
Затримання, розлука з сім’єю, побиття, катування, погрози, декілька невдалих спроб втечі й, нарешті, довгоочікуваний порятунок – все це довелось пережити 22-річному херсонцю Степану Черняку. Всю його родину окупанти незаконно затримали влітку 2022 року й помітили в ізолятор тимчасового тримання, який перетворили на катівню. Там родину розлучили й наступного разу побачити маму й тата Степан зміг лише за три роки.
Свою історію херсонець розповів в інтерв’ю «Радіо Свобода».
Степан Черняк потрапив до російської катівні літом 2022 року. Після двох тижнів допитів та тортур в ізоляторі тимчасово тримання хлопця відпустили і його забрав до себе дідусь на лівобережжя Херсонщини. В окупації зі Степана весь час не спускали очей фсб та російські військові. Побиття, катування та знущання продовжились і на лівобережжі.
Вирватися з пекла окупації Степану вдалось лише навесні цього року. Про його возз’єднання з батьками на підконтрольній Україні території «Гривна» повідомляла на початку березня цього року.
Мати Степана – Ольга Черняк, розповіла журналістам, що син із окупації повернувся зламаним ментально і фізично. Там він жив у постійному страху та зазнавав тортур.
«Я його як побачила, було просто страшно на нього дивитися. Він був згорблений, з чорним обличчям, переляканими очима. Єдине тішило, що він вже біля мене. Він був заляканий і постійно тримав мене за руку, боявся, що ми його знову загубимо», – розповіла Ольга Черняк.
Вона також розповіла, як окупанти знущались з її сина та змішували її слухати.
«Перший раз, коли у нас був допит, я була вимушена слухати, як його катують, бо мене привели під двері, мені був наказ мовчати, ні слова не казати, далі погрожували, що його зґвалтують, що є камери, де ґвалтують чоловіків на ІТТ. Це у них такий був один із методів катувань у росіян», – пригадує пережите херсонка.
Степан неохоче згадує ті дні, каже, це були найстрашніші тижні в його житті.
«Вони електрошокером по ногах лупили, по геніталіях… Автоматом били, то по коліну, то збивали з ніг і били по животу…», – розповідає Степан Черняк.
Степана з катівні випустили через два тижні. Тоді хлопця до себе на лівий берег Дніпра забрав дідусь. Ігоря Черняка окупанти відпустили восени 2022 року. Після полону він потрапив у лікарню, згодом до сина не зміг поїхати через заблокований проїзд на лівий берег. Ольга була у полоні аж до травня 2023 року. Після звільнення Херсона її перевезли на окуповану частину лівобережжя у Новотроїцьке.
Одразу після звільнення з полону Ольгу попередили, щоб вона негайно залишила окуповану Херсонщину, з сином вона так і не змогла зустрітися. Дотепер жінка гадки не мала, що пережив її син в окупації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зі Скадовська через Мелітополь, РФ та Білорусь: історія виїзду з окупації 17-річної дівчини
Степан каже, що мало не щотижня до нього приходили російські спецслужби. Окупанти стверджували, що на Степана хтось постійно писав доноси: то звинувачували у співпраці з ЗСУ, то через відмову брати російське громадянство і ставати на військовий облік.
«Кажуть, ти не хочеш зробити паспорт? Не хочу, у мене є один паспорт, мені його вистачає. Ні, у тебе має бути другий. Це ж з ними посперечався, побили. З автозака їхнього викинули, я упав і цей каже: піднімайся. Руки зав’язані, я встав. З ніг збивали, били ногами, з пістолета, з автомата імітували розстріл, по спині били і дубинками, і автоматом. По-різному знущалися, могли електрошокером по всьому тілу, де хотіли там били. А потім вже відпустили. Кажуть: якщо хочеш жити – роби, не хочеш – не будеш жити. Одне з двох вибирай, я вибрав перший варіант», – розповідає Степан.
Двічі хлопець намагався виїхати з окупації через Новоазовськ на Донеччині. Та окупанти його внесли у списки на заборону виїзду.
«Намагався два рази виїхати, але не випускали. Теж побили, теж якісь папери підписав і пішки йшов. Спав спочатку у соняшниках, а потім уже на ранок пішов пішки на зупинку і там уже сів, добрався потім додому на автобусі», – згадує хлопець.
Допоміг виїхати Степану спецпідрозділ «Янголи» Військово-морських сил України. Це вже не перша їхня подібна спецоперація. З окупованої Херсонщини на підконтрольну владі України територію Степан добирався 10 днів. Деталі спецоперації засекречені.
«Я видихнув із полегшенням, що я вирвався з того пекла. За ті три роки, що там тільки було. Я вже просто видихнув. Дуже складна була дорога, дуже-дуже складна була дорога. Витерпів, приїхав», – каже Степан.
Докладніше про незаконне затримання родини Черняків – нижче за посиланням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опинилась за ґратами через донос: Історія Ольги Черняк із Херсона
На фото: Степан Черняк, який виїхав з окупованого лівобережжя Херсонщини; “Радіо Свобода”.