Почали дорожчати овочі, м’ясні вироби. Пропускна здатність поромів, які росіяни запустили біля Антонівського мосту, настільки незначна, що люди вимушені ночувати у черзі.
Також відчувається брак палива, яке останнім часом завозили з Криму і тому воно було дешевим.
Натомість у Херсоні, який полишили майже 60% жителів, зараз дуже низькі ціни на оренду житла. Інколи квартиру можна винайняти за символічні 1-2000 гривень та комунальні послуги. Господарі, які виїхали, намагаються таким чином убезпечити житло від пограбування.
Отже, чим далі, тим важче виживати на тимчасово окупованій Херсонщині, з якої зараз навіть виїзд на підконтрольну територію ускладнений, якщо не мешкаєш на лівому березі Дніпра. Чи не кожного дня перебої зі світлом та водопостачанням. А ще й зима близько…
Тэги: