Цього тижня окупанти демонтували й вивезли з Херсона декілька пам’ятників історичним діячам, серед яких і монумент князя Григорія Потьомкіна. Також росЗМІ повідомляли й про вивезення праху Потьомкіна, що зберігався у Свято-Катерининському соборі на вулиці Перекопській. Дехто з українських істориків насправді сумнівається в тому, чи справді останки князя зберігалися в Херсоні. Майже детективну історію щодо поховання Потьомкіна ми вже публікували.
Ця тема викликала певний інтерес і на Заході. Зокрема, американське видання The New York Times опублікувало 27 жовтня статтю журналіста Марка Сантори під назвою «Чому Росія викрала з України кістки Потьомкіна». Автор публікації поспілкувався з британським істориком та біографом Потьомкіна Саймоном Себагом Монтефіоре, автором популярних історичних книг і романів. У 2000 році Монтефіоре видав книгу про князя під назвою Potemkin: Catherine the Great’s Imperial Partner («Потьомкін: компаньйон імператриці Катерини II»).
До речі, Монтефіоре особисто побував у Херсоні раніше, щоб на власні очі побачити останки Потьомкіна. Історик розповів, яке місце посідає особистість Потьомкіна у тій версії історії, яку Кремль використовує для виправдання війни проти України.
Пропонуємо читачам сайту Гривна.UA адаптований переклад цієї публікації.
Чому Росія викрала з України кістки Потьомкіна
Воєначальник 18-го століття та коханець Катерини Великої допоміг завоювати Україну та займає велике місце у версії історії, яку Кремль використовує для виправдання війни.
Портрет князя Григорія Олександровича Потьомкіна. Фото: Getty Images
У той час як українські війська поступово просуваються в бік окупованого портового міста Херсон, маріонеткові правителі Кремля відправили в місто команду зі спеціальним завданням – викрасти з кам’яного собору 18-го століття кістки князя Григорія Олександровича Потьомкіна.
Пам’ять про завойовника 18-го століття є важливою для тих осіб у Кремлі, хто прагне відновити Російську імперію. Саме Потьомкін переконав свою коханку, Катерину Велику, анексувати Крим у 1783 році. Засновник Херсона та Одеси, він прагнув створити «Нову Росію» – домініон, який простягався би через територію сучасної південної України вздовж Чорного моря.
Коли президент Володимир В. Путін у лютому вторгся в Україну з метою відновлення частини давно втраченої імперії, він посилався саме на бачення Потьомкіна.
Тепер, коли армія Путіна зазнала невдачі у своєму марші на Одесу і їй загрожує вигнання з Херсона, його грандіозні плани опинилися під загрозою. Але серед прихильників Кремля віра в те, що вони вважають законною частиною імперії Росії, досі глибока.
Отже, відправлена в Херсон команда спустилася в склеп під одиноким білим мармуровим надгробком у Свято-Катерининському соборі.
За словами людей, яких відправили в склеп, щоб дістатися до останків Потьомкіна, вони відкрили люк у підлозі та спустилися вузьким проходом. Далі вони знайшли просту дерев’яну труну на підвищенні, позначену одним хрестом. Під кришкою труни в маленькому чорному мішечку зберігалися ретельно пронумеровані череп і кістки Потьомкіна.
Кремлівські посіпаки не доклали жодних зусиль, щоб приховати крадіжку – навіть навпаки. Призначений Росією голова Херсонської області Володимир Сальдо заявив, що останки Потьомкіна вивезли з міста на західному березі Дніпра в таємне місце на схід від Дніпра, оскільки українські війська наближаються.
«Ми перевезли на лівий берег останки святого князя, які знаходилися в Катерининському соборі, – сказав Сальдо в інтерв'ю російському телебаченню. – Ми перевезли самого Потьомкіна».
Місцеві українські активісти підтвердили, що собор справді було пограбовано – разом із кістками вивезено також і пам’ятники російським героям.
За словами історика Саймона Себага Монтефіоре, автора книги «Катерина Велика і Потьомкін», це був дев’ятий раз, коли супокій Потьомкіна було перервано.
Пан Монтефіоре розповів у коментарі The New York Times, що невдовзі після публікації його книги в 2000 році Кремль зв’язався з ним, щоб висловити, наскільки Путін захоплюється його роботою. Але пан Монтефіоре заявив у четвер, що путінське прочитання історії є глибоко помилковим і що його війна перетворила на руїни такі українські міста, як Маріуполь і Миколаїв, які Потьомкін і перші російські імперіалісти допомагали будувати.
Володимир Сальдо, призначений Кремлем голова Херсонської області, виступає на Красній площі в Москві у вересні. Фото надане російськими державними ЗМІ. Сальдо каже, що останки Потьомкіна вивезли з Херсона
(Термін «Потьомкінське село» було введено для опису вражаючого фасаду, побудованого для того, щоб приховати небажаний стан речей. Хоча пан Монтефіоре каже, що цей термін неправильно приписали князю, чиї досягнення в сучасній Україні були реальними.)
«Потьомкін зневажав би Путіна і все, за що він виступає», – сказав британський історик.
Потьомкін та імператриця Катерина, за його словами, розглядали цю територію як космополітичне вікно в Середземне море, населене живою сумішшю людей різних етнічних груп і національного походження.
За словами Монтефіоре, знищення міст, які Потьомкін допомагав будувати, відводить Путіну лише роль руйнівника тих попередніх тріумфів.
Розграбування могили Потьомкіна є частиною зусиль Росії знищити українську ідентичність. Російські війська знищували та систематично викрадали українські скарби. Зокрема обносили українські православні церкви, національні пам’ятки та об’єкти культурної спадщини. Вони відправили спеціалістів, щоб ті переховувалися із викраденими золотими виробами скіфської культури віком близько 2300 років.
Станом на 24 жовтня ЮНЕСКО задокументувало пошкодження та руйнування понад 200 культурних об’єктів України.
Але викрадені кістки Потьомкіна, відомого полководця та державного діяча, додали Кремлю резонансу. Пан Монтефіоре, який описав «обурливо розпусний спосіб життя та буйні політичні тріумфи» Потьомкіна й Катерини, зазначив особливе місце в історії, яке вони займають для Путіна та ультранаціоналістів. Адже вони намагаються поєднати «позолочену велич імперії Романових з похмурою славою сталінської супердержави й перетворити це на своєрідний сучасний гібрид».
Російські правителі не завжди із захопленням ставилися до спадщини Потьомкіна та Катерини – факт, який підкреслює історія про те, що трапилося з останками Потьомкіна протягом століть.
Коли Потьомкін помер у 1791 році, убита горем імператриця наказала влаштувати грандіозний похорон і привезти його тіло до Херсона. Там воно було виставлене непокритим у спеціально спорудженій гробниці в склепі, писав пан Монтефіоре.
До того часу, коли Катерина померла в 1796 році, він став чимось на зразок місця паломництва, що викликало обурення її сина й наступника Павла I, який правив Росією до 1801 року, коли його вбили. Павло I наказав поховати Потьомкіна в безіменній могилі. А за деякими даними, він наказав місцевому чиновнику розтрощити та розкидати кістки Потьомкіна неподалік у Чортовому яру.
Багато років було незрозуміло, чи були виконані ці накази.
Лише в 1818 році під час обшуку склепу було встановлено, що останки все ще там. У 1859 році та в 1873 році могилу знову розкривали, щоб визначити, що останки справді належать великому князю. Доказом слугував трикутний отвір у черепі, зроблений у процесі бальзамування тіла Потьомкіна.
Коли вирувала більшовицька революція, склеп у соборі Святої Катерини в Херсоні знову відкрили, і, як зазначив пан Монтефіоре у своїй книзі, там знайшли пожовклі фотографії революціонерів, які тримали в руках останки князя.
У 1930 році молодий письменник відвідав Катерининський собор, який комуністи перейменували в Херсонський антирелігійний музей. Він знайшов два дивні експонати з «черепом коханця Катерини II Потьомкіна» та «кістками коханця Катерини II Потьомкіна». Невдовзі останки князя були знову поховані в склепі.
Могила знову була відкрита в 1980-х роках чиновниками, які вкотре прагнули підтвердити ідентичність останків.
Вивчаючи історичні факти для своєї книги, пан Монтефіоре сам поїхав у Херсон у Свято-Катерининський собор, щоб на власні очі побачити останки Потьомкіна, які, як він писав, досі зберігалися в простому чорному мішку всередині дерев’яної труни.
За словами Саймона Себага Монтефіоре, незрозуміло, де викрадені кості Потьомкіна зараз і що Кремль планує з ними робити. Британський історик цілком упевнений, що останки Потьомкіна потраплять до Росії, де вони можуть зіграти роль в «страхітливо грубому й видовищному спектаклі ультранаціоналізму».
Тэги: