«А потім вітер подув – і побачили купу трупів». Фоторепортаж із Правдиного

«А потім вітер подув – і побачили купу трупів». Фоторепортаж із Правдиного

Автор: Марина Поліщук 31 Янв. 2023 14:40

Село Правдине, що в Білозерській громаді, було деокуповане восени минулого року. Проте й досі тут залишається те, що нагадує про російську окупацію. Село передусім стало відомим чи не на всю Україну через виявлене тут масове поховання українців, закатованих та вбитих окупантами.

У грудні міністр оборони України Олексій Резніков повідомляв, що в кінці листопада в селі Правдине виявили масове поховання. Там знайшли тіла 7 загиблих цивільних, серед них – і дівчини-підлітка. Тимчасово виконуючий обов’язки начальника відділу комунікації ГУ Нацполіції в Херсонській області Андрій Кований розповів, що цей злочин був вчинений ще у квітні минулого року.

Історія зацікавила навіть провідне американське видання The New York Times – 29 листопада минулого року газета опублікувала матеріал про масове поховання в Правдиному. У ньому журналісти зазначили, що тіла вбитих чоловіків були знайдені зі зв’язаними руками та зав’язаними очима, усі були застрелені з близької відстані в потилицю. Сайт «Гривна» публікував переклад цієї статті.

У Правдиному нещодавно побував кореспондент проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Він поспілкувався з місцевими жителями, які були очевидцями тих подій. Люди розповіли, що в селі була бригада з учасників АТО, які певний час, як кажуть місцеві, охороняли жителів.

«Вони попереджали разів два, що якщо можете, то тікайте, але вони так думали, що обійдеться. У березні, після 16-17 числа, стався вибух, аж земля затряслась. Думали, по селу йдуть. Коли бачимо: горить хата, тут жив дідусь перед війною, він помер, і тут охорона (учасники АТО, – ред.) жила. Ми бачимо, що де охорона жила, горить. Люди почали збігатися. Потім дивилися, що тут руїни. Спочатку їх (загиблих, – ред.) не побачили, бо вони чорними від вибуху були, а потім вітер подув – і побачили купу трупів», – розповіли місцеві.

За словами людей, окупанти тривалий час не давали поховати згорілі тіла.

«Ми їх закопали на 39-й день. Це, можете собі уявити, така спека. Ми яму викопали, яму 2 на 2. Хлопці прийшли (ховати, – ред.), а вони (окупанти, – ред.) почали у повітря стріляти, не пропускали взагалі», – розповіли жителі.

Один із чоловіків згадав, як проводили поховання загиблих. Серед них була також дівчина 14-15 років.

«Взагалі була паніка, люди не зрозуміли, що сталося. Народ зібрався і там їхні (загиблих, – ред.) тіла збирали з уламків. Тут лежало 6 чоловіків. Коли ми їх хоронили через 39 днів, нам староста видала рукавиці, протигази. Ми прийшли, а вони (тіла, – ред.) всі «стьокші» були, розкладені», – згадує він.

Коли селяни викопали яму, російські окупанти знов намагалися перешкодити похованню.

«Вони самі підійшли й кажуть: «Та вони вбиті». Мабуть, ротація була, і вони самі не знали й говорять: «Та в них голови прострелені». Вони (загиблі, – ред.) були зв'язані канатами ззаду, очі були зав'язані. Мабуть, їх катували. Мабуть, їх спочатку розстріляли, потім в хаті підклали міну. То вони підклали міну, щоб сліди замести, що вони їх розстріляли. Лише дівчинка була без пострілу, їй, мабуть, шию звернули», – припускають жителі Правдиного.

Люди кажуть, що закатованим, останки яких вони ховали, було по 33-35 років.

«Новини Приазовʼя» також публікує фоторепортаж із Правдиного. Автор фото – Дмитро Шеремет.


Село Правдине перебувало в російській окупації 8 місяців

У селі ще багато що нагадує про перебування там російської армії

Залишки російських снарядів – ними «всіяне» все село, кажуть жителі

Розтрощена техніка окупантів

Російські військові заїжджали танками прямо у двори та городи

Подекуди зустрічаються і залишки одягу та взуття російських військових

Руїни будинку, в якому, як кажуть жителі, окупанти підірвали закатованих українців

Могилу для вбитих окупантами селян довелося копати у дворі поруч із будинком, кажуть жителі Правдиного

Місце масового поховання. Селяни кажуть, що носили останки загиблих у могилу ковдрою

Жителі Правдиного розповідають, що в могилі ще знаходять людські кістки

Засмічені узбіччя сільських доріг. Люди тут досі живуть без світла, є проблеми з водою

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів