
Пам’ятаєте народний супутник, на який українці гуртом скинулися у 2022 році? Чи допомагає він нам зараз, особливо на тлі інформації про припинення США обміну розвідданими з Україною?
Точна копія супутника
На початку березня в Національному музеї історії України відкрилася виставка «Народний супутник». Тут можна побачити точну модель супутника, придбаного за донати українців у 2022 році у фінської компанії ICEYE. Про цю космічну покупку, на яку українці назбирали рекордні 600 мільйонів гривень через Благодійний фонд Сергія Притули, «Гривна» докладно розповідала:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Народний супутник: усе що треба знати про космічну покупку, на яку назбирали українці
І от тепер кожен, хто вклав свої гроші в покупку народного супутника, може на власні очі побачити його точну копію. Адже сам він досі допомагає Україні, передаючи цінну інформацію для розвідки.
«Настав час розповісти про роботу, результати та вплив цієї історії. На виставці ви зможете дізнатися, як цей супутник став критично важливим інструментом для розвідки, як допомагає ГУР МО знищувати ворожі цілі. Запрошуємо побачити на власні очі, як супутникові технології змінюють хід війни та наближають нашу перемогу!» – ідеться на сторінці музею історії в соцмережі.
Виставка «Народний супутник» триватиме в Національному музеї історії України до 28 березня. Адреса музею: Київ, вул. Володимирська, 2. Вхід на виставку – за квитком до музею.
Продуктивність та обмежений ресурс
На відкритті виставки був присутній представник Головного управління розвідки МО України Андрій Юсов. Перш за все, він подякував кожному українцю, хто вклав свої гроші в проєкт народного супутника. Юсов підкреслив, що тоді, у 2022 році, це придбання було вкрай необхідним, бо Україна потребувала більше даних про ворога. І цей запит задовольнили саме завдяки небайдужості українців.
За час своєї роботи – а це майже 2,5 роки – народний супутник зробив понад 5200 радіолокаційних знімків. При цьому 1 тисяча знімків зроблена лише за останні пів року. За словами Андрія Юсова, це знімки летовищ ворога, нафтопереробних заводів, військових складів, техніки, особового складу тощо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У перші ж дні роботи виявив приховану техніку ворога на Херсонщині – як працює народний супутник
Понад 40% знімків супутника були використані для бойового ураження – окупанти отримали збитки на мільярди доларів.
Разом з тим супутник має обмежений час придатності. Як розповів на відкритті виставки програмний менеджер компанії ICEYE в Україні Нік Ковальський, народний супутник, який придбали українці, служитиме нам доти, доки фізично зможе працювати. Його запустили ще у 2021 році, а гарантія від компанії – три роки. Тобто наразі він уже перепрацьовує свій ресурс, але залишається функціональним.
Ще один супутник
Насправді Україна має не лише народний супутник – у нас є ще один, також від компанії ICEYE. Але про нього інформація майже не розголошується.
Відомо лише, що у 2024 році права на продаж супутників ICEYE для військових замовників на німецькому та угорському ринках отримав концерн Rheinmetall з Німеччини, пише «Економічна правда». Ця ж компанія спільно з німецьким урядом подарувала Україні ще один супутник і головне – доступ до всіх супутників компанії, а їх загалом 44. Тобто українській розвідці надали можливість отримувати знімки з усієї мережі супутників ICEYE.
Щоправда, є значна різниця між власним супутником і доступом до знімків від інших. Українська розвідка може отримувати дані від своїх 2 супутників у будь-який час за необхідності. А от щоб отримати знімки з інших супутників компанії, потрібно чекати, бо в черзі ще є клієнти.
Дату запуску супутника, подарованого нам Німеччиною, не розголошують, як і терміни угоди щодо нього та його технічні можливості.
Однак відомо, що обидва супутники ГУР використовує для розвідки об’єктів не лише на територіях окупованої частини України та Росії, але й в інших країнах.
«Завдання ГУР – забезпечувати розвідку ворога всюди, де б він не діяв. Географія різна, і російські об’єкти, які використовуються для війни проти України, зосереджені не лише на території України та РФ», – зазначив Андрій Юсов.
Що буде з розвідданими?
Сьогодні, коли шириться інформація про припинення з боку США обміну з Україною розвідувальними даними, можливість мати альтернативу дуже важлива.
На початку липня 2024 року Міноборони України підписало з компанією ICEYE Меморандум про співпрацю. Угода спрямована на зміцнення взаємодії у сфері дистанційного зондування Землі. Це значно покращить нашу розвідувальну діяльність, підкреслили в Міноборони.
Тож наразі Сили оборони мають надійного партнера для отримання розвідувальних даних. Але чи зможе це повністю закрити всі потреби для розвідки? Як пише Politico, Україна отримувала від західних партнерів 80% розвідданих. Переважна частина з них поступала саме від США.
Фото в тексті Вікторії Сідорової/Національний музей історії України.
Головне фото ілюстративне: фейсбук/ICEYE