Шахрайські схеми під час війни видозмінюються та вдосконалюються відповідно до реалій сьогодення.
Від самого початку війни найбільшої популярності набула й донині не втрачає шахрайська схема із соціальними виплатами. Зловмисники розміщують оголошення про надання соціальної або благодійної грошової допомоги, присилають жертвам посилання для реєстрації на отримання виплат, під час якої люди вводять свої особисті дані. Далі аферисти отримують доступ до карткових рахунків, з яких знімають усі кошти.
Нещодавно у відділ поліції з обслуговування Корабельного району Херсона звернувся 47-річний житель приміського селища Комишани. Чоловік розповів, що на його мобільний телефон надійшло SMS-повідомлення з інформацією, що він має можливість отримати 8600 гривень соціальної допомоги. У повідомленні було вказане й посилання, за яким необхідно перейти, щоб отримати гроші на картку.
Чоловік перейшов за вказаним посиланням, далі ввів свої дані та всі реквізити банківської картки. Але ніяких грошей житель Комишан не отримав, а натомість невідомий шахрай із його картки зняв понад 5 тисяч гривень, повідомляє поліція Херсонщини.
З плином часу аферисти ще більше вдосконалили цю схему виманювання грошей в українців. Деталі розповіла виданню obozrevatel.com Олеся Данильченко, заступниця директора Української міжбанківської асоціації платіжних систем ЄМА.
За її словами, людям відправляють повідомлення, рекламу в Facebook, Instagram, Telegram, у Viber, після чого вони відповідають на них і таким чином самі виходять на шахраїв.
«І там йдуть посилання не лише на умовні інсайди, де державна допомога, є фотографія президента та інше. А тепер вони вже їх роблять більш адресними під банки й намагаються отримати не лише дані від карток, але й логіни, паролі для інтернет-банкінгу», – зазначає фахівчиня.
Вона додає, що це справа більш небезпечна, оскільки людина втрачає не лише ті кошти, що були на картці з урахуванням обмежень. Аферист тепер може зайти в інтернет-банкінг, зняти наявні обмеження і переказати всі доступні гроші на інші картки.
Щодо інших поширених нині шахрайських схем, то найбільш популярним сьогодні є «продаж» генераторів громадянам. За словами Данильченко, аферисти надсилають повідомлення в месенджерах з пропозиціями придбати генератори в промислових масштабах. В основному пропонують купляти великим підприємствам, в яких є на це кошти.
«Проте є й інший спосіб в арсеналі зловмисників. Наприклад, людина сама шукає генератор, знаходить на сайтах товар за привабливою ціною (шахраї часто встановлюють занижену ціну) і переказує передоплату», - каже експертка.
Загалом за час війни було створено безліч шахрайських схем. Окрім розсилок повідомлень про неіснуючі соціальні виплати, найпоширенішими є:
- фейковий збір коштів на допомогу армії або людям, які постраждали від військової агресії,
- оголошення про продаж військової амуніції (вимагають передоплату, потім зникають),
- оголошення про оренду неіснуючих квартир та будинків (схема з передоплатою),
- оголошення про евакуаційні перевезення громадян (схема з передоплатою),
- вимагання грошей у громадян за нібито звільнення їхніх рідних із ворожого полону,
- на деокупованих територіях шахраї пропонують послуги платного «розмінування».
Тэги: