
З віком організм природно зазнає змін: уповільнюється метаболізм, знижується засвоєння поживних речовин, послаблюються захисні функції. Правильно підібрані вітаміни можуть стати потужною підтримкою для людей похилого віку — допомогти їм зберегти ясність розуму, міцність кісток, здоров’я серця та гарний імунітет. Особливої уваги також потребують пробіотики та пребіотики, які допомагають підтримувати здорову мікрофлору кишківника — ключового імунного органу. У статті розглянемо, які саме вітаміни найбільш важливі для літніх людей.

Чому з віком важко отримувати всі необхідні речовини
Після 60 років навіть при достатньому харчуванні у людей часто виникає дефіцит певних вітамінів. Це відбувається внаслідок наступних причин:
- зниження кислотності шлункового соку, що ускладнює всмоктування вітамінів;
- проблем з апетитом або збідненого харчування;
- прийому медикаментів, які «вимивають» корисні речовини;
- погіршення роботи кишківника — порушення мікрофлори і хронічних запалень.
Тому важливо не лише дотримуватися повноцінного раціону, а й вводити в нього вітамінні комплекси та підтримувати мікробіом, приймаючі певні пробіотики і пребіотики після консультації з лікарем.
Найважливіші вітаміни для літніх людей
В перелік входять:
- Вітамін D. З віком здатність шкіри синтезувати вітамін D під дією сонця знижується. А оскільки його дефіцит сприяє розвитку остеопорозу, підвищує ризик переломів, погіршує настрій і знижує опірність організму до інфекцій, літнім людям дуже важливо регулярно приймати цей вітамін. Рекомендована доза становить 800–1000 МО на добу.
- Вітамін B12. Через зниження кислотності шлунка у літніх людей часто порушується засвоєння B12. Його нестача призводить до слабкості, порушення пам’яті, депресивного стану, анемії. Тому лікарі часто рекомендують прийом B12 у поєднанні з фолієвою кислотою та вітаміном B6 для підтримки нормальної роботи серця та мозка.
- Вітамін C. Він допомагає знижувати ризик інфекцій, зміцнює судини, бере участь у синтезі колагену, пришвидшує загоєння ран. Вітамін С також покращує засвоєння заліза, що важливо при анемії.
- Вітамін E. Цей жиророзчинний антиоксидант захищає мозок від вікових змін, покращує стан шкіри та судин, сприяє профілактиці хвороби Альцгеймера та серцево-судинних порушень.
- Вітамін A. Його достатній рівень зменшує ризик розвитку дегенерації сітківки, підтримує здоров’я слизових оболонок і забезпечує адекватну імунну відповідь організму при стиканні з вірусами і бактеріями.
Варто пам’ятати, що надмірне вживання певних вітамінів може бути шкідливим, тому певне дозування добавок слід обговорювати з лікарем.
Важливі мінерали
Окрім вітамінів, літнім людям рекомендовано приймати і певні мінерали. Кальцій потрібен для збереження щільності кісток. Магній допомагає регулювати артеріальний тиск, серцевий ритм і нервову систему. Цинк підтримує імунітет, знижує частоту застуд. Селен захищає від окисного стресу, підтримує щитоподібну залозу. А калій регулює водний баланс і сприяє нормальному тиску.