Новина про скасування виплат для херсонських ВПО - фейк. Що насправді?

14.03.2023 | Автор: Євген Веселов

Фейкові новини, які розповсюджують у херсонських соціальних мережах про начебто скасування виплат ВПО для жителів, зареєстрованих на території Херсонської громади, цілковита провокація, а, можливо, й елемент інформаційної війни, яку з нами веде росія.

Вже певний час у інформаційному просторі «гуляє» інформація, що начебто Херсон викреслено з переліку громад, де ведуться бойові дії, а значить херсонці, що евакуювалися у більш безпечні регіони України, втрачають право на виплати ВПО – 2 тисячі грн на дорослого та 3 тисячі грн на дитину чи людину з інвалідністю щомісячно. У якості доказу демонструється «УКАЗ» головнокомандуючого ЗСУ Залужного про те, що лише лівобережні населенні пункти Херсонщини, які зараз перебувають у тимчасовій окупації, мають статус територій, де ведуться бойові дії, а Херсон та весь правий берег з цього переліку викреслений.

Спростовуємо фейки!

По-перше, ніяких «указів» Залужний в принципі видавати не може. В його компетенції накази, розпорядження. Указ – це прерогатива вищого керівництва країни, насамперед, Президента України.

По-друге, головнокомандуючий ЗСУ не має жодного відношення до справ цивільних. Статус територій визначає інше відомство – Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони.

По-третє, інформація щодо ймовірного скасування статусу території, де ведуться бойові, може стосуватися лише військових. Це окрема проблемна ситуація, про яку ми розповідали у матеріалі «Урізання доплат військовим. Як бійці біля Херсона вмить стали "тиловиками"». Тож плутати виплати ВПО та військовим не можна.

Що кажуть офіційні документи

На сайті Мінреінтеграції міститься документ з переліком громад, який постійно переглядається та оновлюється у залежності від розвитку військових подій.

Цей документ – додаток до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами) і називається «ПЕРЕЛІК територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Херсонська область фігурує як в розділі, де перелічуються громади, які тимчасово окуповані, так й в розділі з тими, де ведуться або велися бойові дії.

Також на сайті Міністерства сказано:

Мінреінтеграції від 20 лютого 2023 року № 56 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Вказаний перелік був затверджений у грудні 2022 року та періодично оновлюється. На його основі, зокрема, внутрішньо переміщеним особам здійснюються виплати.

Зміни до цього Переліку вносяться за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Таким чином, до оновленого переліку територій можливих та активних бойових дій увійшли населені пункти в Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській, Запорізькій і Луганській областях.

Нагадаємо, що право на виплати мають особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до переліку як території:

1) можливих бойових дій,

2) активних бойових дій,

3) тимчасово окуповані російською федерацією, на яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації рф.

Коментар народного депутата

Поширену недостовірну інформацію щодо скасування виплат ВПО для херсонців спростував й народний депутат України Павло Павліш:

«Щодо проблем з виплатами допомоги для ВПО мешканців Херсонської області. Проблеми виникають технічні, ніяким розпорядженням для мешканців Херсонської області, які мають статус ВПО не скасовували виплати. Над врегулюванням технічних проблем працюють фахівці Мінцифри і Мінреінтеграціі, тож скоро все владнають. Бережіть себе!», - написав нардеп на своїй сторінці у Фейсбук.

Тим часом опитування знайомих херсонців, які наразі перебувають за межами громади, показало, що більша частина у період з 6 до 9 березня отримали виплати. Частина ще чекають. Є випадки, коли в одній родині, чоловік отримав виплату, а дружина з дитиною – ні. Хоча реєструвалися одночасно. Херсонці зауважують, що затримки періодично трапляються, до них вже звикли, згодом кошти надходять на банківські картки у повному обсязі.

Декілька порад, які допоможуть вберегтися від фейків і маніпуляцій:

1. Звертайте увагу на заголовки. Якщо у заголовку використовуються декілька знаків оклику поспіль, застосовуються кольорові позначення або штампи типу: «100% інфа», «терміновий репост» тощо, то це все ознаки фейкових новин.

2. Оцінюйте емоційність подачі новини. Надмірно чуттєва забарвленість контенту може вказувати на фейк, адже завдання таких новин – «вимкнути» раціональне сприйняття читача.

3. Придивіться до URL-адреси й обов’язково перевіряйте назву ЗМІ. Для розкрутки чуток або фейків часто створюють копії відомих сторінок або сайтів.

4. Візьміть за правило стримано-критично ставитись до опублікованої інформації. Мета фейкових новин – змусити вас вірити без сумнівів.

5. З’ясовуйте першоджерело інформації. Переглядайте, які ще медіа в Україні чи світі оприлюднили це повідомлення. Відсутність посилань або джерел є очевидним сигналом того, що новина – фейк.

6. Перевіряйте повідомлення та заклики, які поширюються від імені влади на офіційних сторінках державних інституцій.

7. Обмежте кількість каналів, з яких споживаєте інформацію. Звертайтеся до перевірених медіа, які несуть відповідальність за оприлюднену інформацію.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів