
«Знищення Каховського водосховища: наслідки для довкілля» – таку назву має книга, яку розробили та випустили українські природоохоронці. Серед авторів – і херсонські науковці.
Ця книга – про незворотні зміни для довкілля, сільського господарства та життя людей півдня України, повідомляє Українська природоохоронна група.
Про що дослідження
Автори наукового видання детально аналізують, як руйнування Каховської ГЕС вплинуло на екологію трьох ключових зон півдня України:
- колишнє дно водосховища,
- затоплені території,
- північно-західну частину Чорного моря.

Зони впливу катастрофи. Ілюстрація з книги «Знищення Каховського водосховища: наслідки для довкілля»
Зокрема, на оголених ділянках дна водосховища зникли донні організми, сформувалися ізольовані водойми, що стали пастками для риби. Виникло вторинне забруднення води через перенесення забруднених мулів вниз по течії.
На затоплених територіях зафіксована масова загибель живих організмів багатьох видів, включно з рідкісними, що охороняються на міжнародному рівні. Північно-західна частина Чорного моря постраждала від опріснення, забруднення, поширення синьо-зелених водоростей.
Окрім наслідків від підриву ГЕС для природи перераховані також і наслідки для економіки. Наприклад, автори показують затоплені об’єкти туристичної інфраструктури в межах Херсонської області:

Ілюстрація з книги «Знищення Каховського водосховища: наслідки для довкілля»
Крім того, дослідження висвітлює і наслідки для сільського господарства. Науковці наголошують, що підрив греблі зруйнував господарську модель півдня України. Адже втрачено водопостачання для населених пунктів, промислових підприємств, зрошувальних систем. Поля тепер забруднені токсичними речовинами, що робить їхнє використання неможливим навіть після деокупації.
У книзі перераховані рідкісні види рослин та тварин, занесені до Червоної книги, які були зафіксовані в зоні катастрофічного затоплення.
Буде друга частина
«Ця книга – про втрати та можливості, виклики та перспективи. Вона буде корисною екологам, науковцям, експертам із відновлення довкілля, журналістам та всім, хто цікавиться екологічною безпекою та майбутнім України», – зазначено в анотації.
Авторами книги є українські науковці, зокрема, і з Херсонщини. Це завідувач та професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко та Олександр Ходосовцев, науковці біосферного заповідника «Асканія-Нова» Олексій Василюк, Анна Куземко та інші.
Зазначається, що книга «Знищення Каховського водосховища: наслідки для довкілля» є першою частиною дослідження. Автори продовжують вивчати вплив теракту на довкілля та життєдіяльність. У другій частині планують проаналізувати можливі сценарії майбутнього розвитку подій.
Видання доступне для завантаження та перегляду без обмежень – завантажити повну версію книги можна за посиланням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Теракт на Каховській ГЕС: збитки від знищення греблі – до 10 млрд гривень щороку
Головне фото: фейсбук/Українська природоохоронна група