Вісім місяців тому російські окупаційні війська захопили місто Херсон. Станом на сьогоднішній день це єдиний обласний центр, який знаходиться під контролем російської федерації. Але успішні дії українського війська по деокупації тимчасово окупованих територій Херсонської області ставлять під сумнів подальше перебування міста під контролем окупантів.
Більш того, мирне населення не виявило бажання бути частиною «руського міру» – на початку окупації херсонці виходили із мирними мітингами проти озброєних російських військових, а зараз у більшій своїй масі відмовилися від «евакуації» до росії і з тривогою чекають звільнення свого міста.
Журналісти видання «The Guardian» поспілкувався з деякими херсонцями, які описали напівбезлюдне місто, розграбоване російською окупаційною адміністрацією, яка втекла на лівий берег Дніпра.
Деякі фрагменти цього матеріалу.
«Усі проросійські мешканці поїхали до Росії; всі, хто залишився, запасаються їжею», – розповідає пенсіонерка Анастасія, яка евакуювала сина на початку вторгнення, але залишилася наглядати за трьома котами та двома собаками.
«Нікуди я їхати не планую. Буду тут і чекатиму, коли Україна нас, нарешті, звільнить», – каже Володимир, уродженець Херсона, який відмовився від «порятунку» (наказу зібрати документи, гроші, цінності та одяг) тікаючої окупаційної влади. Це один із «ждунів», як називають таких українців прокремлівські медіа.
«Окупанти не помиляються. Я гордий Ждун, просто тут чекаю і чекаю», – додав Володимир.
Інший херсонець Микола описує, як перед оголошенням про евакуацію вулиці міста були заповнені російською поліцією, яка навмання зупиняла та допитувала місцевих жителів, і він рідка наважувався виходити зі свого дому.
«Ще два тижні тому ми хіба що перешіптувалися між собою про події як на фронті, так і в місті. Тепер страх просто зник — стільки росіян виїхало, — каже Микола, який залишається в місті заради опіки за літніми батьками. — Ми здобули небачене почуття спокою та навіть свободи».
Очікувалося, що російські війська будуть готуватися до битви за Херсон, але мешканка, Ірина, каже, що помітила «кілька» укріплень із мішків з піском, споруджених біля урядових будівель для захисту міста. «Але загалом нам не сказали готуватися до війни», — сказала вона. «Таке відчуття, що вони залишили нас самих».
Ірина розповіла, що нещодавно до неї підійшли троє новомобілізованих російських військових і запитали, де можна купити сигарети та алкоголь. «Вони сказали, що не знають, що роблять у місті. Не було відчуття, що вони готові до великої битви».
Також цікаво, що у матеріалі наводиться інформація щодо формування у місті російською окупаційною владою загонів територіальної оборони. З одного боку, йдеться у матеріалі, це може ознакою, що російські війська все ж планують бої на вулицях міста. Але навіть самі російські військові визнають, що в Херсоні мало хто з місцевих жителів захоче взятися за зброю проти власної країни.
«Загін територіальної оборони в Херсоні — небезпечне рішення», — заявив російський військовий, який веде блог під псевдонімом «Тринадцять».
«Замість створення загону територіальної оборони, ми можемо просто озброїти ворога».
В цілому, резюмує видання, втрата міста стане ще одним серйозним ударом для путіна, який минулого місяця оголосив, що росія залишиться в Херсоні «назавжди».