«Запасаємося продуктами, деякі товари вже не завозять»: жителі ТОТ Херсонщини – про гуманітарну ситуацію

Яка ситуація в окупованих містах і селах лівобережної Херсонщини у зв’язку з останніми подіями? «Гривна» дізнавалася із власних джерел на ТОТ, чи впливає на життя місцевого населення поступова ізоляція Криму та удари ЗСУ по логістиці ворога.

Херсонщина впритул розташована до окупованого Криму, тож події, що відбуваються останнім часом на півострові, не можуть не відображатися на гуманітарній ситуації на лівобережній частині нашої області.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Криму окупанти ввели режим надзвичайної ситуації

Відомо, що окупаційна влада ТОТ Херсонщини через дефіцит пального вже скасувала частину автобусних рейсів. Як повідомили окупаційні джерела, днями було призупинено міжрегіональні рейси між Херсонщиною та Кримом – «через перебої з постачанням автомобільного пального». Серед них – рейси з Генічеська до Євпаторії та Сімферополя, з Нової Каховки до Ялти та зі Скадовська до Севастополя.

Крім того, через дефіцит пального та проблеми з електропостачанням у деяких районах лівобережжя воду почали подавати за графіком. Оскільки насосні станції не можуть працювати стабільно, подекуди воду подають раз на три дні – про такий графік окупанти оголосили зокрема в Каховській громаді.

Також відомо, що в окупованому місті Олешки постачання продуктів харчування було припинено понад місяць тому. До проблем із замінуванням та атаками ворожих дронів додалися й проблеми з пальним.

«Станом на 24 червня до міста не надходило жодних поставок продовольства з 26 травня», – йдеться в новій доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Усе це підтверджують і співрозмовники «Гривни» – жителі двох різних районів ТОТ Херсонщини, які розповіли нам про ситуацію в їхніх селах. З міркувань безпеки ми змінюємо їхні імена та не вказуємо точні місця проживання.

Усе подорожчало, люди скуповують продукти про запас

За словами пані Світлани, жительки району, що межує з Кримом, останнім часом помітне зростання цін, особливо на продукти харчування. Причина не лише в дефіциті пального та його здорожчанні, каже жінка, а й у тому, що власники магазинів не ризикують їздити на закупи до Криму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ситуація в Криму: продаж пального повністю зупинено, заходи скасовують, потяги скорочують

«Коли почалися удари наших ЗСУ по логістиці росіян і виник дефіцит бензину, продукти в нашому сільському магазині спочатку подорожчали на 20%, наступного тижня – ще на 10%. Наприклад, борошно було по 40 рублів за кілограм – зараз 70, цукор із 70 рублів виріс до 100. Дуже подорожчала соняшникова олія. І взагалі щоразу, як є завоз товару в магазин, ціни вже нові – вищі.

Люди в нашому селі почали робити запаси: скуповують крупи, консерви, олію. Я теж купила декілька пачок макаронів, мішок цукру – думаю, зайвими не будуть. Звісно, з’явилися і спекулянти. Одна з торговок скупила кілька тижнів тому корм для курчат і каченят, а тепер виставила його у своєму ларьку втричі дорожче! І людям доводиться купувати, бо його вже ніхто не завозить», – розповідає пані Світлана.

Жінка пояснює, що власники сільських магазинів раніше їздили по товар в основному до Криму – на оптові бази. Але тепер не всі готові ризикувати.

«Ті, що тримають продуктовий магазин, ще привозять товари, бо вони закуповують їх в Армянську. Це недалеко від нас: заскочили на склад, швиденько завантажилися – і додому. А от власниця іншого магазину оголосила, що допродує товар і більше поки що не їздитиме по новий – боїться.

По наших трасах часто їздять російські військові, уже не раз траплялися удари по них із безпілотників. Тому перебувати на дорозі поряд із ними – небезпечно», – розповідає жителька ТОТ Херсонщини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фейки окупантів на ТОТ Херсонщини: як авто з військовими перетворилося на вантажівку з продуктами

Жінка також додала, що до села скасували автобусні рейси. Раніше можна було доїхати до Генічеська чи Скадовська, а також до Криму, а тепер доводиться винаймати авто. З урахуванням високих цін на пальне поїздка виходить дуже дорого.

Газ у балонах купити ніде, ліки не завозять

А от жителі населених пунктів, наближених до Дніпра та лінії фронту, мають ще й інші переживання – щоб окупанти не почали відбирати в них їжу. Житель села в колишньому Голопристанському районі пан Олександр теж підтвердив інформацію про скорочення завозу товарів на тлі ударів Сил оборони України по логістичних шляхах ворога та дефіциту пального.

«Ми стежимо за новинами й бачимо, як розвивається ситуація. Водночас дуже переживаємо, що можемо залишитися без необхідних продуктів. Звісно, ми посадили городи, плануємо збільшити кількість консервації, також запаслися борошном, крупами, сіллю та іншими продуктами. Але якщо так піде й далі, і постачання продуктів геть припиниться, то російські солдати, яких тут чимало, почнуть забирати в нас харчі. Ось цього ми боїмося найбільше.

А ще велике занепокоєння викликає можлива нестача ліків. У селі залишилися переважно пенсіонери – усім потрібні медикаменти, дехто без них і жити не зможе. Уже зараз є проблеми із завозом, а що ж далі буде? Ми знаємо про ситуацію в Олешках і переживаємо, щоб у нас такого не було», – каже пан Олександр.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спроби завезти продукти в Олешки завершуються загибеллю людей: ворог організував блокаду міста

Крім того, нині на окупованому лівобережжі відчувається тотальний дефіцит не лише пального, але й газу в балонах. За словами нашого співрозмовника, уже сьогодні немає де купити ці балони або десь заправити їх.

«Газ у балонах для приготування їжі раніше нам завозили – зараз не везуть. Поки що користуємося запасами, але чи надовго їх вистачить? У мене є електроплитка, але ж світла переважно немає. У разі повного припинення постачання балонів із газом буду готувати на вулиці – на вогнищі. Покладу декілька цеглин та варитиму каші. Але тоді виникає інша проблема: де брати дрова? У моєму садку й так майже не лишилося дерев – взимку грілися, бо дров не вистачало. А ходити по лісосмугах небезпечно – там усе заміновано, кажуть».

***

Ймовірно, ситуація на ТОТ Херсонщини й далі буде ускладнюватися. Як стверджують учасники руху опору, гауляйтер Сальдо та його окупаційна адміністрація вже готові тікати до сусідньої Запорізької області.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В адміністрації гауляйтера Сальдо паніка через удари Сил оборони по логістиці – рух опору

Ми продовжуємо стежити за розвитком подій на лівобережжі. Віримо в ЗСУ й бажаємо українцям на ТОТ сил і терпіння.

На світлині: кордон між окупованими територіями Херсонщини та Криму

Архівне фото: Держпогранслужба

Пов'язані записи

На Херсонщині працює система персоналізованого супроводу дітей, яких повернули з окупації: куди звертатися

На Херсонщині триває реалізація пілотного проєкту з персоналізованого супроводу дітей, яких вдалося повернути з тимчасово окупованих територій, Росії чи Білорусі. Проєкт реалізується на території області з 2025 року. Нагадаємо, що…

Подробиці
«Необхідно по окремій комісії у кожне село»: дві громади Херсонського району відзвітували про дистанційне обстеження житла

У громадах Херсонського району триває робота комісій з обстеження пошкодженого та зруйнованого житла. Про останні результати відзвітували Дар’ївська й Станіславська ТГ. Темпи дистанційного обстеження зруйнованих та пошкоджених будинків у селах…

Подробиці