У березні субсидіанти отримають «живі» гроші

Автор: Альона ГРЕБЕНЮК 21 Февр. 2019 12:35

Різними намаганнями, але уряд таки зробив субсидію монетизованою, точніше – з березня субсидія стає адресною допомогою на сплату комунальних послуг.

ПЕРША МОДЕЛЬ МОНЕТИЗАЦІЇ

Пам’ятаєте, з січня 2019 року ввели першу модель монетизації? Ті нові отримувачі субсидії, які вперше звернулися за житловою субсидією з 2019 року, будуть отримувати субсидію, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги через «Ощадбанк». Банк буде розраховуватися за субсидіанта з постачальниками комунальних послуг і одразу інформувати SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

ДРУГА МОДЕЛЬ МОНЕТИЗАЦІЇ

Друга модель монетизації, яку розробив уряд, буде діяти паралельно для тих субсидіантів, яким призначено субсидію з опалювального сезона 2018 року. Вона стартує в березні цього року – відповідне рішення було прийнято Кабміном у лютому. Це вже точно будуть «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги, які сплачуватимуть безпосередньо одержувачі субсидії.

Отже всі, кому призначені субсидії з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних послуг за лютий 2019 року. Відповідно, в квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті в березні послуги, в травні – за квітневу комуналку.

Як отримати гроші працюючим. Уся субсидія «старим» субсидіантам працездатного віку буде перерахована грошовим переказом через державний «Ощадбанк». А саме – через платіжну систему «Швидка копійка», повідомили газеті «Гривна» у відділі держдопомоги та субсидій департаменту соцзахисту населення Херсонської ОДА.  

Для отримання суми призначеного раніше розміру субсидії треба звернутися до найближчого відділення «Ощадбанку». Це буде грошовий переказ. Для його отримання необхідно в «Ощадбанку» надати паспорт та ідентифікаційний код. Звертатися у відділення рекомендують із 12 березня, повідомляє «Вісник уряду».

Як отримати гроші пенсіонерам. Пенсіонерам-субсидіантам призначений раніше розмір субсидії надійде разом із пенсійною виплатою. Якщо пенсіонер отримує пенсію в банку, то Пенсійний фонд перерахує пенсію та субсидію одночасно в банк. Відповідно пенсіонери зможуть зняти субсидію безпосередньо в банкоматі свого банку. Якщо пенсіонер отримує пенсію через пошту, то на пошту в призначений день одночасно прийдуть пенсія та сума субсидії.  

АБСОЛЮТНА САМОСТІЙНІСТЬ

Відтак, отримавши живі гроші, громадянин повинен самостійно повністю розрахуватися за фактично використані газ, воду, електропостачання, послуги ОСМД і всі інші. Наприклад, сім’ї на опалювальний період із жовтня 2018 року призначена субсидія в розмірі 1600 гривень щомісяця. (Розмір субсидії вказаний у повідомленні, отриманому в органах соцзахисту).

В березні 2019 року це домогосподарство отримає 1600 гривень готівкою. Отримувач повинен самостійно розрахуватися за фактично спожиті послуги. Наприклад, за лютий сім’я вирахувала, що фактично використала газ, воду, електроенергію, внесок в ОСМД чи вивіз сміття (в приватному секторі) на суму 1500 гривень. Після сплати за послуги від наданої готівкою субсидії в людини залишиться 100 гривень. Цими грошима вона може розпоряджатися на власний розсуд. А може бути навпаки: розмір отриманої готівки субсидії складає 1600 гривень, а в лютому сім’я  використала послуги на 1700 гривень. Тоді доведеться до адресної допомоги докласти 100 гривень із власної кишені, щоб повністю розрахуватися за спожиті послуги.

Тобто смисл нового механізму полягає в тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою й зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги. І, як акцентують в уряді, зекономлені кошти можна використати на свій розсуд. Тож таке поняття, як обов’язковий платіж, скасовується. Платити треба за фактом.

До речі, а чи будуть ті зекономлені кошти? Якщо оцінити реалії тарифів, які нині діють, особливо на опалення та електроенергію, то з субсидії, яка стала адресною допомогою, нічого не залишатиметься.

НЕ СПЛАТИВ КОМУНАЛКУ – НЕ БУДЕ СУБСИДІЇ!

А от недоплачувати за комуналку чи взагалі не платити за послуги – наробити собі клопоту й проблем. Адже субсидію заберуть одразу! 6 лютого Кабінет Міністрів зменшив із двох до одного місяця максимальний термін простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг для призначення субсидій. Уже не йдеться й про певну суму заборгованості, як було раніше. Тепер якщо отримувач субсидії не сплатив за послугу в даному місяці й виникла заборгованість за 1 місяць, то виплата субсидії припиняється.

І зовсім неважливо, скільки ви заборгували. Як уточнює «Вісник уряду», оплата комунальних платежів після 20 березня не впливатиме на субсидію наступного місяця. Однак, якщо станом на травень 2019 року в домогосподарства буде прострочена понад місяць заборгованість за послуги, то субсидію на новий період 2019–2020 років не призначатимуть.

ЗНОВУ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ

Крім того, постанова передбачає, що з 1 травня 2019 року призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку держдопомогу отримували протягом опалювального сезону 2018–2019 року на підставі їх звернень до 31 грудня 2018 року, здійснюється тільки після подання нової заяви (в якій обов’язково вказується номер мобільного телефону заявника) та декларації. Тобто всім «старим» субсидіантам необхідно в травні цього року знову подавати нові документи на призначення субсидії.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів