«Навіть Чорнобиль був не настільки згубний для природи»: природоохоронець – про наслідки теракту на Каховській ГЕС

Наслідки російського теракту на Каховській ГЕС для природи – катастрофічні. Оцінити їх повністю стане можливим, коли науковці отримають доступ до всіх постраждалих територій. Однак вже зараз екологи припускають, що підрив дамби міг стати причиною знищення рідкісних видів рослин і тварин.

Навіть Чорнобильська катастрофа не мала такий згубний вплив на природу в аспекті знищення живих організмів, як російській теракт на Каховській ГЕС. Про це в інтерв’ю УНІАН заявив Олексій Василюк – український природоохоронець, який спеціалізується на заповідних територіях та збереженні біорізноманіття. 

Ще з 2014 року науковець відстежує вплив на довкілля через вторгнення росії у Крим та схід України.

Він підкреслив, що повністю оцінити втрати через підрив дамби Каховської ГЕС та як наслідок – затоплення українських територій, можна буде лише після того, як науковці отримають до них доступ.

Олексій Василюк також відмічає, що наразі науковці лише мають здогади про знищення тих чи інших видів:

«Приміром, після теракту на дамбі Каховської ГЕС відбулося затоплення низин Дніпра. Там на островах проживали два види мурах, один з яких зустрічається тільки в Україні. Номінально у мене немає доказів, що вони вимерли. Але я сильно сумніваюся, що протягом двох тижнів ці мурахи могли вижити під товстим шаром води й мулу. Тобто, швидше за все, вони загинули в перші ж години. Просто підтвердити це ми зможемо лише через багато років – після закінчення війни й розмінування територій, коли знову зможемо проводити там дослідження».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ймовірно, планета втратила ємуранчика: теракт на Херсонщині спричинив знищення рідкісних тварин

Науковець згадав і про види рослин, які могли суттєво постраждати внаслідок теракту на Каховській ГЕС:

«У нас в Червоній книзі не так багато дерев, але одне з них – береза дніпровська. Вона, переважно, зростає на Олешківських пісках (і це єдине дерево, яке там росте), адже там, попри піщані бархани, дуже близько ґрунтові води. Після теракту в Каховці рівень води дуже сильно піднявся. І є побоювання, що для берези це може стати катастрофічним – вона могла вимокнути і частина дерев просто загинула через підтоплення, тому що березі не треба, щоб ґрунт був занадто вологим».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Густий вербовий ліс три метри заввишки: який вигляд зараз має Каховське водосховище (фото)

За його словами разовий вплив на природу від затоплення внаслідок підриву дамби можна порівняти з Чорнобильською катастрофою:

«Зона затоплення частково, або повністю охопила 23 населених пункти і навіть частину міста Херсон. Майже вся територія – 100 тисяч гектарів – це природнозаповідний фонд. Це значно більше, ніж весь Київ з усіма, оточуючими його, лісами. Тому це точно – самий негативний разовий вплив на природу. Навіть Чорнобиль був не настільки згубний для природи в сенсі масового знищення живих організмів. А тут все живе, принаймні тваринний світ, було стерто, все загинуло. Плюс, трагедія сталася в період розмноження».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майже третина природоохоронного фонду Херсонщини втрачена через підрив Каховської ГЕС

Фото із соцмереж.

Пов'язані записи

Херсон вражає оптимізмом та дискримінацією в оголошеннях про роботу

У прифронтовому місті шукають фахівців в інспекцію з благоустрою. Це мало би бути позитивною новиною про бажання влади навести лад на вулицях, попри жорстокі реалії обстрілів. Але вакансія дивує: її…

Подробиці
68‑річного жителя Херсонщини підозрюють у колабораціонізмі: незаконно очолив освітній заклад і залякував батьків

Жителю Херсонщини, 68-річному Олександру Бобіку, повідомлено про підозру в колабораційній діяльності. У 2022 році Бобік добровільно пішов на співпрацю з ворогом та очолив Бургунський ліцей в Бериславському районі. «За даними…

Подробиці