10 січня стало відомо про те, що Алла Малицька, яка очолювала лікарню ім. Є.Є. Карабелеша з 2019 року, залишає посаду у зв’язку із завершенням строку дії контракту. Херсонський сегмент соціальних мереж вибухнув від цієї новини: політики, громадськість, колеги, друзі вимагають у начальника Херсонської міської військової адміністрації Романа Мрочко пояснень.
Хвиля підтримки – унікальне явище для Херсона
Одноосібне рішення начальника ХМВА викликало багато запитань. Напевно, це унікальний випадок, адже подібної хвилі підтримки директорки лікарні від різних людей херсонці не пригадують. Зазвичай, у соцмережах більше хейту та незадоволення керівниками будь-якого рівня.
Зовсім нещодавно відбулось звільнення директора КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. та О. Тропіних» Леоніда Ремиги, який очолював заклад 30 років і якому у березні 2024 року виповнилось 70 років. Жодних протестів, попрощались гідно з керівником, подякували та життя продовжилося. Директором Тропінки став Дмитро Доманський, якого, до речі, зараз призначено на посаду керівника замість Малицької. Про лікарню імені Лучанського взагалі нема що казати: колишній директор виявився зрадником і втік на лівий берег, у серпні 2023 року на посаду був призначений Юрій Бохін.
Влітку 2023 року міську галузь охорони здоров’я очолила Вікторія Хмілевська, яка до цього була директоркою міської стоматполіклініки та мала конфлікт з керівництвом ХМВА, були намагання розірвати з нею контракт. Потім ситуація змінилася кардинально, зараз пані Вікторія – член команди та, судячи зі всього, просуває пана Доманського.
Як виявилося, значній частині херсонців така кадрова політика не до вподоби. Свою точку зору та підтримку Аллі Малицькій висловлюють співробітники лікарні (звичайно, що не всі), колеги Алли Павлівни по депутатському корпусу міськради, активні містяни… Реально дуже багато коментарів та висловлювань. Об’єктивності заради, зазначимо, що є й ті, хто підтримує звільнення лікарки.
Свої питання пану Мрочку ставлять представники обласної влади.
Наприклад, перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський:
«Щиро сподіваюся, що це непорозуміння, яке буде виправлено найближчим часом. На мою думку, Алла Павлівна — це професіонал найвищого рівня, яка користується заслуженим авторитетом як серед медичних працівників, так і серед наших мешканців.
Подібні кадрові експерименти у медичній сфері зараз, коли на Херсонщині і так не вистачає лікарів, коли медичні заклади регулярно обстрілюються ворогом, створюють додаткові ризики для медичної системи області та її потенціалу надавати населенню якісні й доступні медичні послуги. Це також викликає безліч запитань щодо мотивації осіб, які приймають такі рішення.
Впевнений, що будь-яка з обласних лікарень із задоволенням запропонує Аллі Павлівні одну з керівних посад, але це не вирішує проблему в міській політиці збереження та розвитку медичної мережі.Зі свого боку, як депутат обласної ради, готую депутатський запит до МВА з вимогою повідомити, які підстави стали причиною цього рішення. Відповідь оприлюдню публічно», – написав Соболевський у Фейсбук.
А ось пост керуючої апаратом Херсонської обласної державної адміністрації Тетяни Козирської:
«Приїхала в Київ і як завжди зустрічаюсь з херсонцями, які через війну виїхали з міста.
Кожна розмова починається з фрази: «Чому звільнили Аллу Малицьку?»
Дійсно, Аллу Павлівну знає і поважає весь Херсон. Адже саме під її керівництвом Херсонська міська клінічна лікарня Є. Карабелеша міцніла, розвивалася, оновлювалася і заслужила високий авторитет серед колег-медиків та пацієнтів-херсонців.
Алла Павлівна – професіонал високого рівня і дуже грамотний і відповідальний керівник.
Рішення про припинення контракту з таким фахівцем має бути обґрунтовано і прозоро доведено громаді.
Довіра формується через прозорість, і, здається, зараз її не вистачає», – написала пані Тетяна у Фейсбук.
Це доволі показово, що люди такого рівня висловлюють незадоволення кадровими рішеннями очільника міста.
Натомість начальник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, начальник міської військової адміністрації Роман Мрочко та й сама Алла Малицька – мовчать. Не коментують ситуацію.
Що далі?
Тим часом, як можна зрозуміти з дописів у соцмережах, готується петиція до Президента України, а також декілька активних херсонців планують піти на прийом до Романа Мрочка.
Щодо першого варіанту, то, скоріш за все, він не ефективний, адже не Президент приймає кадрові рішення на місцях, а саме начальник ХМВА. Навіть не депутати, повноваження яких призупинені на час дії військового стану. Але розголос питання петиція підтримає.
Щодо другого варіанту, то це лише спілкування. Якщо немає порушень правових питань у процедурі не продовження контракту з керівницею, то, по суті, пан Мрочко нічого не порушив. Напевно, влада сподівається, що у прифронтовому місті, де у людей занадто багато власних проблем та викликів, про звільнення Алли Малицької поговорять та забудуть. Насправді саме так і може статися, якщо херсонці не дотиснуть цю тему. А для цього є всі шанси, адже, наголосимо, хвиля підтримки у соцмережах колосальна. Якщо вона виросте у масові звернення, відкриті запитання під час зустрічей, не буде сходити з порядку денного, то це змусить владу рахуватись з думкою людей і принаймні пояснювати логіку своїх рішень, а не ухвалювати їх одноосібно.
Історія з раптовим звільненням Алли Малицької наразі вийшла за межі лише лікарні імені Карабелеша. Вона продемонструвала, що херсонці все ж таки готові об’єднуватись і публічно висловлюватись проти незрозумілих нам рішень влади, вимагати відповідей.
На головній світлині Алла Малицька, фото: ХМВА.