Від початку окупації населення Каховської громади скоротилося втричі, а ситуація залишається складною.
Крім Каховки, до територіальної громади входять п'ять сіл. Як зазначив очільник Каховської громади Віталій Немерець, до окупації у місті проживало 35 тисяч жителів, 7,5 тисяч – у сільській місцевості. За їхніми підрахунками, наразі у місті залишилося близько 8-9 тисяч, до того ж в сільській місцевості людей більше, оскільки там виживати легше завдяки господарству.
Про те, як живуть, чи точніше виживають місцеві у окупованій громаді, Віталій Немерець розповів «Новинам Приазов’я».
Немерець зазначив, що російські військові переслідують проукраїнськи налаштованих жителів, а представники місцевої влади та керівники освітніх закладів не пішли на співпрацю з окупантами, чим він пишається.
«Так само, як і більшість каховців, ніхто з керівного складу не перейшов на бік окупантів. Усі керівники навчальних закладів виїхали – ніхто не зголосився співпрацювати. Протягом майже трьох років окупанти не змогли відкрити жодної школи на території окупованої Каховської громади. У нас не залишилось фахівців, які б хотіли на них працювати. Тому я дуже вдячний. Одиниці перейшли на бік ворога», – прокоментував Віталій Немерець.
За його словами, їм відомо про десятьох місцевих жителів, яких затримали окупаційні сили, серед них є люди, про долю яких нічого не відомо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільше – з Херсонщини: ідентифіковано майже 2 тисячі викрадених окупантами цивільних українців
Основні причини, через які каховці залишають окуповану територію – переслідування, особливо коли у росіян відбуваються ротації, та відсутність медичної допомоги.
«Найбільше наші люди потерпають під час ротацій, коли заїжджають нові російські військові, вони знову беруть списки (проукраїнських жителів – ред.) – і знов тортури, знов допити. Тому люди виїжджають. Хоча зараз набагато важче виїжджати, ніж було раніше. І другий чинник, який сприяє тому, що люди виїжджають на підконтрольну територію України, – це медичні послуги. Точніше – майже їхня відсутність. У Каховці переважно надають первинну медичну допомогу».
Однією з найбільших небезпек для місцевих жителів залишаються обстріли. За словами Немерця, окупанти часто відкривають вогонь з одного кінця міста на інший, а потім звинувачують Збройні сили України в обстрілах Каховки.
Також руйнування Каховської ГЕС у червні 2023 року спричинило зниження рівня ґрунтових вод, що зробило питну воду недоступною для багатьох жителів громади. У деяких населених пунктах вона або зовсім відсутня, або непридатна для вживання.
«У Каховці була настільки чиста артезіанська вода, що не потрібна була фільтрація, тому до повномасштабного вторгнення ми пили воду просто з-під крана», – говорить очільник громади.
Немерець також висловився на підтримку відновлення Каховського водосховища, яке, на його думку, може забезпечити стабільний розвиток аграрної та промислової галузей регіону.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без води, тепла та світла, але з фекаліями: комунальні реалії життя на ТОТ Херсонщини
Очільник громади також переконаний, що більшість жителів захочуть повернутися після деокупації. За його підрахунками, це близько 80-90%. Він підкреслює, що для цього потрібно забезпечити належні умови для життя: роботу, стабільний дохід і безпеку.
«Якби була можливість, ми повернулися б у Каховку ще вчора. Але ми віримо, що невдовзі це стане реальністю», – додав Немерець.
Тэги: