Незаконне переміщення та депортація дітей є однією з офіційних ознак злочину геноциду. Росіяни активно впроваджують цю практику на тимчасово окупованих територіях України, зокрема і на ТОТ Херсонщини. Подібна доля спіткала і вихованців Олешківського інтернату на лівобережжі області.
Збирати інформацію про викрадених на ТОТ українських громадян доводиться буквально по крихті. Окупанти старанно приховують відомості про свої злочини. Попри це незалежна гуманітарна неурядова організація «Фонд Еміль» нещодавно встановила місцезнаходження майже пів сотні незаконно переміщених вихованців Олешківського інтернату, які перебувають на ТОТ або у рф. Про це повідомила гендиректорка фонду Маріам Ламберт на пресконференції в Укрінформі.
«Ми працюємо над кейсом Олешківського (інтернату), і на момент окупації там залишалося 69 дітей. Ми зуміли розшукати 46 із них», – сказала Ламберт.
Представниця фонду Марія Лебедєва поінформувала, що до окупації в Олешківському інтернаті у 2022 році знаходився 101 вихованець. 13 із них батьки змогли забрати в перші дні окупації, четверо вихованців померли. Решту 84 мешканців інтернату росіяни вивезли.
«Після того як вивезли, за нашими даними, назад змогли повернутися 13 вихованців за весь час. І також є різні неофіційні свідчення, що ще двоє осіб померли вже після того, як росіяни їх вивезли», – сказала Лебедєва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія повернення додому 10-річного Микити, якого окупанти викрали з Олешківського інтернату
За її словами, наразі 69 вихованців інтернату залишаються в закладах на окупованій території або в росії. Зокрема, активісти встановили місцезнаходження 46 вихованців інтернату. З них 15 перебувають у дитбудинку у Скадовську, який росіяни назвали «Альошкінський інтернат», ніби це «переміщений заклад».
За даними організації ще щонайменше 27 вихованців Олешківського інтернату з дуже великою ймовірністю знаходяться в окупованому Стрілковому.
Активісти також з’ясували, що троє вихованців зараз знаходяться в російській Пензі, в закладі, яким керує сестра російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової Софія.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія повернення вихованця Олешківського інтернату, якого окупанти перемістили до Пензи
Ще одна дитина, викрадена з інтернату в Олешках, знаходиться в тимчасово окупованому Криму, в російській родині.
За словами Марії Лебедєвої, незаконне переміщення вихованців Олешківського інтернату проходило у три етапи: перша група з 16 осіб була перевезена 21 жовтня 2022 року, 12 вихованців перевезли 4 листопада 2022 року, ще 56 вихованців – 11 листопада 2022 року.
Наголошувалося, що повертати цю категорію незаконно переміщених украй важко, оскільки росіяни не ідуть на співпрацю, а «без бажання з боку росії домогтися повернення дуже складно».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як українська бабуся їздила на окуповану територію шукати викраденого на Херсонщині онука
Фото ілюстративне, ВВС.









