
Попри те, що весна цього року теплом не балує, що особливо незвично для південних областей, природа бере своє – земля вкрита молодими зеленими травами та різноманітними квітами. Зокрема, на Одещині нині квітнуть унікальні рослини – занесені до Червоної книги України.
Мигдаль степовий: чим особлива рослина
Одна з найкрасивіших червонокнижних рослин України зацвіла неподалік села Левадівка Березівського району. Називається ця рослина – мигдаль степовий, й вона занесена до Червоної книги України та вважається регіональною рідкісною.
Як повідомили в пресслужбі Держекоінспекції Південно-Західного округу, зазвичай мигдаль степовий можна зустріти на степових схилах, лісових галявинах, кам’янистих ущелинах і в ярах. Мигдаль може утворювати пишні зарості або зростати поодинці.
Окрім естетичної цінності, мигдаль є ранньовесняним медоносом, а його олією активно користуються в косметичній промисловості — вона входить до складу кремів, шампунів, кондиціонерів і бальзамів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Схожі на білі хмаринки: у дворику херсонського музею заквітли екзотичні рослини (фото)
«Плоди мигдалю багаті на вітаміни, мінерали, білки та ефірні олії. Але важливо пам’ятати: всі частини цієї рослини містять амигдалін — речовину, яка може виділяти синильну кислоту, отруйну для людини.
Окрім усього, мигдаль виконує важливу ґрунтозахисну функцію – його потужна коренева система укріплює рельєфні схили, захищаючи їх від ерозії», – зазначили в Держекоінспекції та опублікували фото рослини на Одещині.

Катран шорсткий: яку спільну рису має з акулою
Ще одна красива й рідкісна рослина зараз масово квітне, зокрема на території НПП «Куяльницький». Катран, така назва цієї рослини, також занесений до Червоної книги України. Про це повідомляється на сторінці Нацпарку у Фейсбук:
«Наприкінці квітня на степових ділянках нашого національного природного парку розпочалося масове квітування катранів, які стають справжньою окрасою Куяльницького лиману. Зазвичай, ці рослини можна побачити у вигляді «перекотиполя» — засохлої колючої кулі, яку жене вітер по степу.
Катран шорсткий (Crambe asperа) — наукова назва цієї рослини, яка має спільну назву з чорноморською акулою, також званою катраном. Як акула, так і рослина мають одну спільну рису — шорстку поверхню, яка привертає увагу.
Квіти катрану невеликі, але зібрані у велике кулеподібне суцвіття, яке відразу впадає в око. Цей квітучий «букет» на схилах Куяльницького лиману видно здалеку, додаючи природі барвистого вигляду».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Якщо кожен візьме по пакету сміття»: директор НПП «Куяльницький» закликав одеситів доєднатися до прибирання
Як зазначили в НПП «Куяльницький», катран шорсткий є не тільки декоративною, але й їстівною, кормовою та медоносною рослиною. Він має велике значення для екосистеми, забезпечуючи харчування для тварин і мед для бджіл.
Співробітники Нацпарку також нагадують, що цей вид рослини, окрім того, що включений до Червоної книги України, охороняється на міжнародному рівні. Катран шорсткий знаходиться у Червоному списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) та Європейському червоному списку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біле узбережжя, вкрите сіллю: який вигляд має Куяльницький лиман на Одещині (фото)
Фото: НПП “Куяльницький” та Держекоінспекція Південно-Західного округу.