Центр моніторингу HeMo: Ukrainian Heritage Monitoring Lab продовжує системну роботу з фіксації втрат та пошкоджень об’єктів унаслідок російської агресії. Періодично дослідники бувають і на Херсонщині, яку щодня знищує ворог.
Зокрема, у листопаді під час чергової експедиції експерти HeMo обстежили 27 об’єктів у населених пунктах Бериславського району. Ідеться про церкви, навчальні заклади, будинки культури та приватні садиби. Робота документалістів – про увічнення історії, адже Росія намагається знищити ідентичність українських населених пунктів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Берислав: історичне місто, якого вже майже немає
У селищі Велика Олександрівка дослідники обстежили дві історичні будівлі: гідроелектростанції та колишньої амбулаторії й аптеки, ідеться на сторінці НеМо в соцмережі.
Одна з перших ГЕС в Україні
Великоолександрівська гідроелектростанція на річці Інгулець – унікальний історичний об’єкт. Це одна з найперших ГЕС в Україні та перша на півдні країни. Збудована у 1928 році, щоб забезпечити полив городів і пасовищ, освітлення навколишніх сіл, обслуговування мукомельних млинів Великої Олександрівки.
За неповні 100 років на долю цієї ГЕС випало вже дві війни. Під час Другої світової, за даними «Вікіпедії», гідроелектростанція була пошкоджена 2 вибухами. Так, у 1941 році, перед окупацією, радянські війська підірвали гідровузол, але гребля залишалася неушкодженою. У 1944-му гідроспоруди були заміновані та підірвані вже німецькими окупантами, які відступали, утім, будівля вціліла.
Після відбудови в повоєнні роки й до 1950-х ГЕС працювала тільки як дизельна електростанція. Припинила свою роботу після побудови Каховської ГЕС. Відновили роботу Великоолександрівської малої ГЕС у 2017 році, і до початку повномасштабного вторгнення РФ вона виконувала своє призначення.
«Зараз будівля потребує стабілізації. Зруйновано дах, вибито склоблоки заповнення вікон. Внаслідок пожежі обпалено стіни», – зазначають дослідники НеМо.
Історична пам’ятка – перша на півдні України ГЕС у Великій Олександрівці, 2016 рік. Фото: Володимир Дзюбак/Вікіпедія
Будівля ГЕС у Великій Олександрівці після російської навали, 2024 рік. Фото: фейсбук/ НеМо: Ukrainian Heritage Monitoring Lab
Будинок дворянки
Ще одна пошкоджена російськими обстрілами історична будівля Великої Олександрівки – споруда, де раніше розміщувалися місцева амбулаторія та аптека. Її побудували наприкінці ХІХ століття. Збереглися спогади місцевих жителів про те, що будинок належав жінці дворянського походження, але був націоналізований після приходу радянської влади. Плитка на фасаді та мозаїка на карнизі з’явилися вже в 1960-х під час так званої модернізації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фоторепортаж з Великої Олександрівки, яку російські окупанти перетворили на укріпрайон
«Зараз будівлю не використовують, вона також потребує стабілізації. Зруйновано дах, лівий кут по фасаду, перекриття, система водовідведення дощової води. Вибито вікна в дерев’яних рамах на всіх фасадах. Облетіла плитка опорядження. Усередині – тріщини в перекритті першого поверху», – повідомляють експерти НеМо.
Колишній будинок дворянки у Великій Олександрівці, 2024 рік. Фото: фейсбук/ НеМо: Ukrainian Heritage Monitoring Lab
Головне фото із соцмереж