На півдні буде війна логістики - експерт

На півдні буде війна логістики - експерт

Автор: Євген Веселов 02 Августа 2022 14:42

Останнім часом дуже багато уваги прикуто до стану справ на тимчасово окупованих територіях Херсонщини та півдня взагалі. Українці чекають визволення півдня, Збройні сили України укріплюються, ворог окопується і за визволення Херсона будуть іти дуже важкі бої.

В ефірі радіо «НВ» заступник директора Центру близькосхідних досліджень, експерт Серій Данилов розповів про ситуацію на Херсонщині.

Про стан визволених населених пунктів Херсонщини

- На Херсонщині сьогодні деокуповано 46 населених пунктів, про це заявив виконуючий обов’язки голови ХОВА Бутрій. Що вам відомо, в якому стані ці населені пункти, які деокуповано, що ви можете сказати?

- Я можу покластися на враження моїх колег, які проїхалися там, я не був, ми тільки
плануємо поїздку. Враження жахливі, вони в дуже важкому стані. В будь-якому разі там дуже багато людей виїхало, дуже багато людей загинуло. Дуже багато будинків знищено, знищена також інфраструктура, і села вимушені зараз жити на підтримці ззовні. Ці громади неспроможні повноцінно себе забезпечувати.

Хоча одночасно в деяких селах вже відчуття, після того як пішли окупанти, що життя все-таки можливе. І ти їдеш вдовж фронту цими селами, той стик Дніпропетровської, Миколаївської і Херсонської областей, і вже війна не відчувається. Люди на городах, люди пораються, люди одразу беруться до справи. Одразу беруться розбирати те, що знищено. Це основний процес, який там триває.

Велика проблема в тому, що багато не повернулися і не повернулися ті, які мають великий соціальний капітал. Ті люди, які в селі були вчителями, лікарями чи з більшим рівнем освіти, з більшими горизонтами планування. Вони далеко не всі в першу чергу повертаються. Відновлювання громад повинно супроводжуватися якимось заходами, щоб залучити і повернути людей. Це, я думаю, той виклик, який буде стояти перед нами на всіх деокупованих територіях.

Про ворожі транспортні комунікації

- Що вам відомо з приводу комунікацій, які ворог намагається зараз відновити після виведення з ладу Антонівського мосту?

- Перед ними поставлено завдання, і вони його будуть виконувати. Ми трошки в такій ейфорії і з таким натхненням, що все, вони вже відрізані. Ні, це неправда. Це теза перша. Теза друга – це справді війна логістики. Зараз на півдні буде війна логістики. Головне буде – чи зможуть вони налагодити цю логістику. Вони в це будуть дуже сильно вкладатися. Вони будуть робити все можливе.

Їх відрізняє в цьому сенсі наполегливість. Дана команда, і ми пам’ятаємо, як на Сіверському Донцю полягла БТГ (батальоно-тактична група чисельністю 1-1,5 тис. – прим. ред.). І тут буде так само, не треба недооцінювати їх. Будуть пороми, будуть катери, будуть всі підручні засоби – будуть понтонні мости, будуть латати інші мости. Вони буть тягнути максимум, що зможуть.

Зараз це угрупування Херсонське - Бериславське, 12-15 тисяч чоловік було два тижні тому, і десь ще 5 тисяч десантних підрозділів вони додатково туди перекинули. Причому дуже багато техніки, що мені самовидці розповідають – інженерної, допоміжної. На компенсацію тих складів і тих можливостей, які були спалені ХАЙМАРсами чи ні, яка нам різниця, чим його спалили? Головне, що ми його спалили. Так от, вони це все тягнуть. Тому що їхні можливості оборони були сильно підірвані знищенням складів БК (БК-боєкомплекти – прим. ред.), пального і техніки. І вони будуть сильно вкладатися в підтримання цієї комунікації.

Я думаю, що шанс завадити їм є, але війна покаже.

Про «живий щит» на понтонній переправі

- Що вам відомо про те, що окупанти намагаються влаштувати живий щит, щоб налагодити ту комунікацію по понтонній переправі, яку вони проклали поруч із Антонівським мостом?

- Не зовсім поруч. Це село Львово між Херсоном і Каховкою. Там є можливість під’їзду з обох боків – в районі Херсона дуже складно це зробити, бо там, на лівому березі, ще дійти до Дніпра треба. Тому біля села Львово вони його там кинули (понтонний міст – прим. ред.).

По-перше, по пропагандистським кадрам, які вони показали понтон, який вони катерами катають з берега на берег. Ми бачимо, що там цивільні автомобілі, і вони будуть міксувати. Це так само, як при переході на Василівку – коли вони зупиняють колони, створюють штучні черги для того, щоб прикриватися від наших обстрілів. Василівка в Запорізькій області – це єдине місце, де люди виїжджають з окупованої території. Перед перегрупуванням, накопичуванням своїх сил вони створюють штучні черги, збільшують їх так, щоб людьми прикритися і провести необхідний їм маневр.

Зараз вони дві нібулонівські баржі почали ганяти. Я впевнений, що і там буде та сама ситуація. Тобто вони будуть надавати «послугу» для мешканців лівого і правого берегів для Олешок, умовно кажучи, і Херсона. Будуть робити вигляд, що возять цивільні авто, міксуючи їх зі своєю військовою технікою або машинами постачання. Я в цьому безумовно впевнений.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів