Зібрали для жителів Херсонщини, які планують виїжджати, або вже виїхали з тимчасово окупованої території області, інформацію, адреси та контакти центрів та хабів підтримки в різних областях України.
Повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну призвели до тимчасової окупації півдня. Захопленими опинилися частини Донецької, Запорізької, Миколаївської і більш за все Херсонської області. На Херсонщині окупованими є близько 90% територій. Це найбільший показник після анексованої території Криму.
Руйнування інфраструктури, економіки, системи надання соціальних, медичних та освітніх послуг, проблеми із постачанням комунальних послуг, небезпека у вигляді катування і тиску з боку російської окупаційної влади, насаджування «руського міру» вимушують мешканців Херсонщини евакуюватися на підконтрольну територію України.
Наприклад, за словами т.в.о. херсонського міського голови, секретаря Херсонської міської ради Галини Лугової, у Херсоні залишилося трохи більше 100 тисяч мешканців і це при 230 тисячах мешканців обласного центру до лютого 2022 року.
Люди залишають Херсон і область цілими родинами на свій страх і ризик, адже жодного зеленого коридору для виїзду цивільного населення окупанти не надали. «Сірими» коридорами люди виїжджають, беручи з собою лише саме необхідне, буквально 2-3 валізи.
З початком контрнаступу Збройних сил України і наближенням опалювального сезону бажаючих виїхати стало ще більше. Адже українська влада чесно попередила українців, що намагається вивести цивільних з під снарядів під час контрнаступу і про те, що росіяни знищують й будуть знищувати відповідну інфраструктуру і забезпечити опалення може бути не можливо.
Питання виїзду, його вартості й ролі влади в цьому - то окрема тема. Ми ж хочемо акцентувати увагу на тому, що прибуваючи на вільну територію люди стикаються з масою проблем – отримання статусу ВПО, пошук житла, роботи, медичного обслуговування і навіть банального харчування.
Із самого початку повномасштабної війни більшу частину цих потреб закривали волонтери з числа самих херсонців й інших небайдужих. Створювалися ініціативні групи, які потім переростали в імпровізовані центри допомоги, які згодом вже перетворилися на повноцінні хаби підтримки херсонців різних регіонах. У деяких випадках питанням створення таких центрів допомоги опікуються органи влади та місцевого самоврядування.
Наприклад, 3 червня стало відомо про створення координаційного центру підтримки херсонців у ВІННИЦІ і області. Координаторами цього центру виступили секретар Херсонської міської ради Галина Лугова і голова Корабельної районної ради у місті Херсоні Наталя Чорненька.
Центр формує базу даних потреб вимушених переселенців, шукає благодійні фонди, з якими можна працювати на постійній основі. У центрі допомагають, підказують, зв’язують з відповідними службами та державними органами. Центр знаходиться за адресою: м. Вінниця, проспект Космонавтів, 30, каб. 403 (четвертий поверх). Приміщення ЦНАП. Гаряча лінія – 093-633-17-10.
На кінець липня стало відомо зі слів т.в.о. Херсонського міського голови Галини Лугової про те, що у ЧЕРНІВЦЯХ планують відкрити центр допомоги переселенцям з Херсонської області.
Тут надаватимуть гуманітарну, юридичну допомогу та посприяють із пошуком роботи. Станом на кінець липня в одному з прихистків Чернівців перебувають 50 херсонців.
28 липня стало відомо, що аналогічний Центр підтримки переселенців з Херсонщини з'явиться у ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ. Про це повідомляє Telegram-канал законної міської влади Херсона. Про виділення приміщення для Центру домовилась в. о. мера Херсона Галина Лугова з міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим. Координувати майбутній Центр будуть депутати Херсонської міськради Юрій Рожков та Іван Глухов.
Також у Івано-Франківську об'єдналися в єдиний громадський простір активісти з Херсонщини. Так, до створеного за ініціативи голови Благодійної організації «ХЕРСОН НЕСКОРЕНИЙ» Володимира Клюцевського до Херсонського хабу увійшли Громадська організація «Громадський центр "Нова генерація"» (голова - Оксана Глєбушкіна) та Центр координації допомоги ВПО від Херсонської міської ради (координатори - Юрій Рожков та Іван Глухов).
Херсонський хаб розмістився за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 13, 4-й поверх, офіс 09. Працює гаряча телефонна лінія за номером – 067-253-18-00. Щоб отримати детальну інформацію щодо послуг хабу пропонуємо приєднатися до телеграм-каналу, де є посилання на онлайн-анкету на отримання різних видів допомоги для ВПО.
Проблемами переміщених з Херсонської області у КРИВОМУ РОЗІ опікується благодійний фонд «Українці переможуть», який пов’язують з депутатом Херсонської обласної ради Ігорем Йосипенко. Центр надає притулок, одяг і харчи не лише для херсонців, але й для всіх нужденних.
І вже 15 серпня стало відомо, що центральна влада також долучилася до дієвої підтримки мешканців Херсонської області - у ЗАПОРІЖЖІ запрацював транзитний хаб, де переселенці з Херсонщини можуть отримати першочергову допомогу.
Керівником хабу «Я — Херсон» називають колишнього виконуючого обов’язки заступника Херсонського міського голови Ігоря Колихаєва Романа Головню.
У хабі можна переночувати, отримати гаряче харчування і гуманітарну допомогу, укласти декларацію з лікарем, проконсультуватися з юридичних питань та оформити необхідні документи. В центрі кажуть, що завдяки проведеній роботі із благодійними фондами та волонтерами для вимушених переселенців тут створені необхідні умови, які можуть дозволити людям соціалізуватись у найкоротші терміни.
Координати цього хабу надають в особистому повідомленні на офіційній сторінці у соціальній мережі голови Херсонської ОВА Янушевича за цим посиланням.
За словами голови Херсонської обласної військової адміністрації Ярослава Янушевича, наразі з Херсонщини виїхало близько 50 відсотків населення регіону — півмільйона людей. У черзі на виїзд з окупованих територій перебуває понад 20 тисяч жителів області.
Як бачимо, географія допомоги ще не охоплює всю територію вільної України, але треба розуміти, що ефективність не в кількості, а в якості тієї допомоги, що ці центри надають. І добре, що хоч на шостому місяці повномасштабного вторгнення, влада почала активно втручатися у процеси, пов’язані з евакуацією.
Херсонська обласна військова адміністрація нарешті надала такі контакти для зв’язку:
Жителі Херсонщини, ви не маєте залишатися сам на сам зі своїми проблемами
Якщо ви покинули тимчасово окупований регіон та потребуєте допомоги або консультації - звертайтеся на «гарячу лінію» Херсонської ОВА
Якщо ви залишилися жити в тимчасово окупованих громадах області - звертайтеся на «гарячу лінію» Херсонської ОВА
080-033-09-51
Якщо не маєте можливості зателефонувати - пишіть у месенджери за цим номером +38-093-011-95-96 (Viber, Telegram, WhatsApp або Signal).
Вас вислухають та допоможуть у вирішенні вашої проблеми, тому телефонуйте/пишіть!
Також стежте за офіційною інформацією на цій сторінці та сторінках начальника Херсонської ОВА у соцмережах Facebook та Telegram.
Так, в останні дні певну активність почав демонструвати народний депутат Сергій Козир. Нещодавно він створив іменний благодійний фонд та обіцяє сприяти жителям області в евакуації. Причому, у безкоштовній!
Запити щодо евакуації приймаються у вигляді повідомлень на WhatsApp і Viber - 095-566-00-34 та на Telegram – 093-015-09-65. Фонд працює з перевізниками, яким компенсує вартість перевезення людей. Тобто люди нічого не мають платити. Також фонд надає й гуманітарну допомогу. Сторінка у Facebook з контактами.
Тэги: