Мешканці Херсонщини домоглися аліментів від своїх дітей

Автор: Альона ШНАБСЬКА 10 Січня 2019 15:10

50-річний мешканець Кропивницького майже три роки судився з 22-річною донькою – чоловік вимагав стягнення з дівчини аліментів. Про такий випадок із життя пише «Експрес». Його аргумент: із 2014 року він – інвалід І групи, його єдиний дохід – мінімальна пенсія, з близьких родичів – лише мати-пенсіонерка. А донька добровільно йому не допомагає.

Під час судових засідань було встановлено, що позивач перебуває на обліку в медзакладі як хронічний алкоголік. Також з’ясувалося, що коли його донька була неповнолітньою, він не сплачував їй аліменти. Батько навіть звертався до суду з позовом про звільнення від сплати заборгованості по аліментах. Із 2005 року та до повноліття доньки він узагалі не спілкувався з нею. А одного разу, коли дівчинці потрібен був його дозвіл для виїзду за кордон на спортивні змагання, відмовив.

Тому молода жінка звернулася до суду зі зустрічним позовом – про звільнення від обов’язку утримання непрацездатного батька. Зрештою Верховний Суд відмовив чоловікові в позові.

А ЩО НА ХЕРСОНЩИНІ?

Взагалі це цікава практика в українському законодавстві. Як «Гривна» дізналася в прес-службі Головного територіального управління юстиції в Херсонській області, в нашому регіоні в органах державної виконавчої служби на сьогоднішній день на виконанні перебувають 32 документи про стягнення аліментів на користь батьків.

Найбільше – в Херсоні: Дніпровський РВ ДВС – 1, Суворовський – 16, Корабельний – 4. По області: в Іванівському та Новокаховському районах – по 2 виконавчих документи про стягнення аліментів на користь батьків, по одному – в Білозерському, Великолепетиському, Горностаївському, Генічеському, Каланчацькому, Нижньосірогозькому та Скадовському РВ ДВС.

БУКВА ЗАКОНУ

У якому випадку дорослі діти повинні утримувати немічних батьків і як ця процедура трактується законом – про це та інше ми запитали в прес-службі Головного теруправління юстиції в Херсонській області.

Стаття 51 Конституції України встановлює, що повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Хто належить до непрацездатних батьків? Непрацездатні особи, які досягли пенсійного віку (чоловіки – 60 років, жінки – 55 років), інваліди I, II, III груп. Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги береться отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність у батьків майна, яке може приносити дохід тощо.

Який орган і як визначає суму аліментів? Розмір аліментів визначається в судовому порядку в залежності від матеріального та сімейного становища батьків і дітей. Аліменти підлягають сплаті щомісяця в твердій грошовій сумі. Наприклад, впливає на суму й те, чи є на утриманні сина чи доньки неповнолітні діти.

Платити аліменти можуть зобов’язати як одного з дітей, так і всіх, що є – головне, щоб вони були повнолітні. Суд визначає, яку суму має сплачувати кожен із дітей.

«Очевидно, що неможливо змусити дорослих повнолітніх дітей любити й поважати своїх батьків. Любов, доброта, порядність, чесність є етичними поняттями, а не юридичними. У Сімейному кодексі України є стаття 202. У ній визначено, що повнолітні донька або син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги. Таким чином батькам надається право звернутися до суду за примусовим стягненням аліментів зі своїх синів і доньок. Проте стягувати кошти можна лише з повнолітніх дітей. Якщо ухиляються від сплати аліментів, то на них чекає: заборона виїзду за кордон, права керування автотранспортом, забороняється зберігання зброї та полювання, також може бути описане майно», – зазначає керівник Головного теруправління юстиції в Херсонській області Костянтин Хутковський.

Яке покарання за несплату аліментів батькам за наявності рішення суду? Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 гривень) або виправними роботами на строк до одного року. Якщо ж особа, вже засуджена за цей злочин, надалі не платить аліменти, то їй загрожують виправні роботи й навіть обмеження волі.

Хто не має право на аліменти від дітей? Аліменти на батьків не мають права отримувати позбавлені батьківських прав. Також це стосується людей, які недобросовісно виконували зобов’язання перед дітьми. Мова йде не тільки про матеріальну допомогу (наприклад, сплата аліментів), а й про повноцінне виховання. Якщо батько перераховував аліменти, але не відвідував доньку або сина, дитина не зобов’язана його утримувати.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів