
6 червня – чорна дата для Херсонщини. Два роки тому Каховська ГЕС була підірвана російськими окупаційними військами. Таким чином спричинивши одну з наймасштабніших екологічних та гуманітарних катастроф в історії сучасної України.
Населені пункти поблизу Дніпра за лічені години опинялися під водою. Дехто з людей встиг евакуюватися, хтось сидів на дахах, деревах і чекав допомоги.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Річниця теракту: як вода поглинала Херсон після підриву Каховської ГЕС – фото та відео
Затоплені були всі прибережні райони Херсона – деякі зовсім пішли під воду, деякі постраждали частково. Подекуди вода дісталася аж до третього поверху будинків.

Херсон. 2023 рік. Фото: «Гривна»
Вода принесла не тільки фізичну руйнацію – вона вирвала з корінням життя тисяч людей, залишивши по собі глибоку травму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спершу затопило, а згодом ще й «прилетіло»: як росіяни двічі зруйнували будинок родини з Херсона
Через два роки після трагедії, ГО «Захист» провела онлайн-дослідження серед жителів Херсонської громади. Результати – промовисті. Катастрофа і досі болить.
43% херсонців вважають, що на відновлення піде понад 10 років
Опитування проводилося у травні, у ньому взяло участь 400 респондентів. У вибірці представлені як херсонці, які зараз проживають в громаді, так і ті, хто виїхав через війну.
Згідно з дослідженням, 43% опитаних херсонців вважають, що на подолання наслідків Каховського потопу знадобиться не менше десяти років. І лише 4% стверджують, що вже не відчувають впливу трагедії.

Найбільше херсонців турбує знищення екосистеми Нижнього Дніпра – цю загрозу назвали ключовою 76% респондентів. Серед наслідків для життя: руйнування дач (50%) і психологічний стрес (44%).
Далі – про ключові результати дослідження щодо питання відновлення Каховської гідроелектростанції.
Каховська ГЕС: відбудовувати чи ні?
Дискусії щодо цього точаться вже другий рік, попри це – питання залишається відкритим.
Все ж, згідно опитування, переважна більшість херсонців не вважає доцільним відбудовувати ГЕС у старому вигляді, а виступає за створення нових гідротехнічних споруд.
«Говорячи про перспективи відбудови ГЕС, херсонці кардинально поміняли свою думку ще в 2024 році, коли на зміну ідеї повної відбудови Каховської ГЕС, прийшла ідея створити нові гідротехнічні споруди такими, щоб вже не затоплювати таку велику територію. У 2025 році ця ідея хоча і залишається найпопулярнішою (її підтримує 63% опитаних), спостерігається й зростання (на 4%) кількості тих, хто вважає, що ГЕС взагалі те треба відбудовувати», – йдеться у результатах дослідження.
ЧИТАЙТЕ ТТАКОЖ: Каховська ГЕС: 70-річний ювілей та сумна реальність – архівні фото станції
Водночас лише 12% респондентів виступають за відбудову.
А от частка тих, хто взагалі проти відновлення ГЕС становить 13%.

Таку думку неодноразово висловлювали і науковці. Зокрема член правління Української природоохоронної групи, завідувач кафедри ботаніки ХДУ Іван Мойсієнко проти відновлення Каховської ГЕС. Мається на увазі саме в тому вигляді, якою вона була до підриву російськими окупантами у червні 2023 року.
Свою думку науковець аргументував в інтерв’ю «Укрінформу». Він говорить, що час змінювати систему поливу, а не використовувати старі радянські технології. Для цього потрібно запровадити сучасний економний полив, тоді не буде потреби в такому водосховищі.
«Я впевнений, що ці способи є – забезпечити людей водою і, разом із тим, не відновлювати Каховське водосховище в тому вигляді, в якому воно було. Я за компромісний варіант», – наголосив Іван Мойсієнко.
Та і самі херсонці замість Каховського моря воліють бачите радше щось нове, інноваційне і екологічне.
Які ідеї підтримують херсонці?
Щодо використання осушених територій, найбільше підтримки мають такі ідеї створення:
- природно-заповідного об’єкта (53%);
- нових гідротехнічних споруд (станцій водозабору, дамб, зрошувальних каналів тощо) (61%).
Цікаво, що більшість респондентів одночасно підтримували обидві ініціативи. Тобто, ймовірно херсонці бачать майбутнє регіону як поєднання екологічних аспектів й практичної користі.
Також дослідження показало, що 86% респондентів хвилює те, що зараз відбувається на дні колишнього Каховського водосховища. І одночасно 80% вважають, що держава/влада не достатньо інформує про питання, пов’язані з наслідками руйнування Каховської ГЕС.

Очевидно, що говорити про якесь конкретне бачення щодо питання «що робити з Каховською ГЕС?» буде можливо лише після деокупації лівобережжя.
Проте вже зараз зрозуміло: Херсонщина прагне майбутнього, у якому немає місця радянській практиці. Люди хочуть розвитку, безпечного середовища й реального діалогу про долю свого краю.
На головній світлині: Каховська ГЕС після підриву російськими окупантами. Фото із соцмереж. Інфографіка у тексті – ГО «Захист».

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів