
Темирівка – село Гуляйпільської громади Запорізької області, розташоване на межі трьох областей: Запорізької, Дніпропетровської та Донецької. Ще до початку повномасштабного вторгнення тут проживало понад 400 людей. Нині в селі залишився лише один житель.
Темирівка була в епіцентрі бойових дій із перших місяців повномасштабного вторгнення Росії. Детальніше про те, як вона перетворюється у село-привид йдеться у матеріалі «Новин Приазов’я».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Вони нас або мінами, або ракетами, а потім «запальничками»: як живуть люди в прифронтовому Оріхові
У червні 2022 року російська армія підійшла на відстань 6 кілометрів від Темирівки. І за останні 3 роки населений пункт зазнав значних руйнувань. Там знищено школу, дитячий садок, будинок культури, сільську раду, сільськогосппідприємство та інші об’єкти. Вціліли лише декілька будинків, що також мають значні пошкодження.
Останній житель Темирівки
Староста села Людмила Новікова розповіла, що після початку повномасштабного вторгнення в селі проживало 20 осіб, а у грудні майже всі виїхали. Залишився лише один житель – 82-річний чоловік, який відмовляється виїжджати.

«Він казав, що йому допомагали військові. Нам надають гуманітарну допомогу з громади – з міської ради, і ми йому доставляємо. Надають воду, продуктові набори, гігієнічні набори, газові портативні плити були, до них десять газових балончиків, надавали ковдри. Таке все йому доставляємо», – говорить староста.
Є загроза окупації села ворогом
Ігор Овдієнко, командир мінометного розрахунку 110-ї окремої бригади ТРО, родом із Запоріжжя, захищає Темирівку з серпня 2024 року. Це вже його другий приїзд у село.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харчуються з городу, вода – дощова: як виживають люди в окупованих селах Запорізької області
І, за словами військового, Темирівки, яку він бачив навесні 2022 року, більше не існує. Окупанти криють село КАБами, масово застосовують дрони.
«Непошкоджених домів вже немає. Є кілька домів, які більш-менш збереглися, але вікна, дахи – все це пошкоджено. А більша частина просто знищена. Якщо армія РФ так далі буде просуватися, то є певна загроза», – зазначив військовий у коментарі «Новинам Приазов’я».
Водночас він додав, що українські оборонці готові до будь-якого сценарію.
Село-привид із надією на відродження
Попри масштабні руйнування, більшість жителів села, що виїхали, не втрачають надії на повернення та відновлення осель. Про це говорить староста Темирівки:
«Дехто вже собі житло інше купив, але з ким спілкуюся, майже всі – 80% – хочуть повернутися додому. Всі чекають, що це все закінчиться, навіть у розбиті будиночки хочуть повернутися».
Однак, лише час покаже, чи зможе Темирівка відродитися після таких важких випробувань війною.
Фото: Ilona Macedon, «Новини Приазов’я»