Акт вандалізму чи посил до влади: відомий в Одесі художник облив фарбою пам’ятник Пушкіну

Акт вандалізму чи посил до влади: відомий в Одесі художник облив фарбою пам’ятник Пушкіну

Автор: Марина Поліщук 18 Ноября 2023 17:40

Зранку 18 листопада в Одесі червоною фарбою облили пам’ятник Пушкіну на Думській площі. Хто це зробив і навіщо – уже відомо. Яка реакція одеситів?

Як повідомляла «Гривна», нещодавно уряд ухвалив рішення про вилучення з Державного реєстру нерухомих пам’яток культурної спадщини національного значення пам’ятників деяким російським і радянським діячам. Серед них – і одеські Пушкін та Воронцов. Але демонтувати їх все одно не планують – як пояснили в міськраді, обидва монументи є частиною Всесвітньої культурної спадщини, тому вони не підпадають під дію законів про декомунізацію і знесенню не підлягають.

Вочевидь, таке рішення місцевої влади й стало причиною сьогоднішнього акту вандалізму в Одесі. Про те, що хтось облив пам’ятник Пушкіну на Думській площі червоною фарбою, повідомила в соцмережі Катерина Ножевнікова – голова БФ «Корпорація монстрів» та організаторка щосуботніх мітингів біля міськради з вимогою перенаправляти бюджетні кошти на ЗСУ замість неважливих наразі тендерів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині ще одне місто приєдналося до мітингів проти безглуздих закупівель влади


Облитий фарбою пам’ятник Пушкіну в Одесі, 18 листопада. Фото: Facebook/ Володимир Самайчук

Активістка вважає, що той, хто це зробив, – провокатор, мета якого – зганьбити мітингарів.

«Той, хто це зробив, провокатор і просто перекреслив все, що ми там три місяці робили.  Ви навмисно це зробили, щоб дискредитувати нас, чи ви просто дурні, не знаю... Але це просто вандалізм. Переносити пам’ятники до музеїв – це питання містян. Яке досі дискутується. Але ось такий вандалізм – це просто дніще. Навіщо ви це зробили??» – йдеться в дописі Катерини Ножевнікової.

Пізніше з’ясувалося, що автором «перформансу» є відомий одеський художник Ярослав Войцеховський. Він приніс із собою на площу драбину та фарбу, якою залив постамент. Про це розповів активіст та учасник заходу Володимир Самайчук.

«Суботня кава разом з Катериною Ножевніковою. Сьогодні дісталось ще і Пушкіну. Поліція складає протокол. Під час мітингу одеський художник Ярослав Войцеховський облив червоною фарбою пам'ятник Пушкіна. Думки в коментарях щодо цієї події розділились», - написав він у соцмережі.

Самайчук також записав відеокоментар Войцеховского, де той пояснює мотиви свого вчинку.

«Сьогодні я провів перформанс, в ході якого я позначив, що тут не місце пам’ятнику головному поету нації вбивць та катів, які зараз нас убивають. Оскільки я працюю з фарбами, мій протест був ось такий. Червона фарба – це та кров, яку ми не помічаємо, залишаючи такі пам’ятники в наших містах. Не тільки в Одесі, а й в інших містах України, де ще залишаються такі пам’ятники діячам культури країни вбивць», - каже Войцеховський.

Поліція склала на художника, роботи якого неодноразово експонувалися на виставках в Музеї західного та східного мистецтва Одеси, адміністративні протоколи за фактом хуліганства та порушення благоустрою.

Тим часом у соцмережах думки одеситів щодо вчинку Войцеховського розділилися. Чимало містян засудили «перформанс» Ярослава, але частина підтримала, зокрема й низка інших одеських художників.

«Просто нагадаю, що Катька стояла б досі, якби її не почали обливати фарбою», - написав один з користувачів, маючи на увазі пам’ятник Катерині ІІ, який теж неодноразово ставав об’єктом вандалів, поки його не прибрали з площі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Такий-от символ»: під час ракетної атаки на Одесу росіяни ледь не знищили пам’ятник Катерині ІІ

Ось ще декілька думок одеситів:

«Я вважаю, що всі проблемні пам'ятники на окремій акції давно вже мали бути помальовані в колорадський колір і чекати в такому осоромленому вигляді до кінця війни. До речі, про почервоніле обличчя Пушкіна в Києві було дуже слушно сказано: "невже йому таки стало встидно?»

***

«Просто треба забрати це потворство з вулиць і все. Прості речі... Але «дніщем» я скоріш би назвав «захисників» цього совкового лайна...»

***

«Місце цього пам'ятника, як і багатьох інших, - на свалці!»

***

«Пам’ятники зараз загрозу не несуть, а ось люди, вірніше їх вчинки, крадіжки та все інше, так, ще й яку загрозу...»

***

«Я народилася в Одесі. І для мене що катерина, що пушкін, якого тут ледь не канонізували через його заслання - імперські мітки. І не має значення, ставила памʼятник імперська влада чи промиті пропагандою пушкіністи. На деокупованих територіях також залишатимемо памʼятники, встановлені росіянами? І також місяцями вестимемо переговори щодо зносу? Бо вандалізм - це погано? Чи пушкін - «ето другоє»?»

***

«Я не ввжаю, що вандалізм це дія, яка допомагає щось змінювати. Я за перенесення в музеї. «Палити книги» не мій шлях».

***

«Я не стояла біля катьки з плакатом, я обливала її фарбою) Як і багато хто до мене і після мене. Що і допомогло підняти суспільне обговорення і по ітогу її знести». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кремлівські маріонетки схилили голови перед пам’ятником Стремоусову – ще б на коліна стали!

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів