Один із символів міста: херсонці – про подальшу долю зруйнованої будівлі ХОДА

Після авіаудару по будівлі Херсонської ОДА та облради соцмережі вибухнули. Біль, обурення – херсонці відгукуються на цю втрату, як на особисту. У численних дописах містяни говорять не лише про зруйновану будівлю ХОДА, а й про символ – частину історії міста, яка була більше, ніж просто спорудою.

Нагадаємо, що 5 червня окупанти двічі вдарили по будівлі ХОДА у Херсоні, застосувавши КАБи. Як наслідок – центральна частина споруди фактично зруйнована: повністю обвалився дах, впали перекриття декількох поверхів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Унаслідок удару КАБами по Херсону поранено першого заступника голови Херсонської облради

Знищення адмінбудівлі відлунюється болем у серцях містян різного віку. Та херсонці – люди, які попри все залишаються оптимістами. Тому не диво, що вже в перші години після вибуху, почали думати: «а що ж робити з будівлею»? І таки декілька варантів є.

Що робити з будівлею?

Дехто з херсонців із сумом згадує роки, проведені в цій будівлі, акції, події та моменти, що вплинули на життя міста. А дехто – вже будує плани, якою має стати площа Свободи: сучасним парком, громадським простором.

Так, наприклад, жителька Херсона Ірина пише: «Херсонці вже обговорюють, що на площі Свободи, де росіяни знищили КАБами будівлю ОДА та облради, може бути сквер і фонтани».

Так, містяни сумують, обурюються, але натомість вважають, що в архітекторів з’явився новий простір для ідей.

удар по Херсону з авіації

Фото з пабліків

Про це говорить і херсонець Андрій. Він зазначив, що бачить певні паралелі руйнування будівлі ОДА з, наприклад, руйнуванням Каховської ГЕС. За його словами, це маркери, що повʼязували нас з радянщиною і тією ж Росією. І зараз у Херсона є шанс переосмислення архітектурної концепції центру міста.

«Так, у багатьох з нас багато чого повʼязано в особистому чи суспільному житті з цими спорудами. Але з іншого боку, це руйнування є й актом сепарації, відʼєднання – колоніального звільнення якщо хочете. І я б, наприклад, сильно подумав – чи варто відновлювати ту будівлю ОДА (принаймні на тому місці), а тим більше Каховську греблю. У нас є шанс переосмислити архітектурну концепцію центру Херсона – звільнити площу Свободи (такий неочікуваний оксюморон виходить) від тенетів тоталітарно-колоніальної ідеології і будувати те, що є ознакою руху України у майбутнє», – говорить чоловік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи потрібно відбудовувати Каховську ГЕС: що думають херсонці

До слова, думка про те, що на місці будівлі ХОДА може з’явитись новий парк чи громадський простір уже лунала у 2023 році. Вже тоді будівля була серйозно пошкоджена і херсонський архітектор Андрій Луцик у коментарі «IPC-Південь» говорив, що її потрібно комплексно реконструювати. Нині ж вона фактично знищена.

ОДА

Фото: поліція Херсонської області

Тоді ж архітектор озвучував таку ідею:

«Якщо херсонці вирішать, що «сталінський ампір» для них не є важливою культурною спадщиною – адміністрацію можна повністю перебудувати, або якось по-іншому переосмислити цю площу. Якщо херсонці захочуть – замість неї можна взагалі розбити новий парк, поєднавши таким чином Центральний ринок та Парк «Херсонська фортеця» зеленою алеєю», – зазначив Андрій Луцик.

До речі, перед війною сама будівля облдержадміністрації і комплекс будівель поруч був внесений до переліку пам’яток архітектури.

Історія будівлі, площі Свободи та її символічне значення

Відомо, що зведена будівля була у ХХ столітті, однак точної дати знайти не вдалося.

Історик Дементій Білий у своєму дописі влучно назвав удар по будівлі «символічним для ворога». Адже росіяни цілеспрямовано нищать не лише інфраструктуру, а й пам’ять, символи свободи. Саме таким символом для кількох поколінь херсонців була будівля ХОДА на площі Свободи.

«Життя в нашому місті оберталося навколо кількох місць сили. Площа Свободи та навколишні будівлі: Білий та Сірий Дім, кінотеатр «Україна», готель «Київ», будинок Книги були символами для херсонців. Символами влади, сили, свободи, історичних змін», — пише історик.

Також він наголосив і на особливому значенні площі Свободи, де розташована будівля. За його словами, ще до революції тут проводили ярмарки, а в квітні 1917 року саме з неї стартувала перша українська маніфестація, яка стала символом національного пробудження на Херсонщині.

У ХХІ столітті херсонці неодноразово поверталися сюди під час Помаранчевої революції, Євромайдану. Площа була й ареною протестів проти російської окупації, і саме тут зустрічали українських захисників після звільнення Херсона.

Керівництво Херсонської області

Будівлю, де розташовувалася Херсонська ОДА та облрада, часто називали Білим домом – неофіційно. За словами Дементія Білого, цей парадний, трохи застарілий радянський будинок останнім часом дуже змінився.

«В останні роки там навіть з’явився пункт безкоштовного обміну книжками. Гарні там були книжки…Іноді запускали звичайних людей, щоб вони могли поговорити із «представниками влади» «за життя» … А в підвалах будинку зробили справжній музей історії влади, куди водили школярів. Мені буде не вистачати нашого Білого Дому. Але ця втрата не зупинить невпинний розвиток України та не скасує нашу Свободу. Бо Свобода в головах, а не в будівлях. Побудуємо ми з часом на площі Свободи нову яскраву, відкриту, прозору, сучасну будівлю. Для нової, відкритої та прозорої влади», – підсумував історик.

Що говорять херсонці

Ми зібрали ще багато теплих і щирих дописів у соцмережах від херсонців. Далі – лише кілька з них, щоб передати настрій, спогади і думки громади про цю історичну будівлю.

Олександр:

Попри власну історію цієї центральної будівлі в Херсоні, для багатьох херсонців – це Білий дім. Власне, більшість так і називає.

Антон:

Будівля ХОДА часто була на моїх фото. Іноді це були акції єднання, іноді акції протесту. Вона мовчки нависала над російськими окупантами, була свідком обійм та сліз радості, коли окупантів прогнали. Вчора росіяни знищили покинуту будівлю двома точними керованими бомбами. Тож наші архітектори мають новий простір для ідей.

Елеонора:

Мій кабінет був на четвертому поверсі звідти відкривався краєвид на площу Свободи та центр міста. Часто зупинялася, дивилася у вікно – і десь на мить ставало спокійно. Для мене та багатьох херсонців ця будівля – не просто адміністративна споруда. Це частина нашої історії, наших зусиль і нашої пам’яті… Це болюча втрата з архітектурної чи інституційної точки зору. Це – удар по пам’яті де працювали, приймали важливі рішення, служили громаді. Руйнують не тільки архітектуру – руйнують частину минулого, важливу для кожного хто був причетний до життя Херсонщини. Але пам’ять, досвід і сила – з нами. А Херсон вистоїть.

Олена:

Коли ці шизонуті зрозуміють, що країну в якій зруйновані будинки, але поруч пофарбовані паркани і підстрижені газони. Країну, в якій люди після безсонної ночі будуть працювати, щоб мати можливість задонатити військовим, де під звуки вибухів батьки співають дітям колискові і будують плани на майбутні пригоди, перемогти не можливо.

Тарас:

Наша бригада брала участь у звільненні Херсонщини, на ій площі ми зустрічалися з побратимами 13 листопада 2022 року. Але на все буде відплата. І за Херсон, і за наших дорогих херсонців.

Ірина:

Кажуть, в кожній події потрібно шукати позитив. Тож, мабуть, добре в цій події те, що Херсон матиме нову, сучасну, набагато кращу будівлю ОДА. А зараз, єдине, що може зробити кожен херсонець, коли побачив фото вчорашнього Херсона, новий донат на ЗСУ.

Головне фото: поліція Херсонської області

Пов'язані записи

Семеро поранених, пошкоджено тролейбус та будинки: як минув день на Херсонщині (фото)

Окупанти продовжують обстрілювати населені пункти Херсонської області. За добу поранення отримали 7 людей. Близько 07:20 російські війська атакували з артилерії Корабельний район Херсона. Під ударами опинилася житлова забудова. У багатоквартирних…

Подробиці
У Милівській громаді на Херсонщині за підтримки фермерів облаштували Алею Слави

У Милівській громаді, що на Херсонщині, відкрили меморіал «Алея Слави». Його облаштували завдяки підтримці місцевих фермерів. Відповідне відео опублікував начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін. На Алеї розміщені банери з іменами…

Подробиці