Теракт на Каховській ГЕС: жителька Олешків розповіла, що відбувалось в місті під час повені

Два роки тому, 6 червня 2023-го, російські окупанти здійснили теракт на Каховській ГЕС, що став причиною екоциду. Повінь охопила десятки населених пунктів Херсонщини, включно з обласним центром. Від великої води постраждало й нині окуповане місто Олешки.

Жителька Олешків Людмила Борецька перебувала вдома, коли прийшла велика вода. Про те, що відбувалося в окупованому місті під час повені вона розповіла «Новинам Приазовʼя».

За словами пані Людмили, жителі Олешків ще з початку окупації усвідомлювали, що російські військові можуть підірвати Каховську ГЕС, та люди до останнього намагалися себе заспокоювати. Проте катастрофа таки сталася, 6 червня 2023 року у місто почала прибувати вода.

Жителька Олешок розповіла, як того страшного намагалась подбати про двох літніх жінок – свою маму і сусідку:

«Я опікувалася самотньою сусідкою, яка жила навпроти. Ми з нею змогли облаштуватися на горищі. А у мами моєї проблеми з суглобами, їй 83 роки, вона просто не змогла б залізти на горище. Ми подбали про неї теж. Вдома був човен, який ми прив’язали до дерева. Опівночі прибігає сусідка в одній сорочці і кричить, що в городі вже вирує вода».

«Страшні крики: і людські, і тварин»

За словами жительки Олешків, найстрашнішою була третя ніч після підриву дамби. Ось як вона пригадує ті події:

«Вода розмила всі скотомогильники, всі сміттєзвалища, всі кладовища. Всюди, куди не глянь, скільки охоплює око – всюди вода, купа комарів, разом з цим страшні крики: і людські, і тварин. Просто жах. Вода вирувала – страшне».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Навіть Чорнобиль був не настільки згубний для природи»: природоохоронець – про наслідки теракту на Каховській ГЕС

Врятуватися Людмилі Борецькій допомогли знайомі, до яких вона звернулась. Її та інших жінок, які з нею перебували, евакуювали та розмістили у вцілілому будинку.

«Доми були затоплені по вікна»

Вода почала сходити днів через 10. Коли Людмила повернулася додому, то побачила, що там все знищене.

«Грязюка страшна, але щоб добратися до нашої хати, треба було йти майже по пояс у воді. І ми вирішили піти. Боже, нас чекав жах. Нічого не вціліло. Доми були затоплені по вікна, хоч і підняті на фундаменті, але вода була по вікна. Тобто все зруйновано, меблі зруйновані, вісім мішків взуття викинуто, килими мокрі. Все це треба було витягати на сонце, сушити», – згадує жителька Олешок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сестри-волонтерки розповіли про життя в Олешках, допомогу жителям лівобережжя Херсонщини та ЗСУ, теракт на Каховській ГЕС

«В неї просто не витримала психіка – кинулася у воду»

Попри все те жахіття, що пережило місто через окупантів, після того, як зійшла вода, росіяни ще й займалися мародерством. Крім того, загарбники перешкоджали порятунку людей.

«Як тільки почала сходити вода, почали мародерити. Люди ж забирали тільки документи і щось найбільш необхідне. Вони (окупанти) вламувалися в хати і якщо на зустріч виходив господар, вони казали, що «ми шукаємо трупи, щоб не було епідемії». Ну, і, наші олешківці з таким хорошим почуттям гумору прямо на парканах фарбою писали: «Всі живі, всі живі». І ще деталь – росіяни (військові РФ) перешкоджали рятуванню людей», – розповіла жителька Олешків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Теракт на Каховській ГЕС: окупанти знехтували евакуацією та приховували загиблих

Пані Людмила особисто знала двох людей, які потонули. Ось, що вона розповіла:

«Я особисто знала двох людей, які втопилися. Одна втопилася, тому що її хата просто склалася, бо хата була глиняна. І ще одна сусідка – в неї просто не витримали нерви, психіка, і вона просто кинулася у воду».

На головній світлині: Олешки після російського теракту на Каховській ГЕС, 10 червня 2023 року. фото: АР.

Пов'язані записи

Серед звільнених з російського полону – херсонець

19 червня відбувся черговий обмін військовополоненими. Серед звільнених з російського полону – херсонець Юрій Чехун. Про це повідомила депутатка Херсонської міськради, очільниця ГО «Справа громад Херсон» Оксана Погомій. «Щасливий день, коли…

Подробиці
У Верховній Раді говорили про проблему із закриттям шкіл на Херсонщині

Сумнозвісне бажання Міністерства освіти і науки України перевести дітей з онлайн навчання на очне, а також жорсткі вимоги до наповнюваності дистанційних класів ведуть до скорочення мережі шкіл та вивільнення вчителів,…

Подробиці