На Миколаївщині не вистачає медпрацівників, а кількість хворих на туберкульоз і онкологію зростає

На Миколаївщині не вистачає медпрацівників, а кількість хворих на туберкульоз і онкологію зростає

Автор: Дарина Лапіна 14 Мар. 2024 10:30

Про медичну сферу Миколаївщини в умовах воєнного стану: нестачу медичного персоналу в області, зарплати медикам, ріст рівня захворюваності на туберкульоз та онкологію говорили 12 березня, на пресбрифінгу в Миколаївській ОВА.

На 2024 рік вже закінчені етапи контрактування з Національною службою здоров’я України. Станом на 12 березня медзаклади  Миколаївської області підписали 185 договорів загальною сумою 3 млрд 77 млн грн. «В нас закінчилось повністю контрактування з НСЗУ. Нормально працюють обласні заклади, іде створення реабілітаційних відділень в декількох лікарнях», – заявив  заступник начальника Миколаївської ОВА Юрій Гранатуров. Але все ж в період контрактування медзакладів з НСЗУ на 2024 рік  певні проблеми були і є досі, зокрема з виплатами заробітних плат медикам.

ЗАРПЛАТИ МЕДИКАМ І КАДРОВІ СКОРОЧЕННЯ

Відповідаючи на питання журналістів стосовно ситуації із зарплатами медикам Миколаївської обласної інфекційної лікарні Юрій Гранатуров визнав, що проблема є: «Думаю, що зараз там зарплату виплачують, але вона не така як годиться, тому що їхній пакет (медичних послуг – авт.) нараховує десь 17 млн. гривень, а їм потрібно десь 21 млн. гривень. 17 млн вони отримали, і вони отримують зарплату. Але не по постанові Кабміну, яка для нашої області становить 20,5 тис грн. для лікаря і 15 тис грн. для медичної сестри. Менше вони отримують, чим медична сфера в великих лікарнях». Вирішенням цієї проблеми займається створена облрадою робоча група.

Прокоментувала ситуацію і в.о. начальника управління охорони здоров'я МОВА Ірина Ткаченко: «По певним договорам с НСЗУ вони (інфекційна лікарня – авт.) отримали менше фінансування. На сьогодні там 12 лікарів працюють і надають допомогу в достатній кількості. Сьогодні трохи збільшена кількість пацієнтів паліативної допомоги,  для того, щоб збільшити фінансування на першому кварталі 2024 році. Після закінчення кварталу ми можемо зрозуміти, як будуть підписані договори в подальшому. Адже по певним пакетам контрактування с НСЗУ було тільки на перший квартал 2024 року».

Що стосується інших лікарень області, за словами Ірини Ткаченко, всім іншим зарплати виплачено. А якщо і були деякі затримки виплат, то це пов’язано з перехідним періодом контрактування з НСЗУ на новий 2024 рік.

Чиновниця також зазначила, що незважаючи на ситуацію, скорочення медиків не буде.

МЕДПРАЦІВНИКІВ НЕ ВИСТАЧАЄ

Як розповіла в.о. начальника управління охорони здоров'я МОВА Ірина Ткаченко, в Миколаївській області не вистачає лікарів та медсестер: «Це дуже болюче питання. В регіоні працює близько 12 тисяч медичних працівників. На сьогодні укомплектованість лікарями складає 67%. Трохи краща ситуація стосовно середнього медперсоналу (медсестри та фельдшери) – укомплектованість складає 78%».

Тому-то, за словами чиновниці, про скорочення  в медзакладах області не може йти мови, адже медиків і так обмаль.

До слова, як зауважила Ірина Ткаченко, за 2023 рік до лав ЗСУ було призвано 47 лікарів і 93 медсестер і фельдшерів області.

 

ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ Й ОНКОЛОГІЮ СТАЛО БІЛЬШЕ

«В регіоні складна ситуація що стосується туберкульозу. Протягом 2023 року ми зареєстрували 710 пацієнтів з активними формами, включаючи і рецидиви. В 2022 році таких пацієнтів було 531, – розповіла Ірина Ткаченко. – І так само показник захворюваності по активній формі туберкульозу  збільшився до 65,1% на 100 тис населення. Наш регіон займає 6-те місце по туберкульозу».

Чиновниця запевнила, що область повністю забезпечена ліками, пацієнтам лише слід прийти почати отримувати лікування.

За 2023 рік збільшилась і кількість захворюваності на онкологію в області.

«Станом на 1 січня 2024 року, на обліку знаходяться 43 тис осіб хворих на злоякісні новоутворення. Протягом 2023 року ми бачимо зростання онкозахворюваності в регіоні приблизно на 3,8%, порівняно з попередніми роками»,  – пояснила Ткаченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Миколаївщині кожний 25-й житель стоїть на обліку з онкологією

Є в регіоні проблеми і з демографією. «За 2023 рік в області було зареєстровано 4471 пологів, що трохи більше ніж в 2022 році (4138), але це значно менше як до військового стану. В 2021 році в нас було 6868 пологів»,  – підсумувала в.о. начальника управління охорони здоров'я МОВА.

СКІЛЬКИ ВІДНОВИЛИ ОБСТРІЛЯНИХ ЛІКАРЕНЬ

З початку повномасштабного вторгнення в Миколаївській області зазнали руйнувань 13 об’єктів медичної сфери, та було пошкоджено 154 об’єкти інфраструктури закладів охорони здоров’я.

«На сьогодні відновлено 6 амбулаторій, зокрема побудований модульний лікувально-діагностичний центр в Березанці, в Галицинівській громаді, також встановлена сонячна електростанція в Вознесенській районній лікарні, продовжується відновлення в Баштанській районній лікарні», - розповіла Ірина Ткаченко.

Як уточнив Юрій Гранатуров, вищезгаданий модульний лікувально-діагностичний центр в Березанці – побудований на площі 800 метрів квадратних, повністю сучасний та оснащений на суму 68 млн гривень за рахунок міжнародних донорів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 89 медичних закладів деокупованої Херсонщини не підлягають відновленню – звіт «Лікарів без кордонів»

 

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів